PlayStation 4 alebo vrchol konzolového hrania?

Kategória: Svet hier | Publikované: 29.05.2019
5
PlayStation 4 alebo vrchol konzolového hrania?

PlayStation 4 - najpredávanejšia konzola

Každý hráč si v určitom bode musel položiť otázku: ,,Milujem hry, ale kde si ich užijem najviac?" Ťažká otázka, na ktorú nevieme nájsť správnu odpoveď. Herný trh je naozaj veľký a ponúka hráčom obrovské množstvo hier, žánrov a zábavy. Vývojári hier sa snažia neustále posúvať latku vpred. Nové príbehy, vylepšená grafika, herné tituly, to všetko nás každoročne čaká.

Na tento virtuálny zážitok by sme však mohli zabudnúť, ak by sme doma nemali na čom hrať. Mnohokrát pred nami stojí ťažká dilema, ak vyjde nová konzola či počítačový komponent. Páči sa Ti PlayStation 4, konzola, ktorá zatiaľ každoročne valcuje trh s konzolami? Stojí táto konzola za to? Radi Ti na túto otázku odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Kedy vlastne vyšla táto konzola?

Možno túto konzolu aj vlastníš, ale nespomínaš si presne, kedy vyšla. Možno však patríš k tým, ktorí si pamätajú, kedy Sony vydalo zatiaľ svoju najpopulárnejšiu konzolu. Tak či onak, úspešná konzola PlayStation 4 vyšla v roku 2013 a našla si odvtedy priaznivcov po celom svete. Doteraz sa predalo veľmi veľa kusov. Hovoríme približne o 92 miliónoch kusov, čo je obdivuhodné číslo. Ak máš doma PS4, v ktorom roku si si túto konzolu kúpil?

Už prešiel nejaký ten rok od prvého vydania tejto konzoly, no napriek tomu sa drží stále na vrchole konzolového hrania. Už teraz sa celý svet teší na novú generáciu pod názvom PlayStation 5. Vývojári sľubujú naozaj veľký pokrok, ktorý určite poteší každého milovníka PlayStation konzol.

Čo ponúka PlayStation 4?

PlayStation 4 je konzolou, ktorá sa vždy zameriavala na jednoduchosť a eleganciu. Spoločnosť Sony skombinovala tieto 2 prvky spolu so skvelým výkonom a vytvorila perfektnú hernú konzolu, s ktorou zažiješ veľmi pekný herný zážitok. V prvom rade Ti hneď udrie do očí jednoduchosť konzoly a ovládač Dualshock 4, ktorý má byť Tvojím kamarátom pri dlhých hodinách hrania na PS4.

Na výkone tejto konzoly spoločnosť Sony tiež určite nešetrila, ale o tom neskôr. Čo by sme ešte mohli vyzdvihnúť na tomto hernom zariadení? Takýchto prvkov je viac, jedným z nich je však ponuka unikátnych herných titulov výlučne pre platformu PlayStation 4. Patria sem tituly ako Days Gone, The Last of Us Remastered, God of War či Uncharted 4: A Thief's End. Určite čítaj ďalej, ešte sa dozvieš zopár zaujímavých vecí o tejto platforme.

PlayStation 4

Aké verzie PlayStation 4 sú na trhu?

Ako sme už spomínali, v roku 2013 si sa mohol tešiť zo základnej verzie PS4. Postupom času sa však spoločnosť Sony rozhodla ,,dupnúť na plyn" a priniesť na trh výkonnejšiu podobu PS4 Pro. Presvedčiť fanúšika konzolového hrania mala hlavne svojím výkonom a podporou 4K rozlíšenia. Okrem toho prišla v roku 2016 na trh aj tenšia ,,slim" verzia. Na trhu nájdeš, resp. si mohol nájsť nasledovné verzie:

Kapacitne si môžeš vybrať najmä z nasledujúcich variant:

 • 500 GB
 • 1 TB

Nájdeš však aj verzie, ktoré hráčom ponúkajú rýchlejší SSD disk v spojení s pomalším HDD diskom, ktorý Ti na druhej strane môže poslúžiť ako skvelý externý disk.

Určite sa odporúča siahnuť po 1 TB verzii, keďže hier, videí, snímkov či aplikácií nikdy nie je dosť.

Vybrať si naozaj máš z čoho, oplatia sa určite kúpiť aj špeciálne edície, ktorými sa môžeš odlíšiť od bežných farebných verzií. Výber je na Tebe a už teraz sa tešíme na Tvoje preferencie v diskusii!

Chcel by som základnú verziu PS4

Ak uvažuješ nad základnou verziou, tak sa môžeš tešiť na naozaj perfektné prvky, ktoré by Ťa mohli zaujať. Spoločnosť Sony dokáže vždy vytvoriť niečo, čo Tvoj herný zážitok ešte znásobí. Jedným takýmto prvkom môže byť tzv. technológia, respektíve video formát HDR. Máš televízor podporujúci HDR technológiu? Tak budeš môcť zažiť oveľa živšie a realistickejšie farby. Odporúčame zvoliť si televízor s OLED panelom. Okrem toho budeš potrebovať aj hru podporujúcu tento formát. Všeobecne môžeme povedať, že PlayStation v tomto vedie, keďže má oveľa viac hier, ktoré si môžeš v HDR užiť. Takéto technológie dokážu Tvoj zážitok z hrania povýšiť ešte na vyšší level. Na samotné technické parametre sa nebudeme zameriavať, keďže Ťa čakajú zaujímavejšie veci.

PS4 je najpredávanejšou konzolou na svete, čo potvrdzuje jej kvality. V niektorých prípadoch však hráči nemajú ani inú možnosť, ak si chcú zahrať perfektné tituly exkluzívne práve pre túto konzolu.

Táto herná platforma stojí určite za vyskúšanie nielen vďaka svojmu výbornému výkonu, skvelým exkluzívnym hrám, ale aj systému PS VR. Virtuálna realita začína byť čoraz bežnejším javom a tento trend bude pokračovať. Prečo to nevyužiť a nevyskúšať na vlastnej koži aj pri hraní hier?

Rád by si vedel aspoň sčasti, ktoré hry na PS4 podporujú tento formát?

A prichádzajúce tituly, ktoré budú podporovať HDR?

Hier je, samozrejme, oveľa viac. Uviedli by sme tie najpopulárnejšie. Každopádne s formátom HDR, so skvelkým televízorom a hrou Ťa čaká výborný herný zážitok!

PS4 Pro - vylepšená verzia PS4

Spoločnosť Sony sa v roku 2016 rozhodla prísť s výkonnejšou a nadupanejšou verziou PS4. Motívom vývojárov bol hlavne lepší výkon a hranie hier v 4K rozlíšení. Tento vylepšený systém sa môže pochváliť dvojnásobným výkonom grafického procesora oproti základnej verzii, čo pocítiš pri hraní.

Zmeny, ktoré Ti táto vylepšená verzia konzoly PlayStation 4 od spoločnosti Sony ponúka, pocítiš aj v špecifických herných tituloch, ktoré sú špeciálne optimalizované pre zariadenie PS4 Pro. Sleduj hlavne označenie ,,Enhanced for PS4 Pro". Spomenieme tituly ako Red Dead Redemption 2, God of War či Call of Duty: Black Ops 4. Znie to dobre, že?

Výhodou PS4 Pro je aj to, že nemusíš mať nadupaný televízor s podporou 4K, aby si pocítil nejaké grafické zmeny. Jedná sa najmä o lepšie prepracovanie detailov a drobné grafické vylepšenia.

Vieš, čo stojí za pozornosť pri tejto verzii? To, že aj keď hra nie je v rozlíšení 4K, tento systém vie zdokonaliť aj takéto tituly aspoň na 2160p. Toto vylepšenie pocítiš najmä v ostrosti obrazu. Samozrejmosťou je aj v prípade PS4 Pro optimalizácia pre video formát HDR.

Elegantný a krásny Dualshock 4

Ak Ti niekto ukáže akýkoľvek ovládač konzoly PlayStation, tak ho s najväčšou pravdepodobnosťou budeš vedieť priradiť k platforme PS. Ak sa pozrieš na Dualshock 4, môžeš si všimnúť, že na jednej strane absolútne nestráca klasické prvky typické práve pre ovládače PS, na druhej má eleganciu a ergonómiu. Ergonomický úchop pocítiš ihneď! Nemôžeme zabudnúť zdôrazniť, že ide o bezdrôtový ovládač, takže sa môžeme rozlúčiť s kablámi (pre väčšinu asi chvalabohu).

Za zmienku stojí aj:

 • dotykový panel
 • svetelná lišta
 • reproduktor
 • senzor pohybu
 • port určený na stereo slúchadlá

Do pozornosti by sme Ti chceli dať aj nabíjaciu stanicu. Máš 2 rôzne ovládače určené na špeciálne príležitosti či ste v rodine dvaja, ktorí paria spolu na konzole PS4? Čo ak sa vybijú oba ovládače naraz? Žiaden problém! S nabíjacou stanicou si obaja nabijete svoje ovládače súbežne. Po nabití sa vrátite a môžete pariť skvelé tituly opäť!

Všetky tieto časti dotvárajú unikátnosť a skvelý pocit z ovládača Dualshock 4.

Ovládač Dualshock 4 si môžeš zakúpiť v rôznych farbách. Ak Ti nebudú stačiť ani základné farby, tak sú pre Teba k dispozícii limitované edície či rôzne skiny.

Farebných variácií Tvojho Dualshock-u 4 môže byť viacero, my by sme radi spomenuli hlavne:

 1. Špeciálnu edíciu Alpine Green
 2. Copper
 3. 500 Million limitovanú edíciu
 4. Berry Blue
 5. Blue Camouflage
 6. Limitovanú edíciu God of War
 7. Zlaté prevedenie
 8. Strieborné prevedenie
 9. Modré prevedenie
 10. Biele prevedenie
 11. Špeciálny Dualshock 4 s motívom Destiny 2
 12. Šedý Dualshock 4

dualshock 4

PlayLink PS4

Ide o možnosť, ako do hrania zapojiť aj iných hráčov. PlayLink PS4 predstavuje platformu, resp. službu, ktorá Ti dovolí využívať pri svojom hraní aj mobilné zariadenia. Uvažuješ už dlhšie, že by si si so svojou rodinkou doma zahral niečo zábavné? Čo tak využiť ako ovládač smartfón alebo tablet? Existuje niekoľko titulov, v ktorých si môžeš užiť herný zážitok aj s Tvojimi kamarátmi.

Uvádzame hry pre dvoch alebo viacerých hráčov na PS4, ktoré si môžeš opísaným spôsobom užiť:

Ak máš chuť a čas, určite vyskúšaj tieto oddychovky s Tvojou rodinou či kamošmi.

Čo potrebuješ na to, aby si rozbehol tieto hry na PS4?

 1. Musíš si kúpiť danú hru a stiahnuť si aplikáciu (Google Play Store/ Apple App Store) ku konkrétnej hre.
 2. Svoj smartfón alebo tablet si musíš najprv pripojiť k PS4, a to tak, že využiješ tú istú Wi-Fi sieť, ku ktorej je konzola pripojená. Máš však ešte jednu možnosť, a to tzv. PS4 hotspot. V nastaveniach Wi-Fi na Tvojom smartfóne alebo tablete nájdeš PS4 hotspot. Predtým však musíš ísť do nastavení na konzole PS4 pomocou ovládača Dualshock 4, v ktorých nájdeš aj možnosť PS4 hotspot.
 3. Teraz prichádzá tá najlepšia časť - hranie! Prajeme Ti príjemné chvíle strávené s Tvojimi blízkymi či kamošmi hraním hier PlayLink PS4!

Čo je to systém PS VR?

Zjednodušene povedané virtuálna realita. Ide o zariadenie, ktoré obsahuje aj zabudovaný mikrofón, ktorý Ti poslúži hlavne pri komunikácii s Tvojimi kamarátmi. S PS VR si môžeš vyskúšať aj skvelý 3D zvuk, čo dodáva hrám opäť väčší kus realizmu.

Čo budeš ešte potrebovať na skvelú virtuálnu realitu? PlayStation kameru. Kamera Ťa jednoducho potrebuje snímať.

Čo je ešte dobré, aby si vedel o virtuálnej realite na PS4?

 • PS VR a ovládač Dualshock 4 - Každá jedna hra, ktorá je optimalizovaná na virtuálnu realitu, podporuje aj tento ovládač. Kamera sníma jeho svetelné lišty.
 • Ovládač PlayStation Move - Počul si už o tomto ovládači? Ak nie, tak myslíme, že sa Ti bude páčiť, keďže zažiješ ešte realistickejší zážitok v Tvojich VR hrách.
 • Ovládač na zameriavanie - Strieľačky a virtuálna realita? Tento žáner určite nemôže byť ochudobnený o zariadenie, resp. zbraň, ktorá Ti pomáha v presnejšom mierení.

Na čo sa ešte môžeš tešiť s PS VR?

 1. Zážitok s Tvojimi 3D Blu-ray diskami Ťa na 100 % poteší.
 2. Určite si skús virtuálnu realitu aj na videách či filmoch.

Aké hry si môžem vyskúšať vo virtuálnej realite?

Aj tieto hry budú určite zážitkom vo virtuálnej realite:

 1. Blood & Truth
 2. Everybody's Golf VR
 3. Ghost Giant
 4. Falcon Age
 5. Star Child
 6. Jupiter & Mars

PS VR

Ktoré tituly sú považované za najlepšie (rok 2019) pre PS VR? Určite nájdeš v nasledujúcom zozname inšpiráciu pre Tvoj zážitok s virtuálnou realitou:

Čo by Ťa ešte mohlo nakloniť k hraniu na PlayStation 4?

Je tu ešte zopár vecí, ktoré by sa Ti mohli páčiť.

 • streamovanie Tvojich obľúbených hier
 • zdieľanie obrázkov či videí na sociálnych sieťach
 • tzv. zdieľané hranie - Pozvi svojich kamošov, aby si s Tebou zahrali, hrali proti Tebe alebo aby hrali za Teba. Nemusia dokonca ani vlastniť danú hru!
 • streamovanie hier do počítača, systému PS Vita a určitých mobilných zariadení - Čo tak zobrazovať digitálny obsah konzoly PlayStation 4 na Tvojom počítači, systéme PS Vita či na iOS alebo Sony Xperia zariadeniach? K takémuto zážitku budeš potrebovať aplikáciu Remote Play.

Sony ide taktiež s dobou podobne ako konkurencia, čo je skvelé!

Dôležitá vec - exkluzívne herné tituly pre PS4

PS4 tituly patria k najlepším titulom, ktoré herný trh ponúka. Na tejto konzole si zahráš fenomenálne tituly patriace do legendárnych herných sérií. Väčšinu titulov určite budeš poznať. Radi by sme spomenuli najmä tituly ako:

Hier je, samozrejme, oveľa viac, tieto však patria určite medzi top tituly na plaforme PS4. V roku 2019 sa ešte môžeš tešiť na výborné hry určené aj na túto konzolu, takže určite buď v strehu!

Snáď pre Teba čítanie nebolo príliš unavujúce a po prečítaní máš prehľad o tom, čo všetko Ťa bude čakať ,,vo svete" konzoly PlayStation 4, ak sa rozhodneš dať jej šancu.

God of War PS4

Aký majú názor hráči na túto platformu?

Táto konzola má medzi hráčmi výborné hodnotenia. Aj samotný fakt, že patrí medzi najpredávanejšiu konzolu, svedčí o jej popularite. Hráči vyzdvihujú hlavne:

 • tichý chod
 • žiadne extrémne prehrievanie
 • veľkosť
 • ovládač Dualshock 4
 • exkluzívne tituly pre PS4
 • dizajn
 • jednoduché ovládanie
 • výkon

Toľko k názorom iných hráčov. Aký máš názor na túto konzolu Ty? Potešila Ťa? Máš ju doma? Čo by si na nej vyzdvihol a čo možno zmenil? Ktoré exkluzívne tituly pre PS4 máš doma? Páči sa Ti ovládač Dualshock 4? Ktorá farba, respektíve skin ovládača Dualshock 4 sa Ti najviac páči? Aké sú podľa Teba najväčšie výhody konzoly PS4 oproti Xbox One a prečo? Ak nemáš rád PS4, čo by si vyzdvihol na konzole Xbox One alebo PC hraní?

Tešíme sa na perfektnú diskusiu o svete konzoly PlayStation 4! Príjemný zážitok s hraním obľúbených titulov na tejto konzole!

 

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?