Cyberpunk 2077 - hra, ktorá môže dobyť herný svet

Kategória: Najnovšie top hry na PS4, Xbox One, Nintendo a PC | Publikované: 12.06.2019
5
Cyberpunk 2077 - hra, ktorá môže dobyť herný svet

Futurizmus v jednej z najočakávanejších hier

Prešlo zopár rokov od momentu vydania jednej z najlepších hier všetkých čias zvanej Zaklínač 3 alias Witcher 3. Ak si tento titul hral, asi nám dáš za pravdu, že ide ozaj o výbornú hru, ktorú by si mal každý jeden nadšenec hier aspoň raz za život určite vyskúšať. Poľskí vývojári CD Projekt Red, ktorí sa môžu popýšiť skvelou hrou Zaklínač 3, prichádzajú na herný trh s titulom, ktorý má minimálne rovnaký, ba možno ešte väčší, potenciál preraziť ako Zaklínač.

Cyberpunk 2077, RPG hra, na ktorej pracuje a pracovalo vyše 400 členov vývojárskeho tímu, bude moderným titulom zasadeným do prostredia slnečnej Kalifornie 57 rokov po hre Cyberpunk 2020, ktorú si možno vyskúšal aj Ty.

Tešíš sa už dlhú dobu na túto RPG hru? V tomto článku Ti predstavíme všetko, čo by Ťa na tejto hre mohlo osloviť!

Cyberpunk 2077 - otvorený moderný svet

Áno, je to tak, na túto hru si sa mohol začať tešiť už od roku 2012. Pamätáš si ešte na moment, keď bola hra po prvýkrát oznámená? Odvtedy prešlo zopár rokov a celý herný svet sa nevedel dočkať bližších informácií o titule, ktorého vývojári už v minulosti dokázali, že vedia tvoriť perfektné hry. V roku 2018 si mal možnosť vidieť bližšie zábery z hry, ktoré zožali pomerne veľký úspech medzi hernou komunitou.

Poďme sa ale spoločne pozrieť na to podstatné! O čom bude celá táto hra z hľadiska hrateľnosti?

Ak máš rád otvorený nelineárny svet, tak sa môžeš tešiť, nakoľko futuristický svet Cyberpunk 2077 rozhodne nebude lineárna prechádzka príbehom! Vieme aj to, že tento RPG titul bude hrateľný z pohľadu prvej osoby, pričom sa vývojári rozhodli klásť veľký dôraz na zbrane, streľbu a mierenie so zbraňami.

cyberpunk 2077

Dôraz na RPG prvky

Herný titul Cyberpunk 2077 sa na prvý pohľad nemusí zdať ako čisté RPG, nakoľko si pozorný fanúšik všimne aj prvky z iných žánrov. Na druhej strane sa vývojári zo štúdia CD Projekt Red vyjadrujú v tom zmysle, že ide v prvom rade o hru patriacu do RPG žánru.

Tento futuristický RPG titul bude vo veľkej miere nielen o rozličných zbraniach, ktoré budú mať rôznu kvalitu, a dokonca i atribúty, ale aj o herných vlastnostiach Tvojej postavy. Vravíš si, znie to skvele, ale aký typ zbraní sa vývojári rozhodli zakomponovať do titulu Cyberpunk 2077?

 • zbrane na diaľku (ranged) - napríklad brokovnice, automatické pištole
 • zbrane na blízko (melee) - rôzne futuristické dýky, ktoré budú mať rozličné využitie

Tento dlhoočakávaný RPG titul bude aj o využití supervýkonných nadľudských schopností, keďže sme v hernom roku 2077. Vieš si predstaviť, že by si mal schopnosť spomaliť čas? Takáto abilita by sa nám určite niekedy zišla aj v reálnom živote! Ty ju budeš mať možnosť vyskúšať v titule Cyberpunk 2077! Prečo to teda nevyužiť?

Okrem toho Ti k zábave v tejto hre dopomôžu aj nasledujúce prvky:

 1. dvojitý skok
 2. iné nadprirodzené schopnosti
 3. zaujímavé akčné súboje s veľkými bosmi (boss battles)

Samozrejme, týmito hernými ,,vymoženosťami" rozhodne nekončíme a určite si prečítaj aj nasledujúce riadky!

cyberpunk 2077 cd projekt

Cyberpunk 2077 - hra viacerých možností

Tento herný titul, samozrejme, nebude iba o zbraniach, súbojoch s bosmi či zaujímavom príbehu, ale aj o možnostiach prispôsobenia Tvojej postavy (character customization). Ak si už hral nejaké RPG tituly, tak vieš, že v každej perfektnej RPG hre sa kladie dôraz aj na oblečenie, ktoré slúži ako Tvoje brnenie so špecifickými vlastnosťami. Inak povedané, konkrétne kúsky oblečenia sa odrazia napríklad aj na rezistenciách ako vlastnostiach, ktoré sa Ti v hre budú veľmi hodiť!

To, akým oblečením budeš v hre disponovať, bude dôležité aj z hľadiska Tvojho sociálneho postavenia. Čo to znamená? Predstav si kus oblečenia, ktoré Ti odomkne určitý vedľajší systém bodov dôležitých pre prístup k rôznym obchodníkom či misiám. Znie to dobre, že? O ďalší dôvod viac mať len to najlepšie oblečenie (vybavenie)! Páči sa Ti takýto bodový systém a systém atribútov?

Pri prispôsobovaní Tvojej postavy ešte chvíľku zostaneme, keďže by sme Ti radi dali do pozornosti aj to, že v hre Cyberpunk 2077 budeš mať na výber viacero príbehových možností, ktoré ovplyvňujú postavenie Tvojej postavy vo svete. Aký má toto prispôsobenie význam v praxi? Ak si vyberieš akúkoľvek možnosť, tak tento Tvoj výber sa prejaví v spôsobe interakcie s inými postavami v hernom svete Cyberpunk 2077.

Metropola Night City alebo kľúčová oblasť príbehu?

Na úvod by sme radi dali do pozornosti to, že v hre si zahráš z pohľadu prvej osoby. Metropola Night City, ktorá sa nachádza v slnečnej Kalifornii, je oblasťou, ktorá je zahltená spoločnosťami a rozličnými skupinkami gangov. Tvojím herným kamošom/kamoškou, s ktorým/s ktorou budeš čeliť nástrahám futuristického sveta, je postava V. Skvelou správou je to, že si budeš môcť vybrať medzi mužským a ženským pohlavím, účesmi, oblečením či rozličnými nastaveniami tela (napríklad tvár, typ tela a podobne).

Metropola Night City je tzv. otvoreným svetom (open-world environment), čiže obľúbeným herným prvkom, ktorý už môžeš bežne zažiť aj v iných moderných hrách. Pre Tvoju zaujímavosť, samotná metropola Night City je charakteristická šiestimi regiónmi (oblasťami):

 • centrum mesta pohltené korporáciami (the corporate City Center)
 • oblasť Watson obývaná imigrantmi (immigrant-inhabited Watson)
 • región Westbrook typický luxusom (luxurios Westbrook)
 • predmestie Heywood (suburban Heywood)
 • región Pacifica kontrolovaný gangmi (gang-infested Pacifica)
 • priemyselný región Santo Domingo (industrial Santo Domingo)

RPG titul Cyberpunk 2077 Ti ponúka aj výber z vozidiel, z ktorých všetky nebudeš musieť ovládať. Nájdeš totižto aj autonómne vozidlá, ktorých zmyslom je dať Ti priestor na samotný boj. Výborným prvkom je aj to, že pohľad z vozidla môže byť nastavený na prvú alebo tretiu osobu. Samotné vozidlá v hre sú prispôsobiteľné, takže sa vývojári snažia aj takýmto spôsobom dať hráčovi ešte viac možností, ako si vylepšiť svoj herný zážitok podľa vlastných preferencií.

Ak si ten typ hráča, ktorý radšej chodí v hrách ,,po svojich", tak sa môžeš vydať objavovať zákutia otvoreného sveta aj pešo. Ak sa však vyberieš vozidlom, tak dávaj pozor na chodcov, keďže ich môžeš aj prejsť (cítiš vo vzduchu legendárnu sériu GTA?)!

cyberpunk 2077 gif

Herné prvky, ktoré dodajú hre Cyberpunk 2077 lepší zážitok

Ak sa Ti páči populárna hra Days Gone, ktorá je prezentovaná okrem iného aj v zmysle dynamického počasia a striedania dňa a noci, tak Ťa potešíme, nakoľko celkový zážitok z hry Cyberpunk 2077 bude lepší aj vďaka týmto prvkom. Tieto prvky majú za následok to, že sa herné postavy (NPCs) budú správať v závislosti od nich, t. j. od počasia a cyklu dňa a noci.

Ďalším prvkom, ktorý by Ťa mohol zaujať, je aj možnosť zakúpenia bytov, respektíve apartmánov, ktoré slúžia ako Tvoja základňa a ,,sklad" zbraní, oblečenia či počítača. Okrem toho futuristický herný titul Cyberpunk 2077 prináša pre milovníkov skvelých hier aj:

 • Braindance - digitálne zariadenie, ktoré má za úlohu ponúknuť Ti obraz emócií, procesov prebiehajúcich v mozgu či pohyby svalov inej postavy. Samozrejme, tento obraz budeš môcť vidieť v úlohe Tvojej hernej postavy.
 • Dialógy - Dialógy slúžia hlavne na interakciu s hernými postavami a zohrávajú dôležitú úlohu v rámci úloch (quests).
 • Skúsenosti alebo skúsenostné body (experience points) - Získaš ich z hlavných úloh a sú potrebné pre zvyšovanie Tvojich atribútov.
 • Street cred alebo sociálne postavenie, status - Street cred môžeš získať na rozdiel od skúsenostných bodov z vedľajších questov. Ich úloha je odlišná, nakoľko ich úspešné získanie Ti odomkne rôznych obchodníkov, oblasti, úlohy či zručnosti (skills).
 • Potraviny - Ich hlavným zmyslom je doplnenie zdravia.
 • Úlohy (quests) - Začať s ich plnením môžeš až po ich úspešnom prevzatí od postáv zvaných Fixers.

Atribúty (stats) a špecializácie postavy (classes) v hre Cyberpunk 2077

Ako sme už v tomto článku spomenuli, atribúty a k tomu špecializácie postáv sú veľmi dôležitými prvkami, ktoré vystihujú žáner RPG hier. Tieto herné prvky nebudú chýbať ani v dlhoočakávanom titule Cyberpunk 2077!

Na aké kategórie atribútov sa môžeš v tejto hre tešiť?

 • Strength
 • Intelligence
 • Tech
 • Reflex
 • Constitution
 • Cool

Tieto atribúty sa viažu na špecializácie postavy (classes), v niektorých RPG hrách je anglický pojem ,,class" prekladaný aj ako povolanie. V RPG titule Cyberpunk 2077 sa môžeš tešiť hlavne na špecializácie:

 1. NetRunner
 2. Techie
 3. Solo

Čo by si mal ešte vedieť o hre Cyberpunk 2077?

Rozprávali sme sa už aj o oblečení a o tom, že sa odlišuje na základe kvality. Na rozlíšenie kvality sa využívajú farby, podobne ako v iných RPG hrách. Príkladom môže byť fialová farba, ktorá znázorňuje veľmi kvalitný kúsok (epic), alebo zelená farba typická pre oblečenie nie najvyššej kvality (uncommon).

Už vieš, že si zahráš za postavu menom V, avšak čo všetko môžeš porábať v tejto hre?

 • Skákať (aj dvojitý skok)
 • Bežať nielen po zemi, ale aj po stenách
 • Šmýkať sa
 • Šplhať sa po stenách

Opäť sa dostávame k zbraniam, ktoré sú veľmi dôležité na elimináciu nepriateľov! Vývojári z dielne CD Projekt Red si dali záležať aj na kategorizácii zbraní na diaľku (ranged):

 1. Power
 2. Tech
 3. Smart

Každá jedna kategória má svoje využitie a účel. Ako príklad môžeme uviesť kategóriu ,,tech", ktorej zbrane Ti pomôžu napríklad pri streľbe cez steny. Zbrane si môžeš, samozrejme, prispôsobovať a upravovať, čo je opäť veľmi perfektným krokom k dosiahnutiu oveľa väčšej voľnosti v hre.

Keď sme už pri zbraniach, tak k tomu, aby si si ich mohol opraviť, prípadne vylepšiť, potrebuješ nájsť v hre dobrého puškára.

Možno neuveríš, ale dokonca i poškodenie (damage) môžeme rozdeliť do rôznych skupín:

 • Fyzické (physical)
 • Chemické (chemical)
 • Termálne (thermal)
 • EMP (využitie elektromagnetickej energie)

Morálne rozhodnutia sú veľmi dôležité aspekty hry

Pamätáš si ešte na to, ako si musel robiť závažné rozhodnutia, ktoré ovplyvňovali to, ako plynul chod vecí, respektíve deja? Podobne to bude fungovať aj v RPG hre Cyberpunk 2077. Môžeš sa tešiť na plynutie deja, ktoré odráža Tvoje rozhodnutia a činy. Keďže v hre stretneš veľa gangov, ak ich vyprovokuješ, môžu urobiť aj oni Tebe to isté v tej najnevhodnejšej chvíli, keď to nebudeš čakať! Aj o tom je otvorený svet a morálne rozhodnutia, ktoré Ti hra ponúka!

Okrem rozhodnutí je titul Cyberpunk 2077 vo veľkej miere postavený aj na hackovaní! Nielenže budeš môcť hackovať, ale môžeš očakávať aj to, že budeš aj Ty hacknutý. Hackovanie môže byť reakciou na Tvoje predošlé správanie a rozhodnutia počas dialógov. Klamal si v dialógu? Ľahko sa môže stať, že Ťa odhalia a budeš musieť znášať nepríjemný dôsledok!

Základná a zberateľská edícia Cyberpunk 2077

Potešíme Ťa, keďže už poznáme základný obal (cover) hry. Okrem toho vieme, čo všetko bude obsiahnuté v zberateľskej edícii. Ak si fanúšikom zberateľských edícií, určite si prídeš na svoje!

cyberpunk 2077 cover artPáči sa Ti základný cover hry?smiley

Poďme k zberateľskej edícii! Čo bude obsahovať?

 • krabičku
 • steelbook
 • 25 cm x 10" sošku postavy V
 • art book
 • magnetky
 • pohľadnicu Night City
 • mapu Night City
 • nálepky
 • prehľad o hernom svete a jeho príbehu
 • príručku o metropole Night City
 • kľúčenku
 • nášivky 

Digitálny obsah v zberateľskej edícii bude nasledovný:

 • soundtrack
 • obrázky, resp. wallpapers (počítač a mobily)
 • brožúra s ponukou grafického prevedenia hry
 • Cyberpunk 2020 sourcebook

cyberpunk 2077 collector's edition

Páči sa Ti zberateľská edícia hry Cyberpunk 2077?smiley

Na akých platformách si zaparím Cyberpunk 2077 a ktorý je ten deň D?

Ak si to vydržal dočítať až sem, tak pre Teba máme výbornú správu! Ak si sa už veľmi tešil po celé tie roky na tento titul, tak čakanie nebude až tak dlhé, keďže titul Cyberpunk 2077 sa dostane na herný trh 16. apríla 2020. Ak máš PC, PS4 alebo Xbox One, tak si túto hru môžeš bez problémov zahrať!

Si fanúšikom vývojárov CD Projekt Red? Hral si kultovú hru Zaklínač 3 aj s jeho dodatočným herným obsahom? Myslíš si, že titul Cyberpunk 2077 má potenciál byť najlepšou hrou roku 2020? Máš rád RPG hry? Čo je to, čím by táto hra mohla osloviť hráčov?

Poď sa určite zapojiť do diskusie! Ceníme si každý jeden názor!

Prajeme Ti krásny herný zážitok už vopred!

PS.: Určite si pozri aj videá nižšie, ktoré majú potenciál v Tebe vyvolať ešte väčšie nadšenie pre futurizmus, ktorý odštartuje už 16. apríla 2020! Čo hovoríš na soundtrack k tejto hre? Neznie to vôbec zle, že?

 • Ak si ešte nehral fenomenálnu hru Zaklínač 3, ktorá dosiahla viac ako 800 ocenení, tak by sme Ťa radi na ňu naladili naším článkom.

 

 

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?