Porovnanie: Gamepad vs. myš a klávesnica

Kategória: Svet hier | Publikované: 31.07.2019
5
Porovnanie: Gamepad vs. myš a klávesnica

Otázka, ktorú si kladú mnohí hráči, sa asi nedá jednoznačne zodpovedať, keďže ide o otázku preferencií, čo znamená, že každý má na ňu subjektívny názor. Rozhodli sme sa Ti poskytnúť odpovede na dôležité otázky, ktoré by Ťa mohli zaujímať, a rozobrať faktory týkajúce sa toho, čo je v konkrétnych situáciách lepšie.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na jednotlivé faktory, ktoré je dobré zohľadniť pri zvažovaní kúpy myšky a klávesnice alebo gamepadu. Porovnanie gamepadu, respektíve ovládača, a myšky je podstatné, priam až nesmierne dôležité, z toho dôvodu, pretože ide o jeden z rozhodovacích faktoroch hrania na konzole a PC hrania.

1) Aké hry obľubuješ?

Snáď najdôležitejším, a zároveň najsubjektívnejším faktorom je otázka preferencií hier. Len Ty sám vieš, aké hry obľubuješ, respektíve aké hrávaš najčastejšie. Tento faktor je veľmi dôležité zohľadniť, pretože každý typ hier sa ovláda ideálnejšie iným spôsobom. Ako príklad by sme si mohli uviesť strategické hry, ktoré sa jednoznačne ovládajú lepšie myškou a klávesnicou. Na počítači sa taktiež pohodlnejšie hrajú strieľačky či niektoré simulátory, napríklad The Sims.

Čo sa týka gamepadov, určite sa s nimi hrajú lepšie hry, v ktorých sa vyžaduje určitý pohyb, či už je to za postavu alebo vozidlo. Ovládačom sa teda lepšie ovládajú hry s otvoreným svetom, bojové hry, RPG hry, závodné hry či športové hry, ktoré si väčšinou vyžadujú precízne ovládanie, keďže každý pohyb je pri nich dôležitý. Vyzdvihli by sme ešte radi aj hry z pohľadu tretej osoby, ktoré sa hrajú oveľa lepšie pomocou ovládača.

Určite teda zváž to, aký žáner hier chceš, aby dominoval v Tvojej zbierke hier.

Zaklínač 3: Divoký Hon (PC, PS4 a Xbox One)The Sims 4 - TOP simulátor (PC, PS4 a Xbox One)

2) Komfort

Ďalší dôležitý rozhodovací faktor sa týka pohodlia Tvojej ruky/rúk pri hraní. Nemalé množstvo hráčov si zamilovalo gamepady z toho dôvodu, že oveľa lepšie sedia do rúk, nakoľko sú vyvinuté výslovne na najlepšiu ergonómiu. Na druhej strane myšky, nielen tie herné, si prešli taktiež istým vývojom a v dnešnej dobe si nájdeš aj oveľa komfortnejšie myšky, ktoré by Ti mohli sedieť.

Hlavnou nevýhodou myšiek je to, že ich musíš mať neustále na stole, respektíve s nimi musíš pracovať iba na podklade na užšom priestore. Mal(a) by si dbať aj o zdravie svojej ruky, keďže časom môžu nastať rôzne zdravotné problémy s rukou. Gamepad Ti na druhej strane tieto riziká vôbec neprináša. Moderné gamepady totižto nie sú viazané na káblové pripojenie, a teda si obmedzený iba na ich bezdrôtový dosah. Gamepad si teda môžeš vziať aj do postele. Samozrejme, v prvom rade porovnávame gamepad a myš, s ktorou budeš pracovať na stolovom PC.

Gamepad (Xbox One)Herná klávesnica a myš

3) Rýchlosť a presnosť

Čo sa týka rýchlosti a presnosti, ktoré sú dôležité najmä v strieľačkách, tak v tomto prípade jednoznačne vyhráva myš. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že myš ponúka rýchlejšiu odozvu, respektíve komunikáciu s PC. V drvivej väčšine prípadov sú stále herné myšky prepojené s PC káblovo, čo práve pomáha k lepšej odozve, a teda zlepšuje Ti rýchlosť a presnosť, ktorú najmä v strieľačkách určite oceníš.

Strieľačky sú kľúčovým herným žánrom pre myš a klávesnicu, najmä ak sa jedná o profesionálnu úroveň. Profesionálni hráči nemôžu strácať drahocenné milisekundy, ktoré ich môžu ukrátiť o víťazstvo, a v konečnom dôsledku o možnú výhru. S gamepadom by sa takýmto hráčom hralo oveľa ťažšie, respektíve by mali ťažšiu úlohu podať rovnaké výkony ako PC hráč s myšou.

Na druhej strane, ak nie si profesionálnym hráčom alebo hráčkou a hry máš naozaj iba na zábavu (veď o to v podstate ide), tak Ti môžeme s prehľadom povedať, že moderné gamepady sú vyrábané tak, že ako bežný hráč tieto rozdiely ani nemusíš pocítiť.

CS: GO - Esport strieľačka na PC

4) Zdravie

Zdravie máme, samozrejme, iba jedno a ak to myslíš s hrami naozaj vážne a dlhodobo, tak by si mal/a určite zvážiť aj tento faktor. Faktor zdravia sa vzťahuje hlavne na dlhodobé hranie, keďže pri krátkodobom hraní (t. j. občasne alebo párkrát do roka) by sa Ti naozaj nemalo nič stať. Ako sme už spomínali, držanie myšky môže spôsobiť rozličné problémy, ktoré sa týkajú najmä ruky či lakťa. Problémom je, že ruka je dlhodobo v jednej neprirodzenej polohe, čo môže vyústiť do tzv. tenisového lakťa. Je teda z hľadiska zdravia určite lepšie uvažovať nad konzolou (PlayStation 4, Xbox One či Nintendo Switch) a gamepadom.

Z hľadiska zdravia je určite dôležité podotknúť aj to, že pri počítačovom hraní, teda pri hraní s myšou a klávesnicou, je hráč nútený byť blízko monitoru, čo nemusí byť priaznivé pre zrak. Teda opäť musí ísť naozaj o dlhodobé hranie. S gamepadom môžeš kľudne ležať v posteli niekoľko metrov od obrazovky, a teda riziko vzniku zrakových problémov je oveľa menšie.

PC hry

5) Dizajn

Ak si detailista a perfekcionista a potrpíš si na dizajn, tak z objektívneho hľadiska môžeme rozhodne povedať, že gamepady Ti ponúkajú oveľa viac variácií, či už sa jedná o farebné prevedenia, alebo rozmiestnenie tlačidiel. Samozrejme, na trhu nájdeš aj krásne herné myšky s podsvietením, alebo s inými výbornými prvkami, avšak možností, ako si vylepšiť svoj gamepad máš rozhodne viac. Vyskúšaj, napríklad, aj rozličné skiny, teda nálepky s motívmi, ktoré Tvoj gamepad premenia na oveľa unikátnejší kúsok. Výber necháme na Teba!

Ako si na tom Ty - myška či gamepad? Si konzolový alebo PC hráč/hráčka? Neváhaj nám nechať komentár!

Ak sa Ti článok páčil a vydržal(a) si to až dokonca, mohlo by Ťa zaujať aj:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?