Borderlands 3 alebo bude táto hra pokračovať v sláve tejto série?

Kategória: Najnovšie top hry na PS4, Xbox One, Nintendo a PC | Publikované: 19.06.2019
5
Borderlands 3 alebo bude táto hra pokračovať v sláve tejto série?

Strieľačka Borderlands 3, ktorá môže prekonať svojich predchodcov

Ak si ešte nehral herný titul zo série Borderlands, tak nebude určite na škodu, ak si ho vyskúšaš, nakoľko sa táto séria RPG strieľačiek môže pochváliť naozaj zaujímavými hernými prvkami, ktorými disponuje iba malé množstvo strieľačiek na trhu. Séria Borderlands je charakteristická aj tým, že dokázala skĺbiť prvky z 3 rôznych herných žánrov - t. j. žáner akčných hier, RPG žáner a napokon žáner strieľačiek z pohľadu prvej osoby. Nemôžeme preto z uvedených dôvodov zaraďovať tituly z tejto série vyslovene medzi strieľačky, aj keď ich herná podstata tkvie práve v prvkoch, ktoré sú typické pre žáner strieľačiek.

Celú úspešnú sériu odštartoval titul z roku 2009 pod názvom Borderlands, ktorý možno aj Teba vtiahol do deja plného lovenia, respektíve hľadania pokročilej technológie na planéte Pandora. Prvky z RPG hier sa nám premietli do plnenia nielen hlavných, ale i vedľajších misií alebo úloh. Hráči si mohli užiť pomerne veľký výber zbraní a štítov, ktoré sa líšili svojimi vlastnosťami a typom. Okrem toho si mal možnosť všimnúť si RPG prvky aj v systéme špecializácií alebo povolaní (známy RPG termín classes). Unikátny výber špecializácií sa v rámci každej hrateľnej postavy odlišoval aj svojimi exkluzívnymi schopnosťami či systémom vylepšovania zručností (skills).

Z hrateľného hľadiska kombinácia strieľačky, vylepšovania či už schopností alebo zručností a prvkov RPG žánru môže byť veľmi zaujímavým zážitkom.

Recenzie hráčov hovoria v prospech hry Borderlands z roku 2009 najmä z nasledujúcich dôvodov:

 • veľmi veľké množstvo zbraní, štítov a iných užitočných vecí
 • 4 výnimočné postavy, s ktorými si hráč mohol užiť kopec zábavy
 • grafické umelecké spracovanie hry
 • systém odmien

Borderlands 2 - akčná RPG strieľačka, ktorá vystrelila sériu Borderlands vysoko

Písal sa rok 2012 a herný trh už nedočkavo čakal na ďalší titul, ktorý by raketovo posunul sériu Borderlands do výšin na trhu s hrami. Stalo sa tak? Podľa recenzií áno! Určite sa ale pýtaš, čím bola hra Borderlands 2 taká výnimočná?

Určite ešte lepším spracovaním hrateľnosti, systému hlavných a vedľajších misií (úloh), systémom špecializácií (character classes) či odmenami, ktoré si mohol získať za Tvoju snahu a výsledky. Mohli by sme teda povedať, že gro, ktoré dovtedy charakterizovalo 1. herný titul Borderlands, zostalo nezmenené. Vývojári sa snažili stavať na tom, čo bolo dobré, a to vylepšiť, čo sa im určite podarilo!

Táto RPG strieľačka taktiež obsahovala aj kooperatívny (kolaboratívny) multiplayer v rámci kampane, čo dodávalo hre Borderlands 2 ešte väčšiu dávku zábavy. Po vydaní hry bol všetkým fanúšikom tejto hernej série k dispozícii aj stiahnuteľný prídavný herný obsah, v rámci ktorého si si mohol užiť nové postavy či príbehy.

O tom, že tento herný titul spĺňal štandardy najlepších a najexkluzívnejších hier danej doby, svedčí aj množstvo predaných kópií. Hovoríme o čísle vyše 13 miliónov kusov, čo je slušné číslo. Okrem toho sa hra Borderlands 2 mohla pochváliť aj titulom najlepšie predávanej hry pre rozlíšenie 2K.

Podporiť naše argumenty môžu aj recenzie, ktoré napísali o titule Borderlands 2 hráči:

 • výborná hrateľnosť
 • zvukové prepracovanie a efekty
 • kooperatívny režim pre 4 hráčov
 • humor
 • zaujímavé postavy

Presvedčila Ťa hra Borderlands 2? Ak áno a už sa veľmi tešíš na najnovší titul Borderlands 3, tak budú určite pre Teba nasledujúce riadky zaujímavým herným čítaním.smiley

Borderlands 3

Borderlands 3 - hra, ktorá si brúsi zuby na popredné priečky v herných rebríčkoch

Ako už aj v prípade predošlých dvoch titulov, tak i v tomto novom očakávanom sa môžeme tešiť na minimálne rovnakú dávku zábavy s prvkami RPG, akčných hier a žánru strieľačiek.

Zásadnými prvkami v akčnej strieľačke Borderlands 3, na ktoré sa môžeš tešiť, sú:

 • systém 4 špecializácií alebo povolaní (character classes)
 • získavanie skúseností (experience)
 • odmeny či už peňažné (in-game monetary rewards) alebo vo forme herných vecí (in-game items)
 • plnenie misií (úloh)
 • body zručností (skill points), ktoré využiješ v tzv. strome zručností (skill tree)

Nový herný titul Borderlands 3 od spoločnosti Gearbox Software sa môže pochváliť nielen osvedčenými vylepšenými hernými mechanikami, ale aj úplnými novinkami, ktoré určite potešia nielen nových hráčov, ale aj veteránov série hier Borderlands.

Poďme spolu ,,rozobrať" nový titul na drobné, aby si sa mohol plne tešiť na nový tohtoročný release (2019).

Borderlands 3 gif

Borderlands 3 - akčná RPG strieľačka s množstvom misií, odmien a nových hrateľných postáv

Táto nová strieľačka Ti prinesie skvelú zábavu z pohľadu prvej osoby, čo je z hľadiska hrateľnosti úplným základom, čo sa týka žánru strieľačiek. Jednou z veľkých výhod hry Borderlands 3 je aj možnosť výberu, či sa ňou prekusnúť sám alebo s ďalšími 3 hráčmi.

Ak máš kamarátov, ktorý sa tešia rovnako ako Ty na tento očakávaný herný titul, tak budete mať určite tento rok o zábavu postarané! V rámci príbehu, ktorým sa budeš pretĺkať, Ťa budú čakať rozličné úlohy. Získaš ich od nehrateľných postáv v hre, ktoré sa v hernej terminológii nazývajú aj NPCs. Za úspešné splnenie takýchto úloh získaš nielen skúsenosti, ale i, samozrejme, odmeny za Tvoju šikovnosť, ktoré určite počas hry využiješ.

Unikátne herné veci môžeš obdržať nielen v rámci plnenia úloh, respektíve misií, ale aj zabitím Tvojich nepriateľov.

V novom hernom titule Borderlands 3 bude dôležitý aj systém levelov, ktorého zmyslom je aj to, aby si obdržal body zručností (skill points), ktoré si potom prerozdelíš podľa potreby vo svojom strome zručností (skill tree).

Samozrejme, bolo by hriechom nespomenúť aj to, že v hre nájdeš aj veľké množstvo zbraní, keďže ide o strieľačku. Tieto bude dôležité rozlišovať v závislosti od rôznych faktorov.

Takýmito faktormi sú napríklad:

 1. poškodenie, ktoré dokážu spôsobiť nepriateľom (damage)
 2. kapacita munície (ammo capacity)
 3. vzdialenosť dosahu (range)
 4. špeciálne vylepšenia (special perks) - Predstav si, že by okrem základnej funkcie zbrane, ktorou je spôsobovanie poškodenia nepriateľov, Tvoja zbraň dokázala využívať rozličné elementy, ktoré by pre oponentov boli tiež veľmi nepríjemné (napríklad oheň, ľad či elektrická energia).

Špecializácie postáv (classes) a odmeny (loot) v ďalšom pokračovaní série Borderlands

Vysvetlili sme si už to, že odmeny budú peňažné alebo nepeňažné (herné veci). Okrem toho, že môžeš získavať rozličné zbrane, sa môžeš tešiť aj na rozličné vylepšovače Tvojej hernej špecializácie alebo granátov či štíty.

Veľmi dôležité je povedať to, že v novej hre Borderlands 3 bude existovať dvojaký systém prerozdeľovania odmien (loot system). Prvým je systém, v ktorom bude korisť alebo odmena, ktorú si vybojuješ spolu s Tvojimi kamošmi (odkaz na kooperatívny multiplayer) určená na prerozdelenie medzi všetkými hráčmi. V praxi to znamená, že odmena bude musieť byť prerozdelená medzi hráčmi.

Z pohľadu hráča je však možno priaznivejší druhý systém, ktorý ignoruje prerozdelenie medzi hráčmi a je založený na tom, že systém vygeneruje rovnakú odmenu pre všetkých hráčov prispôsobenú pre momentálny level, ktorý hráč dosiahol. Tento systém znie lákavejšie, že?

Napíš nám určite do komentárov Tvoj názor na odmeny a systém prerozdeľovania medzi hráčov!wink

Dostávame sa snáď k hlavnému bodu tohto článku, a to k hrateľným postavám, respektíve špecializáciám, ktoré Ťa budú sprevádzať celou hrou! Tešiť sa v úvode po vydaní Borderlands 3 budeš môcť na 4 postavy (tzv. Vault Hunters)

Na aké špecializácie alebo postavy sa teda môžeš tešiť?

 • Amara the Siren
 • FL4K the Beastmaster
 • Moze the Gunner
 • Zane the Operative

Úplnou novinkou v titule Borderlands 3 je to, že každá jedna postava, respektíve špecializácia, si môže odomknúť 3 unikátne aktívne zručnosti (schopnosti) pre každý zo svojich 3 stromov zručností. Môžeš mať však ,,aktívnu" len jednu (v prípade postavy Zane the Operative dve). Neznie to vôbec zle, čo povieš? Takýmto spôsobom sa snažia vývojári dodať hre oveľa väčšiu rôznorodosť z pohľadu hrateľnosti hráča.

Borderlands 3 PS4

Nové herné mechaniky a postavy v hre Borderlands 3

Vývojári sa rozhodli vo svojom novom titule urobiť súboje oveľa dynamickejšie a rýchlejšie, čo sa prejaví aj na správaní Tvojich oponentov, ktorí sa môžu, napríklad, pohybovať po svete oveľa strategickejšie.

Séria Borderlands je typická aj svojimi postavami, ktoré môžu byť Tvojimi kamošmi, ale aj nepriateľmi.

Na planéte Promethea (jedna z nových planét) sa stretneš, napríklad, s novou postavou Lorelei. Okrem toho budeš musieť čeliť aj oponentom z kultu Children of the Vault.

Ak poznáš sériu Borderlands, tak sa môžeš tešiť aj na postavy, ktoré sú v tomto hernom svete už celkom etablované.

 1. Brick
 2. Claptrap
 3. Ellie
 4. Lady Aurelia
 5. Lillith
 6. Marcus
 7. Maya
 8. Mordecai
 9. Moxxi
 10. Rhys
 11. Sir Hammerlock
 12. Tannis
 13. Tiny Tina
 14. Zer0

Na aké edície sa môžem tešiť?

Akčná RPG hra Borderlands 3 bude pre Teba pripravená v rôznych edíciách. Celkovo nájdeš až 4 edície, pričom z toho je jedna zberateľská a jedna základná.

Vybrať si môže fanúšik série Borderlands z nasledovných edícií:

 • základná - samozrejme, v základnej edícii nájdeš iba základnú hru
 • deluxe - Táto ,,vylepšená" edícia sa môže pochváliť základnou hrou a digitálnym obsahom k hre (ide najmä o skiny)
 • super deluxe - Super Deluxe edícia obsahuje to isté, čo v predošlých dvoch, s tým, že navyše Ťa môže potešiť Borderlands 3 Season Pass, ktorého obsahom sú rôzne nové misie, príbehy a výzvy.
 • Diamond Loot Chest zberateľská edícia - Táto ,,srandička" obsahuje základnú hru a všetko, čo nájdeš aj v Super Deluxe edícii, pričom navyše v nej budú rozličné fyzické veci týkajúce sa hry Borderlands 3. Túto edíciu určite odporúčame pre veľkých milovníkov tejto akčnej RPG série strieľačiek!

Borderlands 3 EditionsBorderlands 3 Collector's Edition

Aký je dátum vydania hry Borderlands 3 a kde si ju môžem zahrať?

13. september 2019 je ten dátum, ktorý by si si mal zapísať, ak sa Ti páčila hra Borderlands 2. Ak si novým hráčom, ktorý iba uvažuje nad novým titulom Borderlands, tak Ti odporúčame zvážiť recenzie hráčov, ktoré sme uviedli v úvode tohto článku. Ak máš rád strieľačky a prvky z akčných a RPG hier, tak hra Borderlands 3 môže byť pre Teba výbornou zábavkou!

Tento herný titul si zahráš na týchto platformách:

 • PC
 • PS4
 • Xbox One
 • Google Stadia (neskorší dátum vydania na túto platformu)

Aký je Tvoj názor na sériu Borderlands? Páči sa Ti? Myslíš si, že hra Borderlands 3 bude jedna z TOP hier na PS4 alebo Xbx One? Čo by malo podľa Teba presvedčiť iných hráčov, aby si zahrali tituly Borderlands 2 alebo Borderlands 3? V čom sú najväčšie pozitíva tejto série?

Prajeme Ti krásny herný zážitok a tešíme sa na všetky komentáre!

PS.: Myslíme, že sme pre Teba našli aj iné GameRoom články, ak máš rád strieľačky, ktoré by Ťa mohli zaujať:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?