Aký najlepší monitor kúpiť pre konzolu PS4 a Xbox One?

Kategória: Svet hier | Publikované: 05.09.2019
5
Aký najlepší monitor kúpiť pre konzolu PS4 a Xbox One?

K najlepšiemu hernému zážitku potrebuješ nielen TOP hru, ale aj správny monitor. Vo väčšine prípadov si ako konzolový hráč zvolíš asi televízor, avšak nájdu sa aj takí hráči, ktroí jednoducho monitor potrebujú buď z dôvodu šetrenia miesta alebo sa im jhednoducho s monitorom hrá lepšie. Tak či onak, ak si konzolový hráč, ktorý si rád dopraje maximálny vizuálny zážitok vo svojich obľúbených hrách, tak si na správnom mieste. Herné monitory sú odlišné od štandardných televízorov alebo obrazoviek. Sú optimalizované špeciálne na hranie hier a ich snáď najväčšou výhodou oproti najlepším televízorom (ktoré sú vhodné aj na hranie) je úspora miesta.

Moderné najnovšie hry na PS4 a Xbox One majú obrovský audiovizuálny potenciál, ktorý by bola škoda nepretaviť aj vďaka skvelej obrazovke. Jednoducho povedané, hráč, ktorý má ideálny monitor na hranie konzolových hier, má obrovskú výhodu z hľadiska zážitku ako hráč, ktorý vlastní iba priemerný monitor alebo bežnú telku. Televízory sú síce prvou voľbou pre konzolového hráča, čo je úplne v poriadku a logické. Avšak ak vlastníš najlepší herný monitor s ideálnymi vlastnosťami, využitie potenciálu TOP hier na PS4 a Xbox One bude takmer stopercentné. 

V tomto článku sa pozrieme na 5 najlepších herných monitorov, s ktorými si určite hanbu pred inými hráčmi/kamošmi nespravíš. 

Ako vyberať herný monitor pre konzoly?

Konzolový hráč by si mal svoj monitor vybrať rozumne a s istou mierou precíznosti, keďže kúpený monitor mu má slúžiť zopár rokov. Existuje niekoľko kritérií, na ktoré by si sa mal(a) v prípade herných monitorov sústrediť, ak si vylúčil(a) kúpu televízora pre konzoly. Samozrejme, naše uvedené kritériá by si si mal(a) roztriediť podľa toho, čo je pre Teba dôležitejšie

Medzi základné rozhodovacie kritériá pri výbere najlepšieho monitora pre konzolu PlayStation 4 a Xbox One zaraďujeme:

 • rozlíšenie
 • veľkosť
 • typ panela (IPS/TN)
 • kvalita obrazu
 • cena
 • dostupné porty
 • možnosti prispôsobenia/nastavenia

Odporúčame si dôkladne porovnať všetky vhodné monitory pre konzoly, ktoré uvedieme a vybrať si ten najideálnejší podľa Tvojich predstáv. 

Rozlíšenie

Rozlíšenie hrá v prípade herných monitorov pre PS4 a Xbox One úlohu iba vtedy, ak sa chystáš hrať iba TOP hry v 4K rozlíšení. Ide o to, že väčšina hier podpporuje iba maximálne rozlíšenie 1080p. Ak však vlastníš najvýkonnejšie konzoly na svete, ktorými sú momentálne PlayStation 4 Pro alebo Xbox One X, tak kritérium rozlíšenia je určite dôležité, aby si mohol využiť maximálny výkon a potenciál svojej konzoly v najlepších hrách so 4K rozlíšením. 

Ak však vlastníš iba základné verzie konzol PS4 (Slim), Xbox One (S), prípadne Nintendo Switch, nevidíme veľký dôvod kúpiť si monitor s vyšším rozlíšením ako 1080p, ak tento monitor neplánuješ využívať napríklad pre filmy či streamovanie. 

HDR

Ak sa pohybuješ vo svete moderných technológií, určite si už zachytil(a) pojem HDR (high dynamic range). Vieš však, čo to znamená? Pojem HDR znamená prispôsobenie obrazu tak, aby vyzeral autentickejšie prostredníctvom zlepšovania a pridania detailov v tmavých miestach. Dynamický rozsah alebo dynamic range je miera toho, ako sa najsvetlejšie miesta obrazu odlišujú od najtmavšej oblasti. Odporúčame Ti preto vybrať si TOP monitor s HDR, pretože takéto monitory zobrazujú hlbšie a čistejšie tmavé farby.

HDR technológia teda dáva najnáročnejším hráčom alebo hráčom, ktorí hrajú hry i súťažne, obrovskú výhodu pred konkurenciou, keďže sú schopní vidieť tmavšie miesta oveľa lepšie. Na to, aby si si túto technológiu mohol(a) užiť naplno, potrebuješ okrem monitora i kompatibilnú konzolu. Vyberať si môžeš z týchto momentálne najlepších konzol na trhu:

Aký typ panela - IPS alebo TN?

Ďalším dôležitým kritériom je v prípade herných monitorov typ panela. Aký je najlepší - IPS alebo TN? IPS panely sú typické skvelým vyobrazením farieb. Sú na tom oveľa lepšie ako klasické HD TV, ale nie až tak dobre ako Full HDR-10. S monitormi s IPS panelmi si užiješ najlepší zážitok z rôznych uhlov pohľadu. Nevýhodou IPS panelov je vyšší čas odozvy, ktorý môže byť problémom najmä pre hardcore a súťaživých hráčov. 

TN panely sú na druhej strane oveľa lacnejším riešením ako IPS panely a dokonca sa môžu pochváliť i rýchlym časom odozvy. Zvyčajne ide o 1 ms v porovnaní s 5 ms, ktoré môžeme pripísať IPS panelom. Nevýhodou TN panelov je však horšia kvalita farieb a obrazu z rôznych uhlov pohľadu. Jedno je však isté. Ak si plánuješ kúpiť len ten najlepší herný monitor pre konzolu PS4 alebo Xbox One, určite by si mal popremýšľať o vhodnom paneli.

Odporúčame Ti skôr vybrať si IPS panel, ktorý Ti poslúži v najnovších TOP hrách určite lepšie vzhľadom na svoju väčšiu farebnú autenticitu. 

1. LG 27UK850 - najlepší herný monitor pre PS4 a Xbox One

Ide o naozaj unikátny monitor od spoločnosti LG, ktorá sa môže taktiež pochváliť i špičkovými televízormi nielen so 4K rozlíšením. Výhodou tohto monitora je kvalitné zobrazenie farieb, čo určite v mega hrách na Xbox One a PS4 oceníš. Z dizajnovej stránky Ťa tento monitor od spoločnosti LG taktiež určite nesklame. Pochváliť sa môže IPS panelom, a teda užiť si môžeš maximálny herný zážitok z akéhokoľvek uhla pohľadu rovnako. Ak si hráčom, ktorý si potrpí na kvalitnom spracovaní obrazu, a nechce ani počuť o kúpe televízora pre konzolu, tak si myslíme, že tento TOP monitor Ti bude perfektne slúžiť. 

Tento monitor sa môže pochváliť 4K ultra HD rozlíšením, ktoré určite v najlepších 4K hrách na Xbox One a PS4 oceníš. Skvelý kontrast a autenticitu tmavých farieb pocítiš aj vďaka technológii HDR 10. Tento monitor Ti ponúka taktiež možnosť rozdelenia plochy na okná. Potešiť Ťa môže aj polohovateľný stojan a reproduktory 2x5 W, ktoré sa môžu popýšiť technológiou MaxxAudio. Tento monitor od spoločnosti LG Ti ponúka aj 2 HDMI porty.

LG 27UK850 - najlepší herný monitor pre PS4 a Xbox One

Kľúčové špecifikácie:

 • rozlíšenie: 4K
 • podpora HDR: áno
 • panel: IPS
 • uhlopriečka: 27"

CENA: približne od 457 €

2. Dell U2718Q - najlepší monitor pre hranie v 4K

Tento fantastický kúsok Ti navodí pocit hernej blaženosti. Môže sa pochváliť IPS panelom, ktorý je typický autentickejším zobrazením farieb. Vývojári si pre všetkých milovníkov kvalitného obrazu pripravili TOP monitor s HDR a HDR 10. Farby si zachovávajú svoju kvalitu a vierohodnosť z každého pozorovacieho uhla. Ide o najlepší monitor pre hry na PS4 a Xbox One v 4K rozlíšení. K tomuto monitoru si môžeš pripojiť množstvo periférií, keďže Ti ponúka 4 porty pre USB 3.0. Rýchlosť odozvy je 5 ms, čo je pre IPS panely typické. Oproti TN panelom má však obrovskú výhodu v zobrazovaní farieb. 

Tento monitor od Dell Ti ponúkne ten najostrejší obraz v nových moderných TOP hrách na PS4 a Xbox One. Okrem toho Ťa možno potešíme aj tým, že Ti tento skvost ponúka i flexibilný stojan. Monitor si môžeš prispôsobiť tak, aby si si mohol(a) svoje hry na konzoly maximálne vychutnať. Táto obrazovka Ti však ponúka iba jeden HDMI port.

Dell U2718Q - najlepší monitor pre hranie v 4K

Kľúčové špecifikácie:

 • rozlíšenie: 4K
 • podpora HDR: áno
 • panel: IPS
 • uhlopriečka: 27"

CENA: približne od 474 €

3. Asus VP28UQG - cenovo najlepšia voľba pre konzolové hry v 4K 

Tento monitor je výnimočný nielen tým, že sa môže popýšiť 4K rozlíšením, ale i svojou Eye Care technológiou, ktorá zabezpečuje menšie vypätie očí. Tento monitor je výbornou voľbou nielen pre TOP RPG a strategické hry v reálnom čase. Tento monitor od spoločnosti Asus sa môže pochváliť úžasnou odozvou - 1 ms, čo pocítiš najmä v nových akčných hrách, ktoré zobrazujú veľké množstvo rýchlych a dynamických momentov. Odozva 1 ms Ti zabezpečí vysokú pohybovú ostrosť. 

Čo by Ťa ešte mohlo presvedčiť kúpiť si tento monitor pre konzoly? Možno jeho funkcia GamePlus, ktorá Ti dáva možnosť užiť si časový odpočet či počítadlo snímok za sekundu (fps). S týmto monitorom nebudú Tvoje oči vystavované prílišnej námahe, keďže technológia Ultra-Low Blue Light redukuje mieru vyžarovaného modrého svetla. 

Asus VP28UQG - cenovo najlepšia voľba pre konzolové hry v 4K 

Kľúčové špecifikácie:

 • rozlíšenie: 4K
 • podpora HDR: nie
 • panel: TN
 • uhlopriečka: 28"

CENA: približne od 269 €

4. BenQ RL2755 - TOP monitor pre akčné hry na PS4 a Xbox One

Ak obľubuješ nové akčné hry, ktoré sa vyznačujú rýchlou hrateľnosťou a rýchlejším spádom deja, s týmto monitorom rozhodne nič nepokazíš. Ide o 27 palcový TN panel, ktorého hlavnou výhodou je veľmi nízka časová odozva, a to 1 ms. Aj keď sa nemôže pochváliť 4K rozlíšením, ponúka Ti naozaj to, čo akčné hry potrebujú, a to rýchlosť. Ak si však chceš užiť najlepšiu grafiku v TOP najnovších hrách na PS4 a Xbox One, odporúčame Ti radšej siahnuť po monitore s IPS panelom, ktorý bude zobrazovať farby oveľa lepšie a autentickejšie. 

BenQ RL2755 - TOP monitor pre akčné hry na PS4 a Xbox One

Kľúčové špecifikácie:

 • rozlíšenie: 1920 x 1080 px
 • podpora HDR: nie
 • panel: TN
 • uhlopriečka: 27"

CENA: približne od 215 €

5. BenQ RL2455 - najlepší monitor v pomere cena/výkon

Ak hľadáš hlavne cenovo prijateľnejší monitor, určite Ti odporúčame tento od spoločnosti BenQ. Napriek svojej pomerne nízkej cene Ti ponúka naozaj slušné vlastnosti. Jedná sa o TN panel s obnovovacou frekveniou 60 Hz. Rýhlosť odozvy je vzhľadom na to, že ide o TN panel, 1 ms. Tento monitor sa môže pochváliť tzv. Black eQualizer technológiou, ktorá zdokonaľuje tmavé farby alebo tmavé miesta obrazovky. Tento herný monitor Ti prináša 24 palcový zážitok, čo sa Ti bude určite hodiť, ak preferuješ menšie uhlopriečky. 

Vo všeobecnosti sú monitory BenQ pre náročných hráčov, ktorí sa zameriavajú na súťažné hranie. Ak si však občasným hráčom a Tvoju obľúbenú konzolu, či už ide o PlayStation 4 alebo Xbox One, si zapneš kvôli najlepším akčným či iným hrám s rýchlou hrateľnosťou, tak je tento monitor pre Teba ako stvorený. 

BenQ RL2455 - najlepší monitor v pomere cena/výkon

Kľúčové špecifikácie:

 • rozlíšenie: 1920 x 1080 px
 • podpora HDR: nie
 • panel: TN
 • uhlopriečka: 24"

CENA: približne od 137 €

Aké sú najlepšie hry na PS4 a Xbox One v 4K?

Predpokladom toho, aby si si mohol užiť hry v 4K rozlíšení, okrem samotnej 4K podpory danej hry, sú aj monitor alebo televízor a konzoly s podporou tohto rozlíšenia, ku ktorým patria:

 • PlayStation 4 Pro (čisté 4K; konzola Ti vylepší i hry v nižšom rozlíšení na 2160p)
 • Xbox One S (prepočítanie hier na 4K)
 • Xbox One X (natívne 4K rozlíšenie; prepočítavanie hier s nižším rozlíšením na 4K)

Ak hľadáš konzolovú hru, ktorú by si si mohol(a) užiť v tomto vizuálne krásnom rozlíšení, ale nevieš takú nájsť, tak náš zoznam Ti môže pomôcť. 

V našom e-shope z týchto hier nájdeš (niektoré iba majú vyjsť):

 1. Assassin's Creed: Odyssey
 2. Days Gone
 3. Detroit: Become Human
 4. Death Stranding
 5. Call of Duty: Modern Warfare
 6. FIFA 19
 7. God of War
 8. Red Dead Redemption 2
 9. Marvel's Spider-Man
 10. Zaklínač 3: Divoký Hon (The Witcher 3: Wild Hunt)
 11. Forza Horizon 4
 12. Call of Duty: WWII
 13. Cyberpunk 2077

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?