Hry - skvelý liek - aké sú najlepšie pre deti a dospelých?

Kategória: Svet hier | Publikované: 23.08.2019
5
Hry - skvelý liek - aké sú najlepšie pre deti a dospelých?

V mnohých prípadoch koluje v spoločnosti dojem, že videohry sú škodlivé, resp. prinášajú iba negatívny vplyv na človeka. V tomto článku sa nebudeme snažiť vyvrátiť potenciálne škodlivé vplyvy videohier na človeka, ale radi by sme vyzdvihli pozitívny efekt videohier na fyzické a emocionálne zdravie hráča. 

Herný priemysel je, samozrejme, veľmi populárnym spôsobom zábavy, pričom sa odhaduje, že hráči po celom svete trávia týždenne dokopy až 3 milióny hodín pred obrazovkou monitora alebo televíznej obrazovky.

Možno neuveríte, ale vedci prišli so zaujímavými zisteniami týkajúcimi sa prospešného vplyvu hier na mozog či správanie človeka. Z každej strany počúvate názory týkajúce sa negatívneho vplyvu hier na zdravie, či už vaše alebo vášho dieťaťa. Ale je naozaj pravda, že videohry nám iba škodia? Poďme sa spolu pozrieť na konzolové a počítačové hranie z iného uhla pohľadu. V čom sú hry prospešné? Čítajte ďalej!

Hry spôsobujú zmeny v mozgu

Čoraz viac vedcov prichádza so zisteniami, že videohry môžu ovplyvniť funkcie mozgu a zapríčiniť zmeny v jeho rôznych oblastiach. Môžeme povedať, že ľudia, ktorí pravidelne hrávajú hry, či už na konzolách alebo na počítači, môžu očakávať štrukturálne zmeny v mozgu.

Výsledky niekoľkých štúdií naznačujú, že hranie videohier pozitívne ovplyvňuje mozgovú schopnosť sústredenia. Vedeli ste však, že nie je pozornosť ako pozornosť? Náš centrálny nervový systém disponuje viacerými druhmi pozornosti, ktoré sa čiastočne odlišujú.

Aj hry sú zodpovedné za zdokonalenie niektorých druhov koncentrácie (napr. selektívna a trvalá). V konečnom dôsledku je veľkým rozdielom medzi hráčom a nehráčom to, že časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pozornosť pracujú oveľa efektívnejšie u ľudí, ktorí pravidelne hrávajú hry. Teda pozitívnym dôsledkom videohier je to, že hráči sa dokážu oveľa jednoduchšie koncentrovať na ťažké úlohy alebo viacero povinností. 

Existujú taktiež rôzne dôkazy o tom, že hranie videohier zvyšuje kapacitu a zlepšuje schopnosť častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za naše vizuálno-priestorové zručnosti. Laicky povedané, hraním videohier dokážeme lepšie identifikovať priestorovú a vizuálnu prepojenosť medzi predmetmi. 

Okrem toho nemôžeme zabúdať ani na motorické schopnosti, na ktoré videohry taktiež vplývajú veľmi pozitívne. 

Akým spôsobom teda videohry vplývajú na mentále zdravie človeka?

 • pozitívny vplyv na pozornosť - jednoduchšia schopnosť sústrediť sa na náročné úlohy alebo viaceré riešenia.
 • lepšia schopnosť človeka uvedomiť si, resp. identifikovať, priestorové a vizuálne vzťahy medzi objektmi
 • pozitívny efekt na motorické zručnosti človeka

Odporúčame tieto hry: Days Gone a Marvel's Spider-Man

Star Wars (Hviezdne vojny) - herná séria

Vplyv hier na pamäť

Dostávame sa k jednému z najdôležitejších pozitívnych efektov videohier na psychické zdravie človeka, a to posilňovanie, resp. podpora pamäťových funkcií jedinca. Kognitívny výkon môže byť oveľa vyšší v prípadoch, ak človek hráva pravidelne videohry. Niektoré zistenia naznačujú, že videohry môžu byť veľmi prospešné i pre seniorov alebo ľudí staršej generácie. Takýmto spôsobom si môže človek cvičiť pamäť a kognitívne funkcie mozgu

Istý prieskum dospel k záverom, že ľudia od 60. do 85. roku života, ktorí si zapli nejakú tú hru, majú oveľa lepšie kognitívne schopnosti ako ich rovesníci, ktorí hry vôbec nehrávajú. Konkrétne sa jedná o ,,pracovnú pamäť" a pozornosť. Tieto schopnosti boli v danom výskume zdokonalené po 6-mesačnom tréningu. Lekári boli z tohto zistenia veľmi prekvapení a iba potvrdili tézu, že i mozog starších ľudí je pomerne elastický a dokáže sa stále zdokonaľovať. Mnohí lekári teda poznamenávajú to, že i menej intenzívny tréning mozgu môže výrazne spomaliť ochabovanie centrálnej nervovej sústavy v dôsledku starnutia. 

Zaujímavosťou k tomu všetkému je aj to, že 3D hry, teda hry s trojrozmerným vizuálom, môžu mať výrazný podiel na podpore tvorby spomienok, čo ,,v preklade" znamená, že preventívne pôsobia pred Alzheimerovou chorobou a inými ochoreniami, ktoré sa týkajú pamäte.

Je teda rozdiel i v tom, či hráte hry založené na dvojrozmernom grafickom prevedení (2D) alebo trojrozmernom grafickom prevedení (3D). Podľa prieskumov stačí, ak budete pravidelne hrávať hry iba 30 minút denne. Takýmto spôsobom sa vaše pamäťové schopnosti zdokonalia až o 12%, čo je rovnaké percento zníženia pamäťových schopností ľudí vo veku od 45 do 70 rokov.

Prečo hovoríme práve o 3D hrách?

 • 3D hry majú oveľa viac priestorových informácií na objavenie
 • obsahujú oveľa viac informácií, ktoré sa hráči musia nauučiť

Väčšina najlepších hier na PS4Xbox One a PC sú v 3D grafickom spracovaní, čo je z hľadiska vášho zdravia ideálne. 

Odporúčame tieto hry: God of War a Assassin's Creed: Odyssey

Strategické a logické hry

Do popredia sa z hľadiska zdravia tlačia strategické a logické hry, ktoré môžu byť významným faktorom pri zdokonalení mozgových funkcií nielen u starších ľudí a prevencii pred demenciou a Alzheimerovou chorobou. Cieľom je zlepšiť kognitívne schopnosti či uvažovanie, aby človek znižoval riziko výskytu demencie a Alzheimerovej choroby čo najdlhšie, ako je to možné. Tento cieľ výborne pomáhajú napĺňať hlavne strategické a logické hry. 

Určite sa oplatí siahnuť nielen po strategických alebo logických hrách, ale aj po iných TOP hrách či už na konzolu PS4, Xbox One, Nintendo Switch alebo PC. Je potrebné nájsť správnu rovnováhu psychického tréningu mozgu a fyzickej aktivity. Samozrejme, všetkého veľa škodí, a preto by mali byť videohry hrané s rozumom

Možno ste netušili ani pomerne zaujímavú informáciu, že videohry môžu byť výbornou liečbou depresií či zmien nálad. Vplyv videohier na duševné zdravie človeka je stále jednou veľkou záhadou, ktorá bude postupne odhaľovaná.

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že herný priemysel a hranie videohier prispieva k zlepšovaniu kognitívnych schopností či k prevencii rôznych závažných kognitívnych ochorení

Odporúčame tieto hry: Detroit: Become HumanOri and the Will of the Wisps

Sú hry vhodné aj pre deti?

Množstvo rodičov je v dnešnej dobe skeptických ohľadom vplyvu videohier na ich deti. Nechajme nateraz negatívne efekty bokom a pozrime sa na veľké množstvo benefitov, ktoré deťom videohry prinášajú, ak je samozrejme čas strávený pred obrazovkou primeraný. 

10 dôvodov, prečo sú hry pre deti prospešné 

Ak vášmu dieťaťu dovolíte stráviť pred obrazovkou rozumný čas, vedzte, že jeho mentálne schopnosti môžu byť na tom oveľa lepšie ako u detí, ktoré videohry pravidelne nehrávajú. Poďme sa teda pozrieť na TOP 10 výhod hrania videohier v detskom veku.

Forza Horizon 4 - TOP závodná hra na konzolu Xbox One

10. Zábava, ktorá znižuje stres

Nemusí sa jednať o vyslovene najnovšiu hru na PS4 či Xbox One, môže ísť aj o jednoduchú zábavnú hru, ktorá dokáže vaše dieťa zabaviť. Videohry ponúkajú perfektnú možnosť znižovať stres a napätie, ktorému vaš dieťa každodenne v škole čelí. Neprítomnosť stresu a zábavné hry môžu urobiť z vášho dieťaťa šťastnú a zdravú osôbku. Nízka hladina stresu môže výrazne znížiť i mieru agresivity u detí.

Výhodou hier je aj to, že sa pri nich môžu vaše deti i hýbať. Ide hlavne o hry pre dvoch a viacerých hráčov, ktoré si môžete i vy s vašimi ratolesťami zahrať. Príkladom môže byť najlepšia hudobno-tanečná hra na Xbox One a PS4 s názvom Just Dance. Je určená pre viacerých hráčov, a teda ju kľudne môžeme označiť aj pojmom rodinná hra

Nie je preto namieste zatracovať videohry, ale práve naopak. Doprajte vášmu dieťaťu relax a zábavu, ktorá sa v konečnom dôsledku môže pozitívne podpísať na psychickom zdraví vášho dieťaťa. 

Existuje množstvo nových TOP detských dobrodružných, akčných či závodných hier, ktoré môžu vaše dieťa zbaviť stresu.

9. Lepšia schopnosť vytýčenia a dosahovania cieľov

Áno, videohry sú naozaj schopné naučiť dieťa, že za dosiahnutím určitého cieľa stojí i veľká námaha. Okrem toho najnovšie hry na PS4 a Xbox One nútia hráča plánovať rôzne kroky efektívnym spôsobom, vymýšľať stratégie a taktiky, či dokonca logicky uvažovať

8. Zlepšovanie koncentrácie

Ak hľadáte tipy a návody na to, ako zlepšiť sústredenie alebo koncentráciu vášho dieťaťa, tak určite odporúčame vyskúšať najmä hry, určené aj pre dvoch a viacerých hráčov. V takýchto hrách hra doslova núti hráča dávať veľký pozor, keďže každý neuvážený alebo nepozorný krok môže byť z hľadiska výhry či prehry kľúčový. 

7. Tímová práca

Táto vlastnosť je v dnešnej dobe veľmi dôležitá a práve videohry ju dokážu výborne vycibriť. Najlepším spôsobom, ako neustále zdokonaľovať tímovú prácu je hranie online hier, teda hranie hier pre dvoch a viacerých hráčov. V ponuke nášho e-shopu nájdete množstvo nových najlepších hier na PlayStation 4 a Xbox One, z ktorých určite vyberiete aj tú pravú pre vaše dieťa.

6. Zlepšenie sociálnych zručností

Väčšina detí hráva hry so svojimi kamarátmi, čo je jeden z najlepších spôsobov, ako si vyvinúť dokonalé sociálne schopnosti. Virtuálne online hry však dávajú vášmu dieťaťu i schopnosť zlepšiť si svoje komunikačné schopnosti s inými ľuďmi a interagovať s hráčmi po celom svete

5. Lepšia schopnosť rozhodovať sa

Výhodou novších hier pre deti na Xbox One a PS4 je aj to, že sa v nich dokážu naučiť lepšiemu rozhodovaniu. Hry sú v podstate založené na rozhodovaní a prispôsobovaní sa situáciám. Deti sa totižto učia na vlastných chybách počas hry - podobne, ako je to aj v živote. Niektoré hry vyžadujú aj veľkú mieru kreativity, napr. Minecraft, no iné zasa vyžadujú rýchle rozhodnutie kvôli reakčnému času. Vaše dieťa si určite z našej ponuky mega hier určite vyberie. 

4. Zlepšené motorické schopnosti

Hry dokážu výrazne zlepšiť i motorické schopnosti dieťaťa, a to najmä tie, ktoré vyžadujú využívanie prstov a palca (de facto všetky videohry). Neustály pohyb prstov na rozličných tlačidlách na gamepade (ovládači) v spojení s rýchlym myslením a očným kontaktom s obrazovkou vášmu dieťaťu pomôže vylepšiť si motorické schopnosti

3. Učia deti kritickému mysleniu

Moderné najlepšie videohry sú schopné pomôcť vášmu dieťaťu s kritickým myslením v dôsledku nutnosti neustále analyzovať a vyhodnocovať každé jedno riziko alebo krok. Jednoducho povedané, hráč je nútený kriticky vyhodnocovať situácie a myslieť na dôsledky svojich krokov. Vaše dieťa vykonáva logické kroky po analýze situácie, čo mu v konečnom dôsledku môže priniesť schopnosť zdravého kritického myslenia. 

2. Zlepšená koordinácia očí a tela

Videohry sú výborným spôsobom, ako naučiť vaše dieťa správne koordinovať svoje telo. Správnou koordináciou tela si totižto hráč môže vybudovať skvelé reflexy, ktoré potrebuje nielen v hrách. Nielen hry pre dvoch a viacerých hráčov, ale i hry pre jedného hráča takúto koordináciu dokážu u vášho dieťaťa vycibriť. V praxi sa to môže prejavovať v akčných hrách, strieľačkách, dobrodružných hrách či stealth hrách, kde si musí hráč dávať pozor na možné prekvapujúce kroky súpera, nepriateľov či prostredia. 

1. Lepšia schopnosť riešenia problémov

Nielen príbehové hry, ale aj iné najlepšie hry na PlayStation 4 a Xbox One sú prepracované natoľko, že častokrát nútia hráča riešiť zložité problémy či logické hádanky, bez ktorých sa hráč nepohne vpred. Riešenie problémov, prekonávanie prekážok, rýchle reflexy či intuícia sú úžasné vlastnosti človeka, ktoré si vaše dieťa môže zlepšovať aj prostredníctvom hier, čo mu môže pomôcť aj v reálnom živote, napríklad aj pri šoférovaní (najmä intuícia a rýchle reflexy).

Spider-Man - Marvel's Spider-Man (hra na PS4)

Najlepšie hry pre dospelých na PS4 a Xbox One

Hľadáte mega hry, ktoré sú určené pre dospelých, a v ktorých zažijete obrovskú porciu zábavy, relaxácie a úniku z reality? Ak áno, tak vám ponúkame zoznam TOP hier, ktoré sú momentálne na trhu. 

 1. Red Dead Redemption 2
 2. The Witcher 3: Wild Hunt (GOTY)
 3. Days Gone
 4. Assassin's Creed: Odyssey
 5. Detroit: Become Human
 6. Call of Duty: WWII / Call of Duty: Modern Warfare

Ďalšie hry, ktoré by Ťa mohli zaujať, nájdeš aj v našom e-shope.

Okrem toho si môžeš o výborných hrách prečítať aj nasledovné články:

Geralt z Rivie - Zaklínač 3: Divoký Hon (The Witcher 3: Wild Hunt)

Najlepšie hry pre deti

Uvažujete nad kúpou hry pre vaše deti? Neviete si dať rady s výberom? Ponúkame vám výber TOP 6 najlepších hier, ktorým sa vaše ratolesti určite potešia:

 1. Just Dance 2019 / Just Dance 2020
 2. Forza Horizon 4
 3. Marvel's Spider-Man (16+)
 4. MediEvil (remastered)
 5. Ori and the Will of the Wisps
 6. FIFA 19 / FIFA 20

Ponúkame vám zároveň aj článok, ktorý môže byť nápomocný pri výbere správnej hry pre vaše dieťa: Najlepšie hry pre deti na PS4 a Xbox One.

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?