PlayStation 5 - nová generácia konzol

Kategória: Svet hier | Publikované: 04.06.2019
5
PlayStation 5 - nová generácia konzol

PlayStation 5 - nový míľnik spoločnosti Sony

S radosťou Ti oznamujeme to, ak si ešte nepočul o skvelej správe, že Sony chystá v roku 2020/2021 vydanie novej konzoly, ktorá má opäť raz potešiť svojich verných hráčov a zákazníkov. PlayStation 4 je na konci svojho cyklu, a preto sa čoraz viac hráčov pýta, čo nás čaká a neminie v prípade novej generácie konzol. Presný dátum vydania síce ešte nevieme, ale predpokladá sa, že by to mohlo byť na konci roka 2020. 

Hlavný inžinier nového systému PlayStation 5 Mark Cerny hráčom prezradil zopár informácií, a teda podľa neho sa máme na čo tešiť. V prvom rade, ako sme už spomenuli, vyvrátil dohady o tom, že by táto konzola vyšla v roku 2019.

Tešíme sa, že Ti v tomto článku môžeme poskytnúť ochutnávku toho, na čo sa už teraz môžeš tešiť.

O čom bude nová generácia PlayStation 5?

Mark Cerny sa vyjadruje v tom zmysle, že nás čaká veľký skok vpred v porovnaní s terajšou generáciou konzol PlayStation 4, a to v mnohých ohľadoch.

 • Nová konzola by mala mať 8-jadrový AMD čip.
 • Možno Ťa poteší aj to, že AMD čip novej konzoly PlayStation 5 bude podporovať 3D audio. 3D zvuk si môžeš užiť prostredníctvom reproduktorov zabudovaných v televízore. Najlepšie by malo 3D audio spolupracovať však so slúchadlami. Znie to dobre, že? 3D zvuk by mal náš herný zážitok ešte viac skvalitniť. Uvidíme, akým spôsobom to bude vyzerať v praxi.
 • Konzola PS5 bude, podobne ako je to aj v prípade PS4, podporovať virtuálnu realitu v podobe PlayStation VR (PS VR). Ak už vlastníš zariadenie PS VR a pravidelne ho využívaš, tak sa Ti bude hodiť aj v prípade PlayStation 5, keďže bude kompatibilné aj s novou generáciou konzol.

Podpora 8K rozlíšenia a SSD disky - aj to je PlayStation 5!

Technológia SSD diskov je v súčasnosti veľkým trendom hlavne na počítačoch. Rýchlejšie SSD disky by si mal zažiť aj na novej konzole PS5 od spoločnosti Sony. Vývojári sľubujú kratšie načítacie časy. Herné tituly by sa teda mali načítavať oveľa rýchlejšie ako na konzole PS4!

Technológia SSD diskov má na novej generácii konzol teda pomôcť nielen vývojárom, ale aj samotným hráčom. SSD disky pocítiš aj priamo v hre! V praxi to bude pocítiš najmä v podobe rýchlejšieho načítania herného sveta, čo Ti dáva možnosť sa oveľa rýchlejšie pohybovať naprieč svetom!

Vývojárom SSD disky dávajú priestor na načítanie oveľa širšieho záberu hry v jednom momente, čo je veľké pozitívum. Takýmto spôsobom nám môžu SSD disky urobiť z hrania ešte intenzívnejší zážitok!

Užívaš si herné tituly v 4K rozlíšení, ale vravíš si, že by to chcelo ešte navýšiť level hrania? Čo by si povedal na rozlíšenie 8K, ktoré bude podporovať aj nová generácia PlayStation 5?smiley

Na konzole PlayStation 5 by sme ešte vyzdvihli

Ak si to vydržal s čítaním až sem, tak máme pre Teba ešte ďalšie výborné správy! Mnohé z nich Ťa prekvapia a dúfame, že aj potešia!

 1. Veľa hráčov v dnešnej dobe dáva prednosť digitálnym kľúčom, respektíve digitálnym kópiám hier. No ešte viac hráčov chce mať vo svojej hernej izbe vystavené svoje fyzické hry! Vývojári naďalej podporujú fyzické kópie, a teda aj konzola PlayStation 5 bude pokračovať v tomto trende. Tešíme sa!
 2. Ak si veľkým fanúšikom PS4 titulov a máš doma nejaké a chcel by si si ich zahrať aj na novej generácii, tak Ťa potešíme, lebo tak budeš môcť urobiť. The Last of Us Remastered, God of War či Uncharted 4: A Thief's End? Oceňujeme spoločnosť Sony za tento krok, čo sa určite bude páčiť nielen veteránom herných titulov na konzolách PlayStation, ale aj novým hráčom, ktorí možno uvažujú nad prechodom na PlayStation, ale zároveň ich lákajú aj tituly určené na platformu PlayStation 4.
 3. Niektoré herné tituly vyjdú zároveň na PS4 a PS5. Príkladom môže byť očakávaná hra Death Stranding, ktorá má zatiaľ naplánovaný dátum vydania 8. novembra 2019 na konzolách PS4.
 4. Okrem už zmienených informácií Sony načrtlo možnosť tzv. cloud hrania. Necháme sa prekvapiť!

Nový ovládač Dualshock 5

Na internete koluje množstvo dohadov, ako bude vyzerať nový ovládač. Väčšine nadšených hráčov na konzole PS4 sa terajší ovládač Dualshock 4 veľmi páči, keďže je jednoduchý, elegantný, dizajnovo vkusný a spĺňa svoj účel. Na čo sa ale môžeme tešiť v prípade nového Dualshock-u 5?

Množstvo teórií hovorí o dotykovom displeji na novom ovládači, ktorý by Ti mohol indikovať napríklad mini mapu či Tvoj ,,batoh" v hre. Iné názory sa prikláňajú aj k tomu, že by Dualshock 5 mohol slúžiť aj na novú interakciu s hráčom, napríklad v podobe komunikácie postáv s ním.

Ďalšie špekulácie smerujú k zmene chápania klasických tlačidiel na ovládačoch od spoločnosti Sony. Predstav si, že by nový ovládač simuloval Tvoje ťuknutie tlačidla. To znamená, že po stlačení určitého tlačidla by systém simuloval jeho klasické fyzické stlačenie. Fungovalo by to na podobnom princípe ako napríklad novšie iOS zariadenia.

playstation 5 PS5

Dualshock 5 a nabíjanie pomocou Wi-Fi siete?

Táto možnosť by výrazným spôsobom zmenila chápanie nabíjania! Poďme sa spoločne pozrieť na takýto princíp nabíjania.

Čo podniknúť, aby sa Tvoj ovládač Dualshock 5 začal nabíjať?

 • Prvým krokom je pripojiť svoj Dualshock 5 k Wi-Fi sieti.
 • Ovládač sa začne nabíjať automaticky po dosiahnutí určitej hranice. Páči sa Ti to? Nám veľmi!
 • Dokonca by si mohol mať možnosť zvoliť si, či si chceš nechať nabíjať svoj ovládač na noc, aby si bol pripravený na parenie na druhý deň, alebo by si rád nabíjal Dualshock 5 priebežne počas hrania po dosiahnutí určitého bodu.

Dualshock 5, telefonické hovory a textové správy - možný scenár

Aj Tebe sa stáva, že počas hrania Ťa vyrušujú rozličné telefonáty či SMS správy, na ktoré musíš súrne reagovať? Čo by si povedal na možnosť zobrazovania textovej správy priamo na displeji ovládača Dualshock 5 alebo na televízore, pričom by si vedel dať hlasom pokyn svojmu ovládaču, aby Tvoju správu napísal priamo do smartfónu?Samozrejme, odoslať danú správu z Tvojho smarftónu by si vedel taktiež Tvojím hlasom.

Podobným spôsobom by mohlo fungovať aj prijímanie hovorov. Vieš si predstaviť, že by si viedol telefonický hovor pomocou Tvojho Dualshock-u? Tento princíp by, prirodzene, fungoval aj so slúchadlami.

Okrem toho by nový Dualshock 5 mohol priniesť aj možnosť streamovania Tvojej hudby z mobilu do ovládača, resp. jeho reproduktorov.

Dualshock 5 a zdieľanie?

Rád streamuješ svoje obľúbené hry, s ktorými sa chceš podeliť aj s inými hráčmi alebo fanúšikmi? S novou generáciou konzol PlayStation 5 a s novým moderným ovládačom by si mohol napríklad aj zdieľať svoj herný obsah na akúkoľvek sieť alebo streamovaciu platformu, ktorá Ťa len napadne, paralelne! Facebook, Twitch, YouTube, Twitter, Google Hangouts, čokoľvek, čo Ťa napadne!

Aké hry si zahrám na PS5?

Niektoré tituly sú potvrdené na novú generáciu Sony konzol, iné sa iba predpokladajú. No jedno je isté, ako už sme zvyknutí u hier určených na platformu PlayStation, budú to skvelé tituly, ktoré si určite dokonale užiješ!

 • Cyberpunk 2077 (PS5)
 • Death Stranding (PS4 a PS5)
 • Ghost of Tsushima (PS4 a možno PS5)
 • The Last of Us: Part II (pravdepodobne iba PS5)
 • Starfield (pravdepodobne PS5)
 • The Elder Scrolls VI (pravdepodobne PS5)
 • Grand Theft Auto 6 (PS5)
 • Final Fantasy VII Remake (PS4 a pravdepodobne PS5)

To je len ochutnávka toho, čo Ťa bude čakať! Ako sa Ti páčia hore uvedené tituly? Patria do Tvojich obľúbených herných sérií? Tešíš sa na ne?

the last of us part 2

Kedy vyjde PlayStation 5 a aká bude cena?

Väčšina informácií v tomto článku sú zatiaľ len dohady, respektíve priania. Aká by mohla byť cena novej očakávanej generácie konzol? Predpokladá sa, že bude dostupná približne za $ 399 - $ 499, čo je približne 356 € - 446 €.

Väčšina analytikov nepredpokladá, že by malo Sony záujem výrazne navyšovať cenu novej konzoly oproti pôvodnej cene ,,starej" generácie PS4. Aj takéto kroky môžu totiž v konečnom dôsledku zapôsobiť nielen na verných fanúšikov, ale aj na nových hráčov.

Ako sme už v úvode článku spomínali, nemôžeme očakávať, že nová generácia vyjde ešte tento rok (2019). Väčšina špekulácii smeruje k názoru, že sa novej konzoly dočkáme koncom roka 2020 (pravdepodobne v novembri). Iné spektrum ľudí pohybujúcich sa v tejto oblasti si myslí, že Sony dokonca plánuje posunúť PS5 na herný trh až v roku 2021.

Tak či onak, myslíme, že sa môžeš tešiť na skvelú konzolu, ktorá Ti ponúkne nielen staré osvedčené prvky, ale aj úplne nový pohľad na zážitok z hrania top herných titulov!

Tvoj názor?

Čo si myslíš o novej generácii konzol PlayStation 5? Bude mať veľký úspech? Aké sú Tvoje teórie ohľadom novej konzoly? Ktoré prvky budú v prípade tejto konzoly kľúčové a dominantné? Kúpiš si PS5 po jej vydaní? Myslíš si, že nová generácia konzol od spoločnosti Sony porazí Xbox Two, respektíve Microsoft?

Tešíme sa na skvelú diskusiu!smiley Napíš kľudne do komentárov aj Tvoje doterajšie skúsenosti s konzolami od spoločnosti Sony, ak si nejakú vlastnil alebo momentálne vlastníš!smiley

PS.: Možno Ťa budú zaujímať aj iné články o svete konzol:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?