Konzolové hry (PS4 a Xbox One) verzus PC hry

Kategória: Najlepšie hry na PS4, Xbox One, Nintendo a PC | Publikované: 16.09.2019
5
Konzolové hry (PS4 a Xbox One) verzus PC hry

Videohry sú v dnešnej dobe obrovským fenoménom a zdrojom obrovskej zábavy! S rastom ich popularity narastajú aj nároky hráčov na ne. Ako hráč máš na výber v podstate 2 možnosti, a to ísť do počítačového hrania, ktoré položilo základy videohier, alebo do konzolového hrania, ktorého popularita čím ďalej, tým viac narastá!

Odpovedať jednoznačne a správne na otázku ,,lepšieho herného zariadenia" nie je možné. Každé jedno zariadenie, či už ide o PC alebo konzolu, má svoje dominantné výhody, ale aj nevýhody. O výhodách PC a konzol (PlayStation 4 a Xbox One) sme sa rozprávali aj v iných článkoch.

V nasledujúcich riadkoch si povieme o rozdieloch a výhodách konzolových a PC hier. Si úplne nový hráč/hráčka, ktorý/á sa nevie rozhodnúť, či ísť do PC alebo konzolového hrania, prípadne si milovníkom hier, ktorý potrebuje zmeniť herné zariadenie? Tak či onak, radi Ti s Tvojou dilemou pomôžeme!smiley

Hry na Xbox One

Konzolové hry (PS4 a Xbox One) verzus PC hry - aký je medzi nimi rozdiel?

Otázka výhod konzolových a PC hier je aj otázkou prospešnosti PC alebo konzoly (PS4 a Xbox One) pre konkrétneho hráča. Zásadný praktický rozdiel vidíme v exkluzivite najlepších hier na trhu, ktoré sú väčšinou viazané iba na konzoly PlayStation 4, Xbox One, prípadne Nintendo Switch. Exkluzivita hier je veľmi dôležitým kritériom, ktoré by vo väčšine prípadov malo hrať najdôležitejšiu úlohu pri výbere konzoly alebo PC.

Príkladmi TOP konzolových hier, ktoré by Ťa mohli presvedčiť ísť do konzoly, sú nasledovné exkluzívne hry:

Nielen tieto mega hry na PS4 a Xbox One nájdeš aj v našom e-shope v CZ jazyku.

Vyššie uvedené tituly sú elitné hry a v podstate to najlepšie, čo môžeš momentálne nájsť na trhu.

God of War (2018)

Konzolové hry - lepšia optimalizácia

Veľkou výhodou konzolových hier je aj ich lepšia optimalizácia. Inak povedané, výrobca ručí za to, že si ich bez problémov a bez nevyhnutnosti vykonania ďalších zaťažujúcich krokov spustíš na svojej konzole po dobu niekoľkých rokov, t. j. spravidla do vydania novej generácie konzol. Nemusíš nič optimalizovať, prispôsobovať, sťahovať softvér, ovládače a podobne. V tomto ohľade sú počítačové hry na tom oveľa horšie. Nie je možné stopercentne tvrdiť, že Ti daná hra bude frčať rovnakým bezchybným spôsobom v priebehu ďalších rokov. Vo veľkej miere to záleží aj na konkrétnom stave/opotrebovaní Tvojho hardvéru a ovládačoch. V mnohých prípadoch si hráč musí sťahovať nevyhnutný ovládače, ktoré opravujú rôzne chyby, respektíve lepšie optimalizujú hardvér na danú hru.

Táto nevyhnutnosť v prípade konzolových hier odpadá, a teda po zakúpení svojej TOP konzoly (PS4, Xbox One a Nintendo Switch) sa môžeš takmer ihneď tešiť na čisté hranie, t. j. bez Tvojich dodatočných krokov a zásahov.

Dôvodom lepšej optimalizácie konzolových hier (PS4, Xbox One a Nintendo Switch) je to, že herní vývojári musia konzolové hry optimalizovať iba pre limizovanú škálu hardvéru. Inak povedané, PC hry nemôžu mať najlepšiu optimalizáciu hlavne kvôli nespočetnému množstvu neustále sa vyvíjajúcich komponentov.

Hry na PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch - lepšia ovládateľnosť

Lepšia ovládateľnosť je rozhodne ďalšou výhodou konzol a konzolových hier. Vo všeobecnosti sa najlepšie hry hrajú oveľa pohodlnejšie a komfortnejšie na PS4, Xbox One a Nintendo Switch ako na PC. Samozrejme, mohli by sme nájsť výnimky, ku ktorým nepochybne patria hlavne strieľačky a strategické hry. Tieto hry sa na druhej strane ovládajú oveľa lepšie a pohodlnejšie s myšou a klávesnicou. Ide hlavne o presnosť a rýchlejší reakčný čas, čo ocenia hlavne hráči e-sportových hier (elektronický šport). Pre bežného hráča ani tento fakt nemusí byť dôležitý.

Hrať hry na konzolách môžeš aj z gauča alebo pohovky, čo Ti na pohodlí iba pridá. Gamepad je vo všeobecnosti pre väčšinu hráčov oveľa pohodlnejší a ergonomický, nehovoriac o možných zdravotných problémoch v prípade častého a dlhého hrania pomocou myši a klávesnice, nakoľko v takýchto prípadoch sa nachádza ruka dlhší čas v neprirodzenej polohe.

Samozrejme, existujú aj výnimky a aj otázka ovládateľnosti môže byť otázkou preferencií, avšak jedná sa o všeobecný názor medzi hráčskou komunitou a nespochybniteľný fakt.

Hry na PC sú lacnejšie

Všeobecne je možné povedať, že si hry na počítači zahráš za oveľa nižšiu cenu, čo je v istom zmysle kompenzáciou za potenciálne problémy do budúcnosti s optimalizáciou a hardvérom. Na druhej strane musíš rátať s tým, že ak chceš držať grafický a výkonnostný krok s najlepšími najnovšími hrami, tak budeš musieť investovať viac peňazí a pravidelnejšie do TOP komponentov do PC.

Opäť sa jedná o o otázku preferencií. Je nutné zvážiť, či si ochotný investovať pravidelne viac peňazí do hardvéru, a pritom si kupovať lacnejšie hry, alebo jednorazovo investovať do konzoly a približne 7-8 rokov ,,mať pokoj".

World of Warcraft: Legion

Grafika - PC hry alebo konzolové hry?

Aká je odpoveď na túto otázku, ktorá už roky koluje ,,v kuloároch"? Je pravdou, že PC hry ponúkajú hráčovi oveľa lepší grafický potenciál? Vo všeobecnosti áno, v niektorých prípadoch nie. Opäť si musíme pripomenúť lepšiu optimalizáciu hier na PS4, Xbox One a Nintendo Switch. Je však veľkou pravdou, že hry na PC sú vizuálne krajšie, ak má hráč/hráčka pod kapotou lepšie hardvérové vybavenie ako najlepšie a najvýkonnejšie konzoly (momentálne PS4 Pro a Xbox One X). PC s výkonnostne slabšími komponentmi však rozhodne nevyhrá nad optimalizovanými TOP konzolovými hrami s lepším hardvérovým vybavením.

Výrobcovia konzol však v najnovšej generácii konzol - PlayStation 5 a Xbox Two (Project Scarlett) - budú hardvér mnohonásobne vylepšovať, čo pocítiš aj na vizuálnom prevedení najlepších hier. Doba ide vpred, a teda i konzoly sa so svojím vybavením budú posúvať vyššie a vyššie.

Konzolové hry (PS4 a Xbox One) verzus PC hry - ktoré sú lepšie?

Konzolové a aj PC hry majú svoje výhody a nevýhody. Jednoznačná odpoveď na to, či sú lepšie hry na PC alebo hry na PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch neexistuje. Je dôležité zvžiť niekoľko rozhodovacích faktorov.

  1. Preferuješ exkluzívne nové TOP hry na PS4, Xbox One a Nintendo Switch? Páčia sa Ti?
  2. Je pre Teba lepšia optimalizácia konzolových hier podstatným kritériom?
  3. Je pre Teba lepšia jedna investícia na 7-8 rokov so skvelou otpimalizáciou hier?
  4. Preferuješ ovládanie s myšou a klávesnicou alebo gamepadom?
  5. Je pre Teba TOP grafika kľúčová?
  6. Je pre Teba dôležitá možnosť častej zmeny PC komponentov za lepšie?
  7. Lacnejšie hry, nutnosť častej zmeny PC komponentov, horšia optimalizácia verzus lacnejšia konzola na životný cyklus 7-8 rokov (PS4, Xbox One a Nintendo Switch), drahšie hry, exkluzívne najnovšie TOP hry a lepšia optimalizácia - čo sa Ti viac pozdáva?

Ak si na hore uvedené otázky odpovieš, či už v prospech PC alebo konzolových hier, určite si vyberieš správne a rozumne. Želáme Ti preto, aby si sa rozhodol čo najlepšie, a hlavne príjemnú zábavu v najlepších hrách na PS4, Xbox One, Nintendo Switch a PC!

Marvel's Spider-Man PS4

PS.: Ak by si sa rozhodol(a) v prospech TOP konzol a konzolových hier, vybrať si môžeš aj z našej ponuky TOP hier na PS4 a Xbox One za skvelé ceny (mnohé z nich sú aj s českými titulkami).

Pomôcť s výberom mega hier na Xbox One a PS4 Ti môžu aj nasledovné články:

Viac pre Teba snáď užitočných článkov nájdeš v blogu v týchto kategóriách:

​​​​​​​Určite napíš do komentárov, či preferuješ viac konzolové alebo PC hry, a prečo. Ak vlastníš konzolu alebo PC, určite sa pochváľ s tým, akú konzolu vlastníš alebo aké hardvérové vybavanie máš ,,pod kapotou".

Tešíme sa na výbornú diskusiu konzolových a PC hráčov!

Red Dead Redemption 2

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?