Google Stadia - nová herná streamovacia služba

Kategória: Svet hier | Publikované: 07.06.2019
4.5
Google Stadia - nová herná streamovacia služba

Zrod novej éry hrania?

Ak si ešte nepočul o novom projekte, za ktorým stojí svetoznámy gigant Google, tak v tomto článku Ti vysvetlíme princípy novej hernej streamovacej služby pod názvom Google Stadia. S ochutnávkou tejto novej streamovacej služby si mohol prísť do kontaktu už v marci, kedy bola táto služba odhalená. Herné streamovanie znie dobre, otázkou je však, do akej miery dokáže osloviť verných fanúšikov počítačového alebo konzolového hrania. 

Možno je pre Teba takýto nový spôsob vnímania a hrania hier zaujímavý, no možno si však ten typ hráča, ktorý nikdy nedá dopustiť na klasické počítačové alebo konzolové hranie. Tak či onak, jedno je isté, rodí sa nám celkom obstojný konkurent pre Sony a Microsoft. 

S čím prichádza Google Stadia?

Google Stadia predstavuje hernú streamovaciu službu, ktorá je založená na cloudovom princípe. Hlavnou výhodou tejto streamovacej služby je to, že hry môžu byť streamované v podstate skoro na akékoľvek zariadenie, ktoré podporuje prehliadač Google Chrome. Jednou z ďalších výhod je aj to, že na to, aby si si zahral najexkluzívnejšie a najnáročnejšie hry, nepotrebuješ investovať do drahých komponentov. Okrem toho Ti táto nová streamovacia služba od spoločnosti Google dáva príležitosť využiť aj iné výhody.

Máš nejakého obľúbeného streamera, ktorý hrá Tvoje najobľúbenejšie tituly? Ak sa Ti konkrétna hra, ktorú daný streamer prezentuje, zapáči, môžeš si túto hru hneď aj vyskúšať a napokon si danú hru aj kúpiť.

Hardvér v úzadí

Google Stadia sa okrem princípu herného streamovania chce pochváliť aj takmer nulovou nutnosťou zakúpenia fyzických komponentov či prídavkov. Jednu fyzickú vec by sme však našli, a to ovládač k tejto streamovacej službe. Ešte pred nejakým časom málo predstaviteľné, ale teraz je to tu! Ovládač Google Stadia je založený na princípe pripojenia k Wi-Fi sieti, čo umožní ovládaču priamo komunikovať s dátovým centrom, ktoré ,,dáva do pohybu'' hru, ktorú užívateľ hrá. 

Ak Ťa zaujíma cena tohto ovládača, tak Ti zatiaľ môžeme povedať, že sa bude pohybovať okolo 60 € v Európe. Ide o klasický gamepad s tlačidlami, na ktoré si zvyknutý a ktoré Ti dávajú okrem iného aj možnosť natočiť si svoje herné šantenie. V každom prípade je určite dobrým krokom prinášať hráčom oveľa viac možností v oblasti hrania, keďže doba napreduje a digitálny svet sa stáva čoraz väčšou samozrejmosťou v každej oblasti.

google stadia assassins creed odyssey 

Stadia Founder's Edition, Stadia Base a Stadia Pro

Na úplne prvé vydanie si musíme počkať až do novembra roku 2019. Avšak už teraz je k dispozícii tzv. Stadia Founder's Edition na predobjednávku. Predáva sa približne za 130 $, čo predstavuje momentálne približne 115 €. Táto edícia so sebou prináša napríklad aj trojmesačné predplatné k službe Stadia Pro, trojmesačný prístup Tvojho jedného kamaráta k tejto službe a limitovanú edíciu Google Stadia ovládača. 

Stadia Base, čiže nová herná streamovacia služba od spoločnosti Google, vo svojej plnej kráse bude dostupná až v roku 2020. O čom bude Stadia Base? Stačí Ti iba ovládač, ktorý ani nemusí byť priamo určený pre službu Google Stadia, a kompatibilné zariadenie s touto službou. Ak máš doma akýkoľvek počítač a na ňom nainštalovaný prehliadač Google Chrome či Pixel 3 alebo 3A mobilné zariadenie, tak si túto službu budeš môcť užiť naplno. Na úvod sa teda myslí kompatibilné zariadenie počítač alebo Pixel 3/3A. Hráč si teda môže zahrať svoje obľúbené hry až v rozlíšení 1080p pri 60 fps so stereo zvukom. Pýtaš sa, čo je výhodné na tejto službe? Je to práve to, že nemusíš platiť mesačné poplatky, a teda stačí, ak si zakúpiš svoje obľúbené hry, a pekný herný zážitok je na svete. Nezabúdaj, že táto herná služba je založená na cloudovom princípe. 

Top balíkom v rámci hernej streamovacej služby Google Stadia je tzv. Stadia Pro. Táto služba je výnimočná v tom, že síce ponúka rovnaké služby ako Stadia Base, avšak s rôznymi výhodami. Predstav si napríklad streamovanie hier až v rozlíšení 4k pri 60 fps v 5.1 priestorovom zvuku. So službou Stadia Pro sa takýto skvelý zážitok stane realitou! Do budúcna však Google plánuje aj podporu 8K rozlíšenia (odkazujeme hlavne na PlayStation 5).

Ovládače Google Stadia

Ako vyzerajú ovládače Google Stadia? Výhodou novej hernej streamovacej služby je aj to, že sa nemusíš obmedzovať na ovládače Google Stadia, ale môžeš využiť takmer akékoľvek, ktoré máš k dispozícii.

google stadia controllers gamepad

Kde bude nová herná streamovacia služba k dispozícii a aké herné tituly si na nej zahráš?

Teraz prichádza dôležitý moment, keďže si sa už možno tešil na to, že si môžeš na tejto novej streamovacej službe zapariť aj na Slovensku či v Česku. Žiaľ, v tomto prípade Ťa asi sklameme, keďže Google Stadia bude v roku 2019 vychádzať iba v 14 krajinách, medzi ktorými sa zatiaľ Slovensko ani Česko nenachádza. 

Ak si si myslel, že na tejto hernej službe si môže nadšenec hier zahrať iba podpriemerné tituly, tak by sme Ti tento názor radi vyvrátili. Medzi viac ako 30 titulmi sa budú nachádzať aj zvučné mená:

 • Borderlands 3
 • Doom Eternal
 • Doom 2016
 • Wolfenstein: Youngblood
 • Metro Exodus
 • Shadow of the Tomb Raider
 • Tomb Raider Definitive Edition
 • Assassin's Creed: Odyssey
 • Tom Clancy's The Division 2
 • Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint
 • Mortal Kombat 11
 • Farming Simulator 19
 • Rage 2

Ako môžeš vidieť, titulov z populárnych herných sérií bude určite na začiatok dostatok. V priebehu budúceho roka budú s novou hernou streamovacou službou Google Stadia určite kompatibilné aj iné tituly, ktoré nebudú na zahodenie.

Páči sa Ti nová služba Google Stadia?

Čo vravíš na streamovaciu službu, ktorá má do budúcna ešte veľké plány? Zostaneš verný klasickému konzolovému alebo počítačovému hraniu? Myslíš si, že v budúcnosti môže táto služba poraziť klasické hranie hier na konzolách či počítači?

Budeme veľmi radi, ak sa zapojíš do diskusie a povieš nám i všetkým hráčom GameRoom svoj názor! Poďme spolu prebrať v komentároch budúcnosť hrania!smiley

PS.: Ak dávaš prednosť konzolovému hraniu, tak by ste Ťa radi odkázali na tieto naše články o nastávajúcej generácii konzol:

 • Nová generácia konzol od Sony alias PlayStation 5 (rok vydania 2020)
 • Xbox Two - porazí nový Xbox PS5? (rok vydania 2020)

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?