Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná konzola PlayStation 4 alebo Xbox One?

Kategória: Svet hier | Publikované: 21.10.2019
5
Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná konzola PlayStation 4 alebo Xbox One?

Čochvíľa prichádza najkrajšie obdobie v roku a Ty sa už určite začínaš zamýšľať nad tým, čo kúpiť ako darček na Vianoce pre svoje deti, muža, ženu, rodičov, priateľa, priateľku alebo pre iných blízkych.

Uvažuješ a premýšľaš nad tým, čo by Tvojim priateľom alebo rodine vyčarilo najväčší úsmev na tvári a hľadáš vhodné riešenie. Nie vždy je však takéto riešenie jednoduché nájsť, a práve preto sme si pre Teba pripravili článok, ktorý by Ti mohol pri výbere ideálneho darčeka na Vianoce podať pomocnú ruku.

Čo teda kúpiť na Vianoce 2019? Jedným z najlepších darčekov je určite aj herná konzola, a práve tomuto sa budeme venovať v dnešnom článku.smiley

Vyberáš, či kúpiť PlayStation 4 (PS4) alebo Xbox One? Ak áno, tak veríme, že nasledujúce riadky Ti pomôžu vyriešiť túto dilemu!

Čo kúpiť na Vianoce 2019?

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná konzola PlayStation 4 (PS4) alebo Xbox One?

Hry sú skvelým spôsobom, ako sa odreagovať a vypnúť od každodenných starostí, ktorých má v dnešnej dobe človek viac než dosť. Čo tak dopriať ako vianočný darček jednu z najpopulárnejších herných konzol PlayStation 4 alebo Xbox One? Ak sa chystáš zakúpiť ako darček na Vianoce 2019 práve hernú konzolu, je dôležité poznať niekoľko kritérií, podľa ktorých vyberieš tú najideálnejšiu.

Podľa akých kritérií by si mal(a) vyberať najlepšiu hernú konzolu?

Určite pamätaj na 6 vyššie uvedených kritérií, ktoré by si mal(a) pri výbere TOP hernej konzoly zvážiť. Je veľmi dôležité vedieť sa vžiť do kože obdarovaného, aj keď občas je to veľmi ťažké.

Vyššie uvedené body si spolu v nasledujúcich riadkoch podrobnejšie rozoberieme, aby si mal(a) dokonalý prehľad o momentálne dvoch najlepších herných konzolách na svete - PS4 a Xbox One.

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná konzola PS4

1. Exkluzívne TOP hry - kúpiť hernú konzolu PS4 alebo Xbox One?

Pri výbere ideálnej hernej konzoly je nutné zvážiť, aký herný žáner teší osobu, ktorú sa chystáš obdarovať, najviac. Preto veľkú úlohu pri výbere najlepšej hernej konzoly hrajú exkluzívne TOP hry, ktoré si hráč zahrá iba na jednej konkrétnej konzole.

Ktorá herná konzola má lepšie exkluzívne hry? Je to PS4 alebo Xbox One? Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, keďže každý je iný a každý obľubuje iné hry. Pre milovníkov adventúr (dobrodružné hry) a akčných hier vyhráva jednoznačne konzola PlayStation 4 (PS4), no pre tých, ktorí si radi zahrajú najlepšie športové a závodné hry, je to na druhej strane herná konzola Xbox One.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé najlepšie exkluzívne hry na PS4 a Xbox One.

Exkluzívne hry na hernú konzolu PlayStation 4 (PS4)

PS4 je najpredávanejšia konzola na svete, za čo vďačí najmä vďaka svojim exkluzívnym hrám a dlhšej histórii. Mega exkluzívnych hier je naozaj dostatok, o čom Ťa určite presvedčí aj nasledovný zoznam.

Aké sú najlepšie exkluzívne hry na hernú konzolu PlayStation 4 (PS4)?

 • God of War - jedna z najlepších akčných bojových hier s pútavým príbehom plným otcovskej lásky
 • Marvel's Spider-Man - najnovšia mega Spider-Man hra, v ktorej si hráč zahrá za slávneho hrdinu v otvorenom svete New York City
 • Days Gone - TOP akčná survival hra (princípom hry je boj o prežitie), v ktorej hráč čelí neľútostným hordám zombíkov
 • The Last of Us - jedna z najlepších hier na svete s prvkami hororu a zaujímavým príbehom
 • Uncharted 4: A Thief's End - dobrodružná TOP hra na PlayStation 4 (PS4), v ktorej sa hráč vydáva na cestu za slávnym pokladom
 • Death Stranding - najnovšia exkluzívna akčná hra, ktorá prináša prepojenie sveta života a sveta smrti v novodefinovanom akčnom žánri (v hre si hráč môže užiť krásne scenérie rôznorodého prostredia od majestátnych zasnežených hôr až po nížiny)

Vyššie uvedený zoznam exkluzívnych hier na hernú konzolu PS4 nie je, samozrejme, úplný.

Radi by sme Ťa odkázali do nášho e-shopu, kde nájdeš len tie najlepšie a najnovšie hry na PS4 a Xbox One.

God of War 2018 - TOP bojová exkluzívna hra na konzolu PlayStation 4

Exkluzívne hry na hernú konzolu Xbox One

Xbox One so svojou výkonnou hernou konzolou Xbox One X získal titul najvýkonnejšej konzoly na svete a prináša ultimátny herný zážitok hlavne s najlepšími exkluzívnymi hrami, ktoré sú optimalizované práve na túto konzolu.

Aké sú najlepšie exkluzívne hry na konzolu Xbox One?

 • Forza Horizon 4 - najlepšia závodná hra všetkých čias, v ktorej si hráč môže vychutnať jazdu otvoreným svetom Veľkej Británie (viac ako 450 áut)
 • Gears 5 - mega nová strieľačka z pohľadu tretej osoby so super kampaňou v šírom otvorenom svete
 • Halo 5: Guardians - najlepšia sci-fi akčná hra (strieľačka) s krásnymi mapami a zábavným režimom hry pre dvoch a viacerých hráčov (multiplayer)
 • Sea of Thieves - hráč zažije pirátske dobrodružstvo na šírom mori
 • Ori and the Blind Forest - krásna 2D platformová (plošinová) hra s pútavým príbehom, krásnou hudbou a výnimočnou atmosférou (hráč hra za ducha menom Ori)
 • State of Decay 2 - hráč si prejde šírym otvoreným svetom plným zombíkov, pričom si môže vychutnať aj kooperatívny multiplayer plný akcie

Presvedčili Ťa vyššie uvedené TOP exkluzívne hry na Xbox One? Myslíš si, že by sa mohli osobe, ktorú chceš obdarovať, páčiť?

Forza Horizon 4 - najlepšia závodná hra na konzolu Xbox One

2. Výkon a 4K rozlíšenie - kúpiť hernú konzolu PS4 Pro alebo Xbox One X?

Každá zo základných herných konzol, t. j. PS4 a Xbox One, má aj svojho výkonnejšieho brata, ktorým je v prípade PlayStation 4 - PS4 Pro - a v prípade Xbox One - Xbox One X. Výkonné varianty sú určené hlavne pre náročnejších hráčov, respektíve pre hráčov, ktorí chcú zo svojej obľúbenej TOP hry vydolovať výkonnostné a grafické maximum.

V súvislosti s výkonnými hernými konzolami PS4 Pro a Xbox One X je nutné zdôrazniť pojem ,,optimalizované hry" (PS4 Pro Enhanced a Xbox One X Enhanced). Týmto ,,titulom" sa môže pochváliť pomerne veľká hŕstka hier, avšak nie všetky. Pojem optimalizovaná hra znamená, že je špeciálne prispôsobená na výkonnejšie konzoly hlavne v zmysle lepšieho grafického spracovania, prípadne iných detailov.

Rozdiel v grafickej výkonnosti je badateľný, avšak nie závratný. Záleží, samozrejme, aj na konkrétnej hre a tom, či daný hráč vlastní supervýkonnú hernú konzolu PS4 Pro alebo Xbox One X. Úlohu zohráva aj fakt, aký typ televízora hráč vlastní.

Pri najvýkonnejších herných konzolách na svete je nutné uvažovať aj nad 4K rozlíšením. Ak už hráč výkonné konzoly vlastní, bola by škoda nevyskúšať aj najlepší herný zážitok v podobe 4K.

Na to, aby si hráč mohol vychutnať 4K rozlíšenie, je nutné splniť určité kritériá:

 1. vlastniť PS4 Pro alebo Xbox One X
 2. mať doma televízor s podporou 4K rozlíšenia
 3. vlastniť TOP hru, ktorú si môže užiť aj v 4K

Nie je 4K ako 4K. Ak by sme mali byť úplní detailisti, spoločnosť Microsoft so svojou najvýkonnejšou konzolou na svete - Xbox One X - deklaruje, že 4K rozlíšenie, ktoré podporuje, je True 4K, čo znamená pravé alebo natívne rozlíšenie (3840x2160).

Elitnou mega hrou pre hernú konzolu Xbox One X, ktorá v hernom svete definuje True 4K, je najlepšia závodná hra Forza Horizon 4. Táto hra je okrem iného aj optimalizovaná na Xbox One X (Xbox One X Enhanced), a teda hráč môže zažiť ten najúchvatnejší grafický zážitok.

Z hľadiska čistého výkonu, respektíve parametrov najvýkonnejších konzol na svete, by sme mohli povedať, že extrémne rozdiely medzi nimi nie sú. Ak však ideme do detailov, na papieri vyhráva herná konzola Xbox One X.

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná supervýkonná konzola Xbox One X

3. Virtuálna realita - PS VR

Ak by si chcel(a) dopriať obdarovanému/obdarovanej najvyšší alebo najlepší herný zážitok, do ktorého sa úplne ponorí, tak jednoznačnou voľbou je zakúpenie setu virtuálnej reality PS VR pre konzolu PlayStation 4. Ide o zariadenie, ktoré si dotyčný(á) nasadí na hlavu, pričom sa mu otvorí 360 stupňový obraz a ocitne sa priamo v hre.

Hráč teda zažije ten najautentickejší herný zážitok. Okuliare hráčovi zobrazujú nielen 360 stupňový obraz, ale taktiež 3D audio prevedenie, ktoré zabezpečuje zvuk zo všetkých smerov.

Ak chce mať hráč ešte viac slobody a väčší pocit autentického zážitku, odporúčame zakúpiť aj bezdrôtové ovládače PlayStation Move (PS Move), ktoré fungujú oveľa presnejšie vďaka svojim pohybovým senzorom.

Ak nezoženieš kompletný set PS VR, ktorý zahŕňa aj PlayStation kameru (sníma každý pohyb), je nutné túto kameru zakúpiť osobitne. Inak povedané, plnohodnotná virtuálna realita na hernej konzole PS4, PS4 Slim a PS4 Pro je iba so zariadením PS VR a PlayStation kamerou.

Ak virtuálna realita, tak jednoznačne herná konzola PS4.

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - PS VR - virtuálna realita PS4

4. Dualshock 4 alebo ovládač Xbox One?

Otázka preferencií sa týka aj ovládania samotnej hry, na čo slúži gamepad. Herné konzoly PlayStation 4 a Xbox One majú odlišný ovládač, najmä čo sa týka rozmiestnenia tlačidiel a iných ovládacích prvkov. Je dôležité brať do úvahy ovládanie, na ktoré je hráč zvyknutý, pretože nie je jednoduché zvyknúť si, respektíve prispôsobiť sa tomu novému.

Už na prvý pohľad každý rozozná, že ovládač konzoly Xbox One má analógovú páčku na ľavej strane, pričom ovládač Dualshock 4 (ovládač ku konzole PS4) ju má situovanú na dolnej časti.

Aké rozdiely ešte nájdeme na ovládačoch najlepších herných konzol na svete?

 • tlačidlá na pravej strane - Xbox One má X, A, B, Y; PS4 má štvorec, krížik, kruh a trojuholník
 • tvar samotného ovládača
 • Dualshock 4 sa môže popýšiť dotykovým panelom (touchpad)

Výber hernej konzoly výlučne na základe ovládača určite neodporúčame. Ovládač je avšak veľmi dôležitým prvkom každej konzoly a s prehľadom môžeme povedať, že oba ovládače, teda aj na konzolu Xbox One, aj na PS4, spĺňajú kritérium pohodlnosti a komfortu.

Dualshock 4 alebo ovládač Xbox One

5. Cena a dizajn - kúpiť hernú konzolu PlayStation 4 (PS4) alebo Xbox One?

Z pohľadu dizajnu nemáme o čom hovoriť, pretože v tomto prípade hrá veľkú úlohu otázka preferencií. Naším názorom je ten, že ostatné kritériá závažia pri výbere oveľa viac ako dizajn. Obe konzoly sú elegantné a majú jednoduchý unikátny dizajn, vďaka ktorému sa budú hodiť do každého domova. Dizajn je výlučne o preferenciách daného hráča a v žiadnom prípade, prirodzene, neovplyvní praktické využitie hernej konzoly PlayStation 4 (PS4) alebo Xbox One.

Cena je však kritérium, ktoré môže pri výbere zavážiť v oveľa väčšej miere. Poďme sa spoločne pozrieť na ceny najpredávanejších herných konzol - Xbox One S, Xbox One X, PS4 Slim a PS4 Pro.

 • Cena Xbox One S: kúpite od 190 €
 • Cena Xbox One X: kúpite od 330 €
 • Cena PS4 Slim: kúpite od 250 €
 • Cena PS4 Pro: kúpite od 325 €

Ako môžete vidieť na samotných cenách, ceny sú oveľa prijateľnejšie ako priemerné herné PC alebo priemerný herný notebook, ktorých komponenty veľmi rýchlo ,,starnú". Jedna herná konzola má oveľa dlhšiu životnosť, respektíve je určená na obdobie jednej generácie konzol, ktoré je približne 7 rokov. Za tento čas tieto konzoly ,,utiahnu" za normálnych okolností každú jednu hru bez problémov.

Mimochodom, koncom roka 2020 vychádzajú nové herné konzoly, resp. generácie konzol - PlayStation 5 (PS5) a Xbox Scarlett (Xbox Two).

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - ktorú hernú konzolu?

Ako sme už spomínali, výber hernej konzoly je otázkou preferencií, no štatisticky vyhráva u spotrebiteľov konzola PlayStation 4 (PS4), a to najmä z nasledovných dôvodov:

 • yes exkluzívne TOP hry
 • yes obľúbenosť a overenosť značky PlayStation
 • yes jednoduchý elegantný dizajn a funkcionalita ovládača Dualshock 4
 • yes virtuálna realita - PS VR
 • yes PlayStation PlayLink
 • yes tichá prevádzka a absencia prehrievania

Avšak, kto by si nechcel vyskúšať, napríklad, najlepšiu závodnú hru Forza Horizon 4 na Xbox One, ktorá je jednoducho na najvýkonnejšej konzole sveta - Xbox One X -fenomenálna!

Prečo si ale zvoliť hernú konzolu Xbox One?

 • yes True 4K (pravé 4K rozlíšenie)
 • yes lepší výkon
 • yes momentálne lepšia cena (základná verzia Xbox One S)
 • yes inak ladený ovládač Xbox One, prípadne unikátny TOP ovládač s názvom Xbox One Elite
 • yes kvalitný priestorový zvuk
 • yes Xbox One S All-Digital (žiadna čítacia mechanika, t. j. konzola iba pre digitálne hry)
 • yes softvérová prepojenosť so systémom Microsoft Windows (PC)

Ako môžete vidieť, obe herné konzoly majú svoje výhody aj nevýhody. Preferencie obdarovaného by mali určiť to, čo kúpiť na Vianoce 2019.smiley

Prajeme príjemný výber a veselé Vianoce 2019!smiley

Čo kúpiť na Vianoce 2019 - herná konzola PlayStation 4 alebo Xbox One?

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?