Porovnanie: Konzola alebo PC?

Kategória: Svet hier | Publikované: 03.09.2019
5
Porovnanie: Konzola alebo PC?

Konzola alebo PC? Aj Ty sa rozhoduješ medzi konzolou a počítačom (PC)? Ak áno, tak si na správnom mieste!

Hráči sa po celom svete rozdeľujú do dvoch hlavných skupín, nie, teraz nehovoríme o večnom boji Xbox One verzus PlayStation 4, ale hovoríme o niečom, čo má dlhšiu históriu. Hráči sa vo všeobecnosti delia na konzolových a počítačových. Povedať jednoznačne, ktorý druh hrania je lepší, určite nemožno. Počítačové i konzolové hranie má svoje výhody a nevýhody, ktoré sa Ti my budeme snažiť v tomto článku objasniť.

Konzola alebo PC? Výhody a nevýhody

Ako sme už spomínali, hranie na konzole, tak ako aj hranie na PC, má svoje svetlé, ale i tmavé stránky. Od výberu závisí množstvo faktorov, podľa ktorých hráč vyberá, a práve preto sa názory môžu líšiť od jedinca k jedincovi. Odporúčame si prvotný krok, a to výber herného zariadenia, dôkladne premyslieť, keďže budeš musieť investovať v niektorých prípadoch nemalé množstvo finančných prostriedkov. Výhodou však môže byť, že na trhu nájdeš veľmi veľa herných zariadení s rôznymi vlastnosťami, a teda určite si máš z čoho vybrať!

Nasledujúce riadky nemajú byť jednoznačnou odpoveďou na výber herného zariadenia, ale slúžia ako vodítko, ktoré Ti určite pomôže pri výbere. Je dôležité klásť si konkrétne otázky, od ktorých najviac záleží Tvoj výber.

Herné PC

1) Hardvér

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere herného zariadenia je to, čo má pod svojou ,,kapotou", a teda hardvér. Ak si konzolový hráč, tak hardvér rozhodne nemusíš riešiť! Konzolu si kúpiť, pripojíš k Tvojmu televízoru alebo monitoru a ihneď môžeš hrať. S počítačom je to však trošku o niečo zložitejšie. Tu máš viacero možností, avšak vo väčšine prípadov Ťa tieto možnosti budú stáť nielen oveľa viac času, ale i peňazí. Ak uvažuješ nad PC, tak by si sa sám seba mal(a) opýtať, či vôbec komponentovo vieš, čo taký výkonný počítač potrebuje. Ak si vo svete PC úplným laikom, určite Ti odporäčame vyhľadať odborníka, ktorý sa v tejto brandži vyzná.

Pri výbere PC máš 3 možnosti:

  1. kúpiť samostatné potrebné PC komponenty a vyskladať si svoj vysnívaný nadupaný PC - túto možnosť odporúčame iba pre ľudí, ktorí so skladaním už majú nejaké tie skúsenosti, keďže aj napriek množstvu návodov môže dôjsť ku chybičke či poškodeniu drahých komponentov.
  2. nechať si vyskladať PC odborníkom - táto možnosť je už minimálne pre laika prijateľnejšia, avšak nevýhodou je opäť fakt, že musíš obetovať ďalšie finančné prostriedky za poskladanie PC nad rámec ceny za výkonné komponenty, ktoré si si zakúpil Ty alebo ktoré Ti zakúpil odborník.
  3. kúpiť už vyskladaný herný PC v obchode - množstvo ľudí v dnešnej dobe kupuje už vyskladané ,,PC zostavy" či už v kamenných alebo internetových obchodoch, avšak v tomto prípade je najväčšou nevýhodou to, že takéto zostavy sú z hľadiska pomeru cena/výkon oveľa nevýhodnejšie na kúpu ako samostatné poskladané komponenty, ktoré si si kúpil; inak povedané, za rovnakú cenu by si si mohol vyskladať lepší a výkonnejší PC, aj keď by mohol byť rozdiel iba minimálny

Na trhu nájdeš množstvo značiek a výrobcov komponentov, ktorí sa každoročne pretekajú o to, kto prinesie na trh lepší, spoľahlivejší a výkonnejší komponent, avšak tento fakt prináša spotrebiteľom (hráčom) aj veľké nevýhody. Keďže existuje tento boj medzi výrobcami a predajcami, neustále na trh prinášajú nové komponenty, aby ,,vynikli" z davu. Toto núti herné spoločnosti snažiť sa neustále svoje hry optimalizovať na tie najnovšie a najlepšie komponenty. Hráči sú taktiež nútení, ak si chcú užiť maximálny herný zážitok vo svojej najlepšej a najobľúbenejšej hre, nakúpiť práve tie komponenty, ktoré budú z hľadiska TOP hier na PC najideálnejšie.

Ak si predsa chce hráč ,,užiť" svoju TOP hru s komponentmi, ktoré má k dispozícii, musí sa uchýliť k znižovaniu detailov, aby mu hra vôbec pobežala aspoň trošku solídne. O pár rokov po vydaní nových hier však dané komponenty stačiť už vôbec nemusia, čo znamená nutnosť kúpy nových výkonnejších komponentov. V konečnom dôsledku to pocíti najmä Tvoja peňaženka.

Ako je to s konzolou?

Výkon kvalitných komponentov do PC rozhodne nemožno poprieť. Klamali by sme si, ak by sme (momentálne) povedali, že herné komponenty do PC sú menej výkonné ako tie, ktoré sú implementované do konzoly. Najväčšia výhoda herných PC, ktorou je veľký výkon v dôsledku komponentov, je však i veľkou nevýhodou. Konzola je univerzálnym herným zariadením, ktorá je ako celok vyrábaná jedným výrobcom pre širokú škálu ľudí. Každá hra, ktorá je na danú konzolu vyvinutá, je optimalizovaná tak, aby na komponentoch danej konzoly pobežala na stopercentný výkon. Keďže komponenty sa na konzole nemenia, každú hru, ktorá na ňu bola vyvinutá, si vychutnáš na 100 %.

Vieš, k čomu teda nemennosť, respektíve stálosť komponentov v konzolách, vedie? Odpoveď je jednoduchá - ušetrenie pomerne veľkého množstva peňazí. Tento fakt Ti ponúka možnosť dopriať si o to viac hier. Ako by si odpovedal na otázku: Je dôležitejšie mať výkonnejšie komponenty, ktoré budeš musieť pravdepodobne vymieňať, alebo konzolu, na ktorú si z ušetrených prostriedkov môžeš kúpiť viac hier? Ide o otázku vnímania dôležitosti výkonu a hier.

Výhodou hier v konzolách je aj to, že sa nemusíš obávať toho, že budeš mať problém s lagmi, so sekaním, grafickými nedokonalosťami či rôznymi problémami s výkonom. Samozrejme, aj v prípade konzolových hier (PS4, Xbox One, ale aj Nintendo Switch) sa môžu objaviť rôzne chyby, avšak toto nie je pravidlom. Inak povedané, konzolové hry sú optimalizované na danú generáciu konzol počas celého životného cyklu danej konzoly. Priemerný životný cyklus konzoly je 7 rokov, o čom svedčia aj momentálne najlepšie konzoly na svete - PlayStation 4 a Xbox One.

ZHRNUTIE 

Hardvér - konzola alebo PC? Naša rada znie: ak sa v počítačových komponentoch dobre vyznáš a ku šťastiu Ti stačí možno menej hier, ale o to graficky prepracovanejších vzhľadom na silu komponentov, počítač (PC) je pre Teba správnou voľbou! Na druhej strane, ak si chceš dopriať viac hier, máš rád(a) pohodlie, napríklad v obývačke pred TV, máš rád plne funkčné a optimalizované hry a nikdy nepovieš nie joysticku, určite je pre Teba najlepšia voľba konzola. Na výber máš TOP konzoly - PS4, Xbox One či Nintendo Switch.

Herná myš k PC

2) Hry na konzolu (PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch) alebo hry na PC?

Na túto otázku je možné odpovedať z rôznych uhlov pohľadu. Vo všeobecnosti môžeme objektívne povedať, že konzoly sa môžu popýšiť najlepšími hrami (PS4 a Xbox One) s TOP hodnotením, aké boli kedy vyvinuté. Na druhej strane hry na PC ponúkajú hráčom oveľa krajší grafický zážitok vzhľadom na potenciálnu silu komponentov. Výhodou hier na PC je aj to, že niektoré žánre sa jednoducho na počítači hrajú lepšie ako na konzolách. Príkladom môžu byť strieľačky či strategické hry. Dôvodom je jednoducho ovládanie. Na druhej strane však nemôžeme povedať, že by ovládanie takýchto hier bolo úplne nemožné na konzolách. Ak by to tak bolo, vývojári by ich vôbec na konzoly neprodukovali. Aj Ty sa môžeš rozhodnúť, či si, napríklad, jednu z najlepších akčných hier (strieľačka) Call of Duty: Modern Warfare 2019 zahráš radšej na konzole alebo PC.

Aké sú však výhody hier na konzolu?

  • V prvom rade je ich takmer stoperecentná optimalizácia. To znamená, kúpiš si konzolu a hra by Ti mala frčať bez akýchkoľvek chýb či výkonnostných nedostatkov dlhé roky, čo si však PC hry napriek svojmu nepochybnému grafickému výkonu nemôžu povedať.
  • Na konzolách si teda najpohodlnejšie zahráš TOP hry, ktoré Ti momentálne herný trh ponúka. Pohodlnejšie sa na nich ovládajú hry, v ktorých sa musíš pohybovať s určitou postavou. Konkrétne ide hlavne o RPG a akčné RPG hry. Obľúbenými hrami na PS4, Xbox One či Nintendo Switch sú aj príbehové hry, či už akčné alebo akčno-dobrodružné (akčné adventúry), ktoré ponúkajú hráčovi nielen skvelú akciu, ale aj výbornú atmosféru. Príkladom môže byť hra The Last of Us Remastered, Detroit: Become Human, Days Gone, God of War či Marvel's Spider-Man. Tieto hry si na PC nezahráš, a teda ide o exkluzívne hry na konzolu PlayStation 4
  • Na konzole si z hľadiska ovládania oveľa lepšie užiješ aj najlepšie závodné hry, najmä na Xbox One. Príkladom je momentálne jedna z najlepších závodných hier všetkých čias, a to Forza Horizon 4, ktorej ,,dýcha na krk" nová prichádzajúca pretekárska hra na PS4 či Xbox One - Need for Speed: Heat.

Na druhej strane hry na PC sú menej finančne náročné, z ktorých mnohé získaš i v rôznych akciách úplne zdarma. Momentálne sú preferované najmä PC hry v digitálnych verziách, respektíve v digitálnych kópiách, ktoré si jednoducho do Tvojho PC stiahneš a môžeš hrať.

ZHRNUTIE

Ak preferuješ skôr určité žánre hier, ktoré sú ovládateľne lepšie na PC, tak sa určite oplatí investovať do nadupanej PC mašiny. Ak však na druhej strane preferuješ hry, v ktorých je nutné pohybovať sa s postavou, alebo Ťa očarili exkluzívne hry, ktoré sa zaradili medzi najlepšie hry sveta, rozhodne investuj do konzoly.

Days Gone - najlepšia nová survival hra na PS4 roku 2019

3) Ovládanie

Otázka ovládania je veľmi dôležitým rozhodovacím faktorom pri výbere vhodného herného zariadenia. Ovládanie hier je totižto prvkom, ktorý bude ,,pri Tebe stáť" Tvoj celý herný život. Toto rozhodnutie môže mať dokonca i vplyv na Tvoje zdravie, keďže ovládanie hier na PC a na konzolách je vo všeobecnosti diametrálne odlišné.

Počítače stáli za zrodom herného priemyslu, ktorý sa dostal až do nepredstaviteľného bodu, ktorí si hráči možno ani nevedeli v minulosti predstaviť. PC je už od nepamäti spájaný s myšou a klávesnicou. Ide o dve neoddeliteľné periférie, ktoré nemôžeme jednoducho od tohto herného zariadenia oddeliť. Patríš k ľuďom, ktorým sa páči myšlienka gamepadov, teda ovládačov na konzoly, oveľa viac? Ak áno, tak by si určite mal pouvažovať nad vhodnou konzolou.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že hlavnou výhodou gamepadu je jeho pohodlné držanie. Pri ovládaní myškou a klávesnicou musíš mať takmer neustálne vyložené ruky na stole, čo z dlhodébo hľadiska nemusí priaznivo vplývať na Tvoje zdravie. Pri konzolách sa môžeš pohodlne usadiť na gauč či posteľ, keďže dnešné bezdrôtové ovládače (PS4 či Xbox One) Ti ponúkajú veľkú mieru flexibility.

Myš a klávesnica sú však zariadeniami, ktoré budú vždy o krok vpred v prípade strieľačiek a strategických hier. Ovládanie v týchto hrách pomocou týchto zariadení je nanahraditeľné, nehovoriac o tom, že si v dnešnej dobe môžeš kúpiť i oveľa nápomocnejšiu myš s rôznymi tlačidlami na bokoch, ktoré sa Ti môžu zísť v mnohých hrách. Výhodou PC môže byť aj to, že gamepad si môžeš pripojiť aj k nemu, avšak nejde rozhodne o prirodzenú vec.

ZHRNUTIE

Konzola alebo PC? Kto je víťazom? Ak preferuješ pohodlnejšie ovládanie, ktoré Ti ponúka práve gamepad, určite je pre Teba konzolové hranie ako stvorené. Ak máš však radšej určité herné žánre - napríklad strieľačky a strategické hry - zvoľ si radšej PC, Tvoj herný život bude jednoduchší. To však neznamená, že by si si strieľačky a strategické hry nevedel zahrať na slušnej úrovni aj na konzole.

Dualshock 4 ku konzole PlayStation 4 (PS4)

4) Cena

Bolo by nerozumné tvrdiť to, že cena nehrá svoju úloha pri výbere vhodného herného zariadenia. Na zodpovedanie otázky ,,konzola alebo PC - čo je lepšie?" je nutné si ujasniť i celkovú finančnú záťaž, ktorá s každým zariadením prichádza.

Cenovo Ťa lepšie rozhodne vyjde konzola, a to i s porovnaním priemerného PC so stredne výkonnými komponentmi. Priemerná cena konzoly sa pohybuje okolo 350 - 450 € v závislosti od značky a výkonu, keďže v rámci konzol rozlišujeme i základné (menej výkonné) a výkonnejšie verzie. Príkladom je konzola PlayStation 4 so svojou výkonnejšou verziou PlayStation 4 Pro alebo Xbox One s výkonnou verziou Xbox One X. Za tieto výkonnejšie verzie si priplatíš viac, avšak stále si na tom lepšie, ako keby si mal kupovať priemerný herný PC.

V tejto súvislosti je teda dôležité ujasniť si, či si ochotný obetovať oveľa viac peňazí za potenciálne oveľa vyšší výkon, alebo investovať menej peňazí za výkon, ktorý Ti ,,vydrží" cca 7 rokov, pričom hry budú frčať bez väčších problémov vždy. Pri konzolách máš teda oveľa väčšie istoty v súvislosti s optimalizáciou. U PC to však nemôžeme povedať.

ZHRNUTIE

Cenovo jednoznačne vyhráva konzola vzhľadom na to, že i priemerne výkonný herný PC vyžaduje vyššiu investíciu.

Konzola alebo PC - kto je víťaz?

Víťaza si každý môže určiť vo vlastnej hlave, no pre nás je to jednoznačne konzola. Konzola je herné zariadenie, ktoré je vhodné aj pre úplného IT laika. Stačí si ju kúpiť a približne 7 rokov ,,mať pokoj", čo Ti ušetrí veľké množstvo času, čo rozhodne v dnešnej uponáhľanej dobe oceníš.

Ktorá konzola je najlepšia - PS4, Xbox One alebo Nintendo Switch?

Ak si sa rozhodol(a) pre konzolu, určite si na správnom mieste! Portál www.gameroom.sk je nielen predajným miestom, ktorý chce zjednotiť všetkých slovenských a českých hráčov, ale i všeobecným informačným kanálom herného sveta. Nájdeš nás aj na Facebooku a Instagrame.

Každá konzola, či už PlayStation 4, Xbox One alebo Nintendo Switch, má svoje výhody i nevýhody. Povedali by sme však, že základným rozhodovacím faktorom pri výbere značky konzoly sú exkluzívne, respektíve najlepšie hry. Z výkonnostného hľadiska závratné rozdiely určite nepocítiš a je vo veľkej miere ide teda o TOP hry a preferencie hráča, prípadne pocit komfortu z jednotlivých ovládačov (či už Dualshock 4 k PS4, alebo ovládač ku konzolu Xbox One či JoyCon ovládače v rámci konzoly Nintendo Switch).

Pomôcť s výberom najlepšej konzoly Ti môžu aj naše ďalšie články:

Xbox One - limitovaná edícia

Ktoré hry na PlayStation 4 (PS4) a Xbox One sú najlepšie?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná a je ponechaná hlavne na celkovom prvotnom pocite hráča či už z traileru, recenzií alebo videí, no radi by sme Ti pomohli aj s týmto ,,príjemným" problémom.

O TOP hrách na PS4 a Xbox One, ktoré sa držia na vrchole herných rebríčkov, si môžeš prečítať v nasledovných článkoch:

V našom e-shope nájdeš len tie najlepšie konzolové hry (PS4 a Xbox One) za výborné a prijateľné ceny, a preto by sme Ťa radi do nášho obchodu odkázali prostreníctvom tohto linku.

Marvel's Spider-Man - najlepšia Marvel hra na PS4

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?