PlayStation 4 verzus Xbox One

Kategória: Svet hier | Publikované: 01.06.2019
5
PlayStation 4 verzus Xbox One

Súboj o priazeň konzolových hráčov!

Ak si fanúšikom konzolového hrania, tak si sa možno aj Ty musel rozhodovať medzi dvoma gigantami na trhu s konzolami. Sony alebo Microsoft? PlayStation alebo Xbox? Večná dilema. Mnoho hráčov preferuje jednu alebo druhú značku a o druhej ani nechce počuť. Sú však aj takí hráči, ktorí radi skúšajú obe tieto známe značky konzol. Na diskusných fórach sa vynára debata o PS4 alebo Xbox One pomerne často.

Vzhľadom na to, že technika ide každým rokom vpred, moderné konzoly sú viac menej vyrovnané. Xbox One, ale aj PlayStation 4 ukázali svetu, kde sú terajšie hranice konzolových technológií. Už teraz sa môžeme tešiť na novú generáciu konzol oboch týchto top spoločností v roku 2020.

Pozrime sa spoločne na zúbok týmto dvom súperiacim konzolám!

PlayStation 4 - fenomén kraľujúci konzolám

Množstvo hráčov sa prikláňa ku konzole PS4 Slim alebo PS4 Pro aj vďaka tomu, že na konzole PlayStation vyrastali. Možno k nim patríš aj Ty! Pamätáš si ešte na prvú konzolu PlayStation? Ak si mal možnosť vyskúšať zatiaľ každú jednu generáciu konzol od spoločnosti Sony, tak vieš, akým obrovským progresom konzolové hranie prešlo. PS4 nám v roku 2013 ukázalo, že konzolové hranie má obrovský potenciál a bude rásť. Nikto by to možno v minulosti nečakal. Tak či onak, hranie hier na počítači je stále napopulárnejší spôsob, ako si zahrať obľúbené hry. Jedine, ak by si si chcel zahrať skvelé exkluzívne tituly pre PS4 alebo Xbox One.

Čím je konzola PlayStation 4 výnimočná, respektíve prečo by si ju mal uprednostniť pred Microsoftom v podaní Xbox One?

 • Exkluzívne hry pre PlayStation 4

Sony má v tomto obrovskú výhodu pred platformou Xbox One a jej konzolami Xbox One S, Xbox One X a Xbox One S-All Digital. Na konzole od spoločnosti Sony si zahráš naozaj unikátne fenomény, ktoré si našli priazeň medzi miliónmi hráčov. Stačí spomenúť tituly ako The Last of Us, ktorý je považovaný za jednu z najlepších hier všetkých čias nielen vďaka svojmu pútavému príbehu Ellie a Joela, Uncharted 4: A Thief's End s Nathanom Drakeom, God of War s Kratosom, Until Dawn, Days Gone, inFamous: Second Son, Driveclub, Resident Evil 7 biohazard či Batman: Arkham Knight. Čo na to povieš, skvelé hry, že? Hral si nejakú hru z titulov, ktoré sme spomenuli?

 • PS VR alebo virtuálna realita, ktorú môžeš zažiť s konzolou PlayStation 4

Začiatkom dvetisícich rokov by nikto ani len náznakom nemohol povedať, že virtuálna realita bude raz budúcnosťou. Možno boli odhady, avšak len veľmi hmlisté. Teraz sme v roku 2019 a už vieme, že virtuálna realita je prítomnosť, a zároveň bude aj naša budúcnosť. Spoločnosť Sony sa pustila do virtuálnej reality s konzolou PS4 s veľkým nadšením, čo sa odrazilo aj na PlayStation VR. Ide o zariadenie, ktoré si môžeš zakúpiť a prostredníctvom ktorého môžeš zažiť virtuálnu realitu aj u Teba doma. Má to však jeden háčik, potrebuješ na to stavanú hru a PlayStation kameru. Na úplné využitie potenciálu virtuálnej reality Ti poslúžia aj špeciálne ovládače - PlayStation Move a zameriavací ovládač.

PlayStation 4 ponúka pomerne veľký výber hier určených na hranie vo virtuálnej realite. Určite stojí za to PS VR vyskúšať! Zoznam hier, ktoré si môžeš vyskúšať vo virtuálnej realite, nájdeš v článku venujúcemu sa PlayStation 4.

 • Ovládač Dualshock 4

Tento ovládač sa spoločnosti Sony naozaj podaril! Jeho najväčšou doménou je pekný, jednoduchý, no elegantný dizajn a ergonomický úchop. Sony podobne ako aj Microsoft sa rozhodli dať zbohom ére drôtových ovládačov. S konzolami PS4 a Xbox One prišla éra bezdrôtových ovládačov, ktoré si môžeš jednoducho dobiť, keď to bude nutné. Káblové ovládače neboli zlé, ale nové bezdrôtové ovládače sú jednoducho z praktického hľadiska lepšie.

Čím sa môže popýšiť Dualshock 4? Dotykový panel, svetelná lišta, senzor pohybu, reproduktor, port na stereo slúchadlá či nabíjacia stanica až pre 2 ovládače. Toto všetko Ťa čaká, ak si zakúpiš PlayStation 4. Okrem toho Dualshock 4 nemusíš mať iba v základných farbách, ale existujú naozaj pekné farebné ladenia a skiny. Stačí si teda vybrať len ten správny, ktorý sa Ti bude páčiť!

 • PlayStation 4 PlayLink

Máš chuť občas hrať s Tvojou rodinou či kamarátmi? Pre PlayStation to nie je problém! S platformou alebo službou PlayLink môžeš do hrania zapojiť aj iných hráčov! V pomerne širokej ponuke hier, ktoré boli vytvorené pre PS4 PlayLink, nájdeš zaujímavé tituly pre viacerých hráčov.  Dôležité je, že v rámci PS4 PlayLink využiješ aj svoj smartfón či tablet, ktorý slúži ako ovládač. Ak Ťa táto platforma v rámci PS4 zaujala, tak si môžeš vybrať napríklad z párty či vedomostných hier. Ak chceš vedieť viac, opäť by sme Ťa radi odkázali na článok o konzole PlayStation 4.

 • Streamovanie hier, zdieľanie obrázkov či videí a zdieľané hranie (share play)

PlayStation 4 nie je konzolou iba na čisté parenie hier. Okrem samotného hrania Ťa čaká aj možnosť streamovania hier, ktoré hráš. Ak by si mal chuť zazdieľať zopár obrázkov či videí na sociálnych sieťach, môžeš tak urobiť kedykoľvek. PlayStation 4 však ponúka ešte jednu skvelú možnosť, a to tzv. zdieľané hranie. O čo ide? Ak máš kamaráta, ktorý si ešte nekúpil hru, ktorú hráš, ale aj on by si ju chcel veľmi skúsiť, tak máš možnosť vyzvať ho, aby si s Tebou, proti Tebe či za Teba zahral.

 • Možnosť streamovania hier do počítača, systému PlayStation Vita a vymedzených mobilných zariadení (Remote Play)

Skvelá príležitosť, ako môžeš to, čo hráš, vidieť na Tvojom počítači, systéme PlayStation Vita, zariadeniach s operačným systémom iOS, poprípade Sony Xperia zariadeniach. Túto super vychytávku môžeš jednoducho vyskúšať po stiahnutí aplikácie Remote Play. Konzolové hranie teda nemusí byť len o zobrazovaní obsahu na televízore.

dualshock 4 PS4 gamepad

Xbox One - konzola, ktorá má obrovské kvality

Microsoft je obrovská spoločnosť, ktorá má veľmi veľký dosah na informačné technológie. V jednom bode sa rozhodla vstúpiť aj na trh s konzolami. Pýtaš sa či úspešne? Určite. Za roky, ktoré už konkuruje fenoménu, akým je PlayStation, sa tejto konzole podarilo získať mnohých priaznivcov, ktorí nedajú dopustiť na značku Xbox a Xbox One. Microsoft a jeho technológie dokázali vytvoriť konkurencieschopný produkt. Konzola Xbox One X patrí medzi najvýkonnejšiu konzolu na svete, to nemôžeme určite poprieť. Súboj medzi Xbox One a PS4 je hlavne o preferenciách a vo veľkej miere aj o hrách, ktoré sú dostupné exkluzívne iba na jednu či druhú platformu.

Určite sa teda pýtaš na to, čo by Ťa malo presvedčiť zadovážiť si konzoly generácie Xbox One. Poďme teda spoločne odkryť to, čo konzoly Xbox One S, Xbox One X a Xbox One S-All Digital ponúkajú.

 • 4K rozlíšenie

Zážitok v 4K rozlíšení na Xbox One má ponúknuť každému hráčovi nezabudnuteľný zážitok. Nejde o niečo, čo by konzola PlayStation 4 ,,nedokázala", ale v tomto ohľade je hlavne konzola Xbox One X skvelá vďaka svojmu True 4K rozlíšeniu. Forza Horizon 4 Ti dokáže kvality konzoly Xbox One S alebo Xbox One X vďaka jednému z najlepších grafických spracovaní vôbec.

Ak máš teda 4K televízor a hru Forza Horizon, ktorá podporuje toto špičkové rozlíšenie, môžeš sa tešiť na zážitok z hrania ako nikdy predtým! Ďalšou pozitívnou vecou je to, že na výkonnejšej konzole Xbox One X si zahráš aj tituly výslovne na ňu optimalizované pod názvom Xbox One X Enhanced.

Ak by si si rád prečítal niečo viac o 4K rozlíšení, kľudne si prečítaj aj článok o Xbox One.

 • Kvalitný priestorový zvuk

Hráči si potrpia aj na kvalitnom zvuku, čo je prirodzené, ak si chcú hry vychutnať naplno. S konzolami generácie Xbox One si môžeš užiť každý moment svojej hry vďaka skvelému zvuku Dolby Atmos a DTS:X. Akékoľvek tituly teda budú na konzolách od spoločnosti Microsoft znieť krajšie. Jednoducho Ťa viac pohltia!

Potrpíš si na kvalitný zvuk? Máš Xbox One? Myslíš si, že sa vývojárom podarilo zvládnuť priestorový zvuk na jednotku?

 • Viac ako 1300 herných titulov

Hlavným hitom konzol Xbox One je určite Forza Horizon 4. Ide o jednu z najlepších závodných hier všetkých čias. Grafické spracovanie a rozlíšenie 4K je niečo úchvatné. Týmto titulom však rozhodne výpočet hier pre túto platformu nekončí! Forza Motorsport 7, Gears of War 4 (tešíme sa na Gears 5, ktorý má vyjsť v roku 2019), Titanfall, Halo 5: Guardians, Quantum Break, Sea of Thieves či State of Decay 2, to všetko Ťa čaká, ak si zadovážiš konzolu z rady Xbox One. V porovnaní s konzolou PlayStation 4 možno nepôjde až o tak zvučné tituly, avšak ich popularita v žiadnom prípade nie je malá!

Ako si na tom Ty, kupuješ konzolu vyslovene kvôli svojim exkluzívnym hrám? Ovplyvňujú Tvoj výber aj iné faktory? Myslíš si, že by niektoré herné tituly nemali byť absolútne viazané na určitú platformu, alebo je Tvoj názor opačný? Napíš nám určite do komentárov, tešíme sa na Tvoj pohľad na vec!

 • Ovládač Xbox One X Elite

Obaja výrobcovia konzol si dali nesmierne záležať na prepracovaní svojich ovládačov, nakoľko vedia, že dobrý ovládač môže veľmi ovplyvniť kvalitu hrania a pocit z neho. Mnoho hráčov si totižto veľmi potrpí aj na ovládače, čo je určite dobré. Patríš k takýmto hráčom aj Ty? Ak si prešiel na Xbox One z platformy PlayStation, tak si si musel zvyknúť na niečo nové. Dizajnových spracovaní ovládača Xbox One je celkom dosť, takže nebudeš mať problém si z nejakého vybrať.

Vyzdvihli by sme hlavne ovládač Xbox One X Elite. Tento ovládač je určený na zvýšenie kvality hrania a komfortu pri ňom. Bol vyvinutý aj na to, aby si mohol mať určitým spôsobom navrch oproti iným hráčom. Ohúriť Ťa môže nielen dizajn, ale aj niekoľko výhod oproti klasickej verzii ovládača od spoločnosti Microsoft.

V balení nájdeš lopatkové pákové ovládače, smerové ovládače a palcové pákové ovládače. Tieto Ti majú pomôcť v reakčnom čase či v rýchlosti, teda aj v kvalite hrania. Nakonfigurovať si jednotlivé tlačidlá, respektíve ovládače, môžeš v aplikácii, ktorá bola vyvinutá práve kvôli ovládaču Xbox One X Elite. 

O tomto ovládači sa môžeš dočítať viac aj v článku o Xbox One.

 • Xbox One S-All Digital

Vývojári z dielne Microsoft prišli s lacnejšou variantou všetkých svojich predošlých konzol generácie Xbox One. Xbox One S-All Digital je konzola určená na digitálne kópie herných titulov. Čo to v praxi znamená? Táto konzola povedala nie pre fyzické kópie hier, ktorých popularita je stále vysoká. Výhodou tejto konzoly je možnosť vytvoriť si tzv. digitálnu knižnicu hier. Tieto herné tituly sa následne uložia do cloudu. Ak máš, povedzme, aj Xbox One S alebo X, tak si tieto tituly vďaka cloudu môžeš zahrať aj na nich. Hry si taktiež môžeš vopred nainštalovať, aby si nemusel strácať čas touto aktivitou po ich vydaní. Môžeš sa preto tešiť na okamžité hranie po vydaní!

xbox one x with controller gamepad

Ktorá konzola vyhráva?

Vyhráva tá konzola, ktorú povieš Ty! Na túto otázku nebudeme vedieť nikdy odpovedať, keďže obe platformy prinášajú niečo, čím by mohli potešiť nielen svojich priaznivcov, ale aj nových hráčov. Na základe predajov vyhráva jednoznačne PlayStation 4. Konzoly Xbox One však nemusia byť na druhej strane porazenými pre iných hráčov. Tak či onak, spoločnosti Sony a Microsoft to myslia naozaj vážne s budúcnosťou konzolového hrania. Každou jednou generáciou posunuli tú povestnú ,,latku" vpred. 4K rozlíšenie, prepojenosť medzi systémami (Xbox), virtuálna realita, Remote Play, skvelý ovládač Dualshock 4 a mnohé iné prvky sa podpísali pod tým, že konzolové hranie dostalo opäť nový rozmer.

Už teraz sa tešíme na novú generáciu konzol spoločností Sony a Microsoft! PlayStation 5 a Xbox Two budú opäť ďalšou revolúciou na trhu s konzolami. Rok 2020 bude teda bohatý nielen na hry.

Kto je víťazom pre Teba? Čo vyzdvihuješ na PS4 a Xbox One? Čo by si možno zlepšil na oboch platformách? Máš jednu či druhú platformu alebo si skôr zástancom PC hrania? Myslíš si, že konzolové hranie raz porazí to počítačové? Ktoré tituly sú Tvoje najobľúbenejšie na PS4 a Xbox One? Je pre Teba hlavným faktorom výberu konzoly exkluzivita určitých herných titulov pre danú konzolu?

Hráči si cenia na PlayStation 4 hlavne tieto jej pozitíva:

 • tichú prevádzku
 • ergonomický ovládač Dualshock 4
 • exkluzívne tituly pre PS4
 • veľkosť
 • výkon
 • dizajn
 • neprehrievanie konzoly

Aké sú pozitíva konzol Xbox One podľa hráčov?

 • výkon Xbox One S, ale najmä Xbox One X
 • rýchlosť
 • tichý chod
 • rozlíšenie 4K
 • ergonómiu ovládača
 • grafický výkon

Poďme spolu diskutovať o skvelých konzolách, ktoré dali možnosť hráčom vychutnať si to najlepšie z konzolového hrania!smiley

PS.: Ak by si si rád prečítal podrobnejšie informácie o jednej či druhej konzole, môžeš si otvoriť tieto články:

 

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?