Ako deti naučiť angličtinu a iné jazyky zábavne a efektívne?

Kategória: Svet hier | Publikované: 27.09.2019
5
Ako deti naučiť angličtinu a iné jazyky zábavne a efektívne?

Deti milujú zábavu! V tomto s nami bude súhlasiť určite každý! Napadlo Vás niekedy spojiť edukačnú aktivitu s tou zábavnou? Práve toto je tá najefektívnejšia metóda, ako čokoľvek naučiť Vaše dieťa bez toho, aby si to uvedomovalo alebo aby iba danú aktivitu považovalo za výchovnú a z povinnosti. Má Vaše dieťa problém s výučbou cudzích jazykov alebo je práve v nich dobré až nadpriemerné a chceli by ste, aby svoj talent ďalej rozvíjalo? Ak áno, tak skvelým spôsobom, ako dopomôžete Vášmu dieťaťu k rozvoju jeho jazykových a inteligenčných schopností, sú aj videohry na konzoly PlayStation 4 (PS4) a Xbox One.

Videohry nie sú také zlé, ako sa hovorí

Všade čítate, aký majú videohry zlý vplyv na Vaše dieťa a ako ich učia násiliu či agresivite. Avšak v rozumnej miere jednoznačne konzolové či počítačové hry na Vaše dieťa zlý vplyv nemajú! Ba naopak! Vedeli ste o tom, že hry môžu Vášmu dieťaťu pomôcť rozvinúť rôzne psychické a fyzické vlastnosti, či dokonca naučiť ho plynule po anglicky?

Poďme si spoločne vysvetliť, ako hry na PS4, PS4 Pro, Xbox One S či Xbox One X môžu Vaše dieťa naučiť hovoriť rôznymi cudzími jazykmi.

1) Angličtina je základom všetkých hier

Ak Vášmu dieťaťu kupujete zámerne hry, ktoré sú označené CZ pre to, aby im rozumelo, určite robíte správnu vec. Ak ste si mysleli, že v hrách na PS4 či Xbox One, ktoré sú označené ,,nálepkou" CZ, Vaše dieťa nenájde ani jedno slovíčko po anglicky, tak ste na veľkom omyle! Práve naopak! Hry, ktoré sú označené CZ, predstavujú verzie s českými titulkami a spravidla aj manuálom. Všetko ostatné je v anglickom jazyku, t. j. dabing postáv, prípadne rôzne inštrukcie v misiách či úlohách.

Keďže Vaše dieťa počúva anglické rozhovory a vidí české titulky, ktorým rozumie, určite sa naň nalepí nejaká tá anglická vetička, prípadne úplne nová slovná zásoba. Obrovskou výhodou je to, že dieťa prirodzene vstrebáva anglickú slovnú zásobu, pričom si ani neuvedomuje, že sa nielen zabáva, ale sa aj učí.

zábavná a efektívna výučba angličtiny

2) Učenie v škole verzus učenie v najlepších príbehových hrách na PS4 a Xbox One

Aký je rozdiel medzi učením v škole a učením priamo v TOP hrách s výborným príbehom na konzole PS4 a Xbox One? V prvom rade by sme vyzdvihli, že v hrách nevidíte umelo vytvárané ,,modelové" dialógy a situácie, na akých sa dieťa učí angličtinu v škole. Týmto, samozrejme, nechceme povedať, že nie je potrebné viesť dieťa k poctivému učeniu v škole. Práve naopak, dbajte aj o to, aby sa Vaše dieťa poctivo pripravovalo na hodiny cudzích jazykov, pretože základ angličtiny sa človek naučí najlepšie práve v škole.

Zábavné učenie v najlepších konzolových hrách má v prvom rade stavať na dobrých základoch zo školy. Dieťa by si malo angličtinu v hrách precvičovať a zdokonaľovať.

učenie angličtiny v škole

Aké sú hlavné benefity učenia angličtiny v hrách na PS4 a Xbox One?

Videohry dokážu priniesť dieťaťu skvelú nadstavbu v rámci bežnej školskej výučby, čo môže byť obrovská výhoda Vášho dieťaťa oproti ostatným spolužiakom a rovesníkom:

 • prirodzené vnímanie cudzieho jazyka bez pocitu nudného memorovania slovnej zásoby
 • efektívna a zábavná samoučba novej slovnej zásoby a viet
 • počúvanie autentickej anglickej výslovnosti
 • výučba správnych anglických vetných konštrukcií a slovosledu
 • priraďovanie anglických slov do jednotlivých kontextov a situácií (nie je správne učiť deti vyslovene memorovaním jednotlivých slovíčok, keďže anglický jazyk môže mať na jedno slovo nespočetne veľa významov, ktoré závisia od kontextu)
 • nutnosť logického uvažovania a rýchleho priradenia významu slov ku konkrétnej situácii
 • možnosť komunikácie nielen v anglickom jazyku so zahraničnými hráčmi, a to v písanej i slovnej podobe
 • väčšia koncentrácia na bežnú hovorovú angličtinu, nakoľko väčšina najlepších hier na PS4 a Xbox One ponúka pomerne dlhý a zaujímavý príbeh (oveľa väčšia šanca stretnúť sa s rovnakými či novými slovami zasadenými do rôznych kontextov)

3) Najlepšie nové príbehové hry na PS4 a Xbox One - naučte dieťa angličtinu rýchlo a efektívne

Vyššie sme sa rozprávali o základných benefitoch konzolových hier (PS4 a Xbox One). Radi by sme vyzdvihli na nich hlavne skvelú schopnosť učiť Vaše deti slovíčka na základe kontextov, a nie významov, čo je základom komunikácie nielen v anglickom jazyku. Škola je výborná na výučbu základnej slovnej zásoby, no nikdy nevie Vášmu dieťaťu priniesť toľko modelových situácií a kontextov na jedno slovíčko, ako dokážu videohry či filmy a seriály.

Totižto memorovanie novej slovnej zásoby na základe významov nie je z dlhodobého hľadiska efektívne, nakoľko Vaše dieťa nebude vedieť priradiť tie isté slová k rôznym kontextom a situáciám prirodzene a rýchlo. Účelom výučby cudzieho jazyka je totižto vyjadrovať sa prirodzene a flexibilne k vzniknutým bežným situáciám, ktoré môžu nastať v živote.

Ak doprajete Vášmu dieťaťu najlepšie príbehové hry na PS4, PS4 Pro, Xbox One S či Xbox One X, tak vedzte, že budú mať z učenia anglického či iného jazyka radosť. Budú sa učiť nové slovíčka hlavne podľa kontextov a ich zmyslu v jednotlivých situáciách. Následne ich budú prirodzene vedieť využívať aj v bežnej hovorovej anglickej komunikácii, a to bez toho, aby museli rozmýšľať nad ich významom. V tomto budú mať obrovskú výhodu pred deťmi, ktoré nehrávajú videohry (samozrejme, v rozumnej a zdravej miere).

Sme rázne proti tomu, aby ste Vášmu dieťaťu dovolili hrať bez rozumu a obmedzení. Určite je nutné si stanoviť rozumný čas, ktorý dieťaťu dovolíte stráviť pri konzole PlayStation 4 či Xbox One. Totižto je dokázané, že nielen dieťa, ale aj dospelý človek nedokáže po dlhých hodinách monotónnej aktivity, respektíve vyučovacieho procesu, prijímať rovnaké množstvo informácií ako,,začerstva".

hry naucia anglictinu

Ak budete dodržiavať zásadu videohry v rozumnej miere učia angličtinu zábavne a efektívne, tak bude z Vášho dieťaťa človek so slušnou úrovňou angličtiny.

4) Angličtina v komunikácii s inými hráčmi

Hry pre dvoch a viacerých hráčov (tzv. online multiplayer) často vyžadujú komunikáciu a dorozumievanie sa hráčov medzi sebou najmä pri ich spolupráci v hre. Nepoznáme prirodzenejší spôsob výučby angličtiny ako samotnou praxou. Nevadí, že Vaše dieťa plynule po anglicky nevie, pretože práve vhupnutie do dialógu so zahraničným hráčom je tým najlepším spôsobom, ako sa cudzí jazyk naučiť! Nevadí, že nebude všetko gramaticky správne! Jazyk je dôležitý v prvom rade na komunikáciu a dorozumenie sa. Na druhej strane, základy gramatiky sa Vaše dieťa naučí v škole, pričom na nich bude stavať v TOP hrách na PS4 a Xbox One v rámci príbehov. Osvojí si správny slovosled, vetnú konštrukciu, rôzne frázové slovesá, rôzne formy vyjadrení významov a podobne.

Uvidíte, že už po pár mesiacoch bude Vaše dieťa vykazovať signály v anglickej komunikácii k lepšiemu. Na to však v prvom rade potrebuje komunikáciu priamo v praxi, čo ponúkajú najmä najlepšie hry pre dvoch a viacerých hráčov na PS4 a Xbox One.

ako sa naucit po anglicky

5) Hry pre deti na PS4 a Xbox One naučia výslovnosť

Máloktoré školy disponujú zahraničnými lektormi, ktorí rozprávajú natívnou angličtinou, čo však o hrách nemôžeme povedať. V konzolových a počítačových (PC) hrách dieťa počuje správnu anglickú výslovnosť, keďže dialógy postáv sú dabované anglofónmi. V škole dieťa počuje iba výslovnosť učiteľky angličtiny, ktorá vôbec nemusí byť správna, či už sa jedná o prízvuk, intonáciu alebo špeciálne hlásky.

Mega príbehové hry na konzoly PS4 a Xbox One, ktoré sú vo veľkej miere založené práve na dialógoch postáv, môžu Vášmu dieťaťu pomôcť aj pri zdokonalení správnej anglickej výslovnosti, a teda hovoriť autentickejšie.

anglictina efektivne

Aké hry na PS4 a Xbox One najlepšie naučia angličtinu?

Na hernom trhu existuje množstvo TOP príbehových hier, ktoré dokážu Vaše dieťa naučiť prirodzene a efektívne po anglicky! Ktoré sú ale tie najlepšie? Dôležité je hľadať také hry, v ktorých bude Vaše dieťa vystavované množstvu anglických dialógov. Čo sa týka jazyka, máte v podstate 2 možnosti:

 • kúpa hry na PS4 a Xbox One bez českých tituliek a manuálu
 • kúpa hry na PS4 a Xbox One s českými titulkami, ktoré sú doplnkom k anglickému hovorenému slovu

To, ktorú verziu hry si zvolíte, necháme úplne na Vás! Ak však chcete, aby dieťa čo najlepšie porozumelo anglicky hovoreným slovám, odporúčame zvoliť radšej verzie s českými titulkami, ktoré môžu byť nápomocné. Nie všetky hry však takúto verziu ponúkajú, avšak najlepšie hodnotené príbehové hry takúto možnosť zväčša prinášajú.

Odporúčame sa pozrieť do nášho e-shopu, kde nájdete len tie najlepšie (nielen) príbehové hry na konzoly PS4, PS4 Pro, Xbox One S a Xbox One X.

1) Marvel's Spider-Man CZ (PS4) - najlepšia Spider-Man hra o obľúbenom Marvel hrdinovi

Marvel's Spider-Man je jedna z najlepších hier na konzolu PS4, ktorá umožní Vášmu dieťaťu prejsť si pútavým príbehom známeho superhrdinu. Jedná sa o akčnú adventúru, ktorá kladie veľký dôraz na pútavý príbeh, ktorý prináša aj množstvo vtipných a zábavných prvkov. Ide o TOP hru, v ktorej bude musieť Vaše dieťa naháňať rôznych zločincov a ukázať im ich spravodlivý osud. Veľký dôraz sa kladie na dialógy, ktoré sú v rámci výučby angličtiny také dôležité.

 • Neváhajte dopriať Vášmu dieťaťu jednu z najlepších hier na PS4 už dnes a zároveň zábavnú výučbu angličtiny (link do e-shopu).

marvel's spider-man ps4

2) MediEvil 2019 CZ (PS4) - najlepšia hra pre deti v roku 2019

Chcete Vášmu dieťaťu dopriať nielen skvelý zábavný zážitok, ale aj veľmi vtipný príbeh kostlivca, ktorý vstal z mŕtvych? Hra MediEvil je rozhodne najlepšou hrou pre deti, ktorá tento rok na konzolu PlayStation 4 príde! Originálny príbeh udatného rytiera, ktorý vstal z hrobu, bude Vaše dieťa baviť dlhé hodiny. Výhodou hry je aj česká lokalizácia, t. j. titulky v českom jazyku, ktoré Vášmu dieťaťu s angličtinou len pomôžu!

medievil ps4

3) Detroit: Become Human CZ (PS4) - TOP príbehová hra

Čo by ste povedali na príbeh z budúcnosti, ktorý opisuje osud troch androidov? Jedna z najlepších hier na konzolu PlayStation 4 (PS4) - Detroit: Become Human - predstavuje čisto príbehovú hru, ktorá je založená na výbere odpovedí v dialógoch. Nejde o klasickú hru, v ktorej plníš náročné misie, ale základ tejto hry je postavený na rozhodnutiach, ktoré v nej hráč učiní. Tieto rozhodnutia sa odrazia na vývoji deja a na konci hry hráč môže vidieť všetky rozhodnutia, ktoré učinil a aký dopad mali na dej.

detroit become human ps4

4) Zaklínač 3: Divoký Hon (PS4, Xbox One a PC) - hra s TOP príbehom

Hra Zaklínač 3: Divoký Hon predstavuje jednu z najlepších hier, o čom svedčí aj jej stabilná pozícia v rebríčkoch popularity, ktorú si udržiava už 4 roky. Jedná sa o TOP RPG hru na konzoly PlayStation 4 a Xbox One, ktorá ponúka hráčovi prejsť si unikátnym príbehom zaklínača - Geralta z Rivie. Príbeh je založený na pátraní po adoptovanej dcére Geralta, ktorá jedného dňa zmizla. Náš Zaklínač sa teda vydáva na cestu otvoreným svetom, v ktorom stretne mnohých protivníkov a rôzne stvorenia, ktoré sa mu postavia do cesty.

zaklínač 3 divoký hon

5) God of War (PS4) - najlepšia bojová hra s unikátnym príbehom

Ďalšou hrou so skvelým príbehom je určite aj hra God of War na konzolu PlayStation 4, ktorá ponúka hráčovi možnosť prejsť si dobrodružstvom Krata (Kratos) a jeho syna Atrea (Atreus), ktorí putujú svetom severskej mytológie, aby splnili posledné prianie zosnulej Faye - Atreovej matky a Kratovej ženy. Jedna z najlepších hier súčasnosti na PS4 prináša hlboký príbeh plný krásnych emócií a otcovskej lásky. Kratos je nielen drsným bojovníkom na bojisku, ale aj schopným otcom, ktorý vedie svojho syna tým správnym smerom.

Jedna z najlepších príbehových hier na PS4 prináša možnosť naučiť sa prirodzeným a efektívnym spôsobom novú slovnú zásobu a dostať sa do kontaktu s novými situáciami a kontextom pre jednotlivé anglické slovíčka. Okrem toho dokáže dieťaťu pomôcť naučiť sa myslieť po anglicky, čo sa mu v bežnej anglickej komunikácii bude hodiť.

god of war ps4

Ak ste mali doteraz iba priamočiary negatívny pohľad na videohry vo všeobecnosti, tak pevne veríme, že náš článok Vás presvedčil aj o veľmi pozitívnej, edukatívnej stránke najlepších hier na PS4 a Xbox One.

PS.: Zaujať Vás môže aj článok o najlepších hrách pre deti na PS4 a Xbox One.

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?