Nintendo Switch alebo prenosná konzola

Kategória: Svet hier | Publikované: 03.06.2019
5
Nintendo Switch alebo prenosná konzola

Konzola rôznych tvárí

V hernom svete zúri tuhý boj medzi konzolami PlayStation 4 a Xbox One, čiže vrcholovým konzolovým hraním. Medzitým je tu niečo, čo je zamerané na úplne inú hráčsku klientelu. To niečo sa volá Nintendo Switch, alebo inak povedané, unikátna konzola s rôznymi možnosťami. Nintendo má svoje výhody, ale aj veľké nevýhody, ktoré sú zodpovedné za to, že vládne svetom konzol Sony alias PS4 a Microsoft, respektíve Xbox One. Ak uvažuješ nad konzolou Nintendo Switch a neláka Ťa platforma PS4 alebo Xbox One, tak si dorazil/a na správne miesto! Vítame Ťa vo svete Nintenda Switch, vo svete, v ktorom môžeš hrať aj na cestách!

Prečo by si si mal zakúpiť práve Nintendo Switch? Ak uvažuješ o kúpe tejto konzoly, ale stále si na vážkach, myslíme, že Ti vieme priniesť zopár zaujímavých informácií, ktoré Ťa môžu prikloniť na stranu Nintenda Switch.

Nintendo Switch je konzola, s ktorou môžeš hrať kedykoľvek a kdekoľvek!

Najväčšou výhodou tejto unikátnej konzoly je jej prenosnosť a možnosť hrania v podstate za každých okolností. Nintendo Switch sa teda vydalo úplne inou cestou ako konzoly PlayStation 4 či Xbox One. Zatiaľ čo pri posledných dvoch menovaných oceňujeme exkluzívne tituly a výkon, ktorý ponúkajú, pri konzole Nintendo Switch je to už na prvý pohľad úplne inak!

Vývojári Nintenda Switch totiž nepopierajú kvalitu konkurenčných konzol, pretože sú zameraní so svojou konzolou Nintendo Switch na úplne iný segment trhu. Mohli by sme povedať, že táto prenosná konzola je určená hlavne pre rodiny, ktoré si spoločne chcú užiť virtuálnu zábavu. Na druhej strane Nintendo nie je populárne iba medzi mladšou generáciou. Mnoho hráčov vychovaných na predošlých konzolách od spoločnosti Nintendo či starších hrách sa určite priklonilo práve k novému Switch-u.

nintendo switch

Konzola Nintendo Switch a jej hlavné výhody

Ako sme už spomínali, prvou hlavnou výhodou Nintenda Switch je prenosnosť. Ak sa k tejto kvalite pridajú ešte jej menšie rozmery, tak môžeme povedať, že v prípade, ak sa chystáš na dlhšiu dovolenku či pracovnú cestu a budú Ti veľmi chýbať Tvoje obľúbené hry na Switch-i, tak si určite zober tento systém so sebou!

Ak si ten typ hráča, ktorý prechádza z konzoly PS4 alebo Xbox One na zábavu na Nintende Switch, tak máme pre Teba dobrú správu! Obsahom balenia je aj tzv. dokovacia stanica, do ktorej si svoj systém Nintendo Switch ľahko zapojíš, a potom Ťa už len čaká virtuálna herná zábava na Tvojom televízore. Čo ak Ťa však zavolá kamoš domov, aby ste si zaparili nejaké hry na konzole PlayStation 4 alebo Xbox One? Môžeš mu povedať, že je čas vyskúšať si prenosnú konzolu Nintendo Switch! Ak si u Teba doma dohral, stačí odpojiť systém z dokovacej stanice a vydať sa za Tvojím kamošom k nemu domov, kde si spoločne môžete užívať zábavu na tejto konzole.

Parametre konzoly Nintendo Switch

Keďže snáď najväčšou výhodou tejto konzoly je prenosnosť, tak Ťa určite bude zaujímať aj výdrž baterky. Výrobca uvádza približne niečo viac ako 6 hodín, čo nie je zlé. Na druhej strane musíš počítať s tým, že sa to môže líšiť v závislosti od konkrétnej hry. Známy titul The Legend of Zelda: Breath of the Wild však baterke nerobí až tak dobre! Hranie tohto titulu baterka na Tvojej konzole vydrží iba v priemere 3 hodiny, čo je o polovicu menej, avšak na hernom zážitku Ti to určite nezoberie!

Nintendo Switch obsahuje základnú vnútornú pamäť 32 GB, čo neznie príliš dobre, avšak výhodou je to, že si túto pamäť môžeš kedykoľvek rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSDHC, poprípade microSDXC.

Dostávame sa k dôležitej časti Nintenda Switch, a to k obrazovke, respektíve displeju! Výnimočnosť tejto konzoly pramení aj v displeji, ktorý je dotykový. Konzola sa môže pochváliť 6.2-palcovou obrazovkou, pričom si môžeš zahrať až v rozlíšení 1280x720!

Unikátne ovládače Joy-Con, ktoré sme tu ešte nemali!

Každá konzola má niečo do seba, niečo, čo osloví milióny hráčov. Ovládač každej konzoly je základom toho, aby Tvoje hranie bolo komfortné, a pritom zábavné! PlayStation 4 alebo Xbox One ponúkajú svojim fanúšikom perfektné ovládače dizajnovo i ergonomicky. S čím ale chce stále oslovovať nových hráčov spoločnosť Nintendo? Ovládač, ktorý si po zakúpení môžeš vyskúšať, sa volá Joy-Con. Na prvý pohľad uvidíš, že nejde o niečo typické, na čo by si bol zvyknutý v prípade konzol PlayStation 4 alebo Xbox One.

Ovládač konzoly Nintendo Switch je unikátny hlavne v tom, že z neho môžeš urobiť dva malé samostatné ovládače. Možno sa pýtaš, aké to má využitie? Ako sa môžeš v praxi s týmito ovládačmi, respektíve jedným rozdeleným ovládačom zahrať? Možností je niekoľko a samotný koncept je naozaj zaujímavý.

 1. Už si rozdelil svoj ovládač na dva samostatné kúsky. Zavolaj svoju rodinu alebo kamošov a spoločne si môžete zahrať hry pre viacerých hráčov pomocou týchto 2 Joy-Conov.
 2. S kamošmi či rodinkou môžeš tieto ovládače využiť aj v rámci pohybového ovládania, čo je úplne skvelé! Podobný koncept, síce nie vyslovene s ovládačmi, má však aj PlayStation v rámci svojho PS VR, respektíve virtuálnej reality. Nintendo je však v tomto smere určite výnimočné!
 3. Ak je pre Teba využiteľnejší jeden klasický ovládač, tak konzola Nintendo Switch má pre Teba ďalšie využitie ovládača alebo ovládačov Joy-Con. Môžeš si teda z 2 ovládačov poskladať jeden ,,veľký". K tomu Ti má slúžiť Joy-Con Grip, respektíve úchop.
 4. Ak však plánuješ ísť na cesty, a ani tam nechceš zanevrieť na hranie hier, tak si svoje Joy-Cony môžeš vziať so sebou a zasunúť ich do Tvojho systému Nintendo Switch. Takto sa z Nintenda stáva akási tableto-konzola, ktorej hlavnou výhodou je už spomínaná možnosť hrať kedykoľvek a za každých okolností. Čo na to povieš? Cestuješ často?

nintendo switch joy cons

Všetranná zábava, ktorá nesklame!

Konzola Nintendo Switch nie je orientovaná na hardcore gaming, jej hlavné výhody tkvejú skôr v prenosnosti a možnosti zábavy s viacerými hráčmi, ktorí si užívajú hranie spolu kdekoľvek a kedykoľvek. Ak máš viac kamošov, s ktorými sa pravidelne stretávaš, aby ste spolu nielen trávili čas, ale si aj občas niečo dobré zahrali, tak si myslíme, že Nintendo Switch je dobrá voľba.

Nemusíte využívať iba Joy-Con ovládače, môžete skúsiť napríklad aj ovládače Nintendo Switch Pro. S kamarátmi či rodinou nie ste obmedzovaný na jeden či druhý ovládač, môžete ich aj skombinovať!

Na čo sa ešte môžeš tešiť s konzolou Nintendo Switch?

 • online hranie (online multiplayer)
 • možnosť prepojenia až 8 konzol Nintendo Switch (lokálny multiplayer)
 • vytváranie snímkov obrazovky a ich následné zdieľanie na sociálnych sieťach

Amiibo a Nintendo Switch?

Konzola Nintendo Switch je unikátna oproti PS4 alebo Xbox One aj tým, že ponúka možnosť priloženia tzv. Amiibo figúrok k Tvojej konzole Nintendo Switch. Možno poznáš Amiibo figúrky, a to ako fungujú. Nielenže si vytvoríš výstavu plnú Amiibo figúrok, ale pomocou ich priloženia k Tvojmu pravému Joy-Con ovládaču alebo ovládaču Nintendo Switch Pro Controller získaš do hry unikátny herný obsah! Môže ísť napríklad o zbraň či iný herný obsah. Herný obsah sa líši v závislosti od konkrétnej hry.

Teda k získaniu obsahu do hry potrebuješ:

 • kompatibilnú hru
 • figúrku

Nintendo Switch Labo

Koncept Nintendo Switch Labo predstavuje spôsob, ako zaujímavo využiť Tvoju konzolu. Predstav si kartóny, ktoré si budeš musieť poskladať podľa návodu a ktoré následne využiješ pri Tvojom hraní hier. Spoločnosť Nintendo v tomto prípade stavila na kreativitu hlavne menších hráčov a ich rodinky. Existuje množstvo balení, v ktorých nájdeš kartóny, ktoré musíš poskladať, aby z nich vznikli určité objekty.

Vieš si predstaviť, že by si využil pri Tvojom hraní kartónovú udicu, ktorú si si sám poskladal? Okrem toho existujú aj balenia obsahujúce napríklad:

 • volant
 • klavír
 • príslušenstvo pre virtuálnu realitu

Aké herné tituly si môžem zahrať na konzole Nintendo Switch?

Možno nepôjde o najzvučnejšie mená, avšak jedno je isté, že hry kompatibilné s touto konzolou sa postarajú o kopec zábavy u Teba doma či kdekoľvek budeš chcieť! Hlavným titulom, ktorý by sme chceli vyzdvihnúť, je The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Okrem neho sa na Teba tešia aj iné známe tituly ako:

 • Mario Kart 8 Deluxe
 • Splatoon 2
 • Assassin's Creed III Remastered
 • The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Doom
 • Super Mario Odyssey
 • Bayonetta 2
 • Minecraft
 • Fortnite
 • Dark Souls Remastered
 • Diablo III: Eternal Collection
 • Super Smash Bros. Ultimate

nintendo switch super mario

Nintendo Switch ponúka tiež špeciálne edície!

Tešiť sa môžeš na rôznorodé edície, ktoré skrášľujú dizajn základnej edície tejto konzoly. Samozrejme, vyber si dôkladne a podľa Tvojich herných preferencií! Uvedieme pre prehľad zaujímavé edície:

 • Nintendo Switch Diablo III Limited Edition
 • Nintendo Switch + Pokémon: Lets Go Pikachu + Poké Ball

Ako hodnotia hráči Nintendo Switch?

Väčšina hráčov oceňuje najmä nasledovné výhody tejto konzoly:

 • prenosnosť
 • ovládače
 • ergonómiu ovládačov
 • super displej
 • kompaktné rozmery
 • prehľadný home screen
 • Nintendro retro hry

Ako však hodnotíš konzolu Nintendo Switch Ty? Si fanúšikom spoločnosti Nintendo? Ktoré prvky by si na tejto konzole vyzdvihol a prečo? Máš s touto konzolou nejaké skúsenosti? Čo si myslíš o herných tituloch na konzole Nintendo Switch, stoja za to? Ktorá hra na Nintendo Switch sa Ti najviac páči? Myslíš si, že v budúcnosti by mohla spoločnosť Nintendo poraziť PS4 alebo Xbox One prelomovou konzolou alebo zariadením?

Napíš do komentárov svoje názory a postrehy, aby sme mohli vytvoriť skvelú diskusiu o prenosnej konzole Nintendo Switch!smiley

 

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?