Porovnanie: Konzola verzus herný notebook - čo kúpiť?

Kategória: Svet hier | Publikované: 22.07.2019
5
Porovnanie: Konzola verzus herný notebook - čo kúpiť?

Výhody a nevýhody konzoly a herného notebooku

Svet hier ponúka hráčom rôzne možnosti, ako si môže zahrať svoje obľúbené TOP hry. Výber môže byť pre mnohých náročný, keďže rôzne platformy majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Je nesmierne dôležité sa správne rozhodnúť z dlhodobého hľadiska, keďže investícia nemusí byť malá.

Ak sa rozhoduješ medzi hernými ,,mašinami", do úvahy by si mal v prvom rade brať:

 • zoznam najlepších hier, ktoré Ti daná platforma ponúka
 • cenu
 • pohodlie/komfort v hraní
 • prenosnosť
 • možnosť hrania hier pre dvoch a viacerých hráčov
 • jednoduchosť a komfort v ovládaní
 • potreba nákupu príslušenstva
 • životnosť

TOP konzoly a herné notebooky

Moderná digitálna doba sa posunula tak výrazne, že sa postupne začínajú stierať výkonnostné rozdiely medzi jednotlivými zariadeniami. Je v prvom rade na výbere a preferenciách daného hráča, či dá prednosť konzole/hernému notebooku alebo PC. Samozrejme, svoju úlohu zohrávajú aj iné faktory, na ktoré netreba zabúdať. Popravde však, čo je viac - zariadenie, ktoré je možno o niečo výkonnostne silnejšie, ale menej/málo využiteľné pre daného užívateľa?

Na trhu nájdeš veľké množstvo herných notebookov, ktoré sa líšia svojou cenou, výkonnostnou kvalitou komponentov či dizajnom. Svet konzol nie je až tak rôznorodý, čo sa týka možností výberu.

Vybrať si môžeš z TOP 3 stálych konzol:

 • PlayStation 4 - konzola, respektíve konzoly, spoločnosti Sony
 • Xbox One - vlajková loď spoločnosti Microsoft
 • Nintendo Switch - prenosná univerzálna konzola spoločnosti Nintendo

Pripravované najnovšie konzoly:

dualshock 4 PS4 gamepad

Cena

 • Konzoly: Cena konzol je výrazne nižšia ako cena herného notebooku. Je dôležité zvážiť tento faktor aj vzhľadom na životnosť konzoly. Priemerná životnosť konzoly je 6 - 7 rokov, kým nevyjde nová generácia. Konzoly sú jednoducho vyrábané tak, aby dokázali zvládnuť tie najlepšie hry až do vydania nových konzol. Výhodou je teda to, že po kúpení sa hráč už v podstate nemusí o nič starať, teda ak nerátame údržbu, aby bola konzola zachovaná v pôvodnom stave.
 • Herný notebook: Cena herného notebooku je všeobecne výrazne vyššia. Výhodou herných notebookov je však to, že de facto je možnosť optimalizácie komponentov pre konkrétneho hráča oveľa lepšia. Na trhu je oveľa väčšia ponuka rôznych herných notebookov, ktorých cena sa môže vyšplhať pomerne vysoko pre bežného užívateľa. V tejto súvislosti si treba ujasniť aj to, akým typom hráča si. Si hardcore hráč alebo hráč, ktorému sa páči myšlienka jedného nákupu bez toho, aby sa musel báť, že bude musieť za 2 či 3 roky meniť PC vzhľadom na vývoj novších komponentov?

Víťaz: konzola

TOP hry

 • Konzoly: Konzola je zariadenie určené výlučne na hranie, zatiaľ čo herný notebook môže byť využiteľný aj inak ako na hranie hier. Do školy či do práce sa notebook teda bude hodiť. Čo sa týka najlepších hier, ako je to s konzolami? Niektoré videohry sú v prvom rade vyvíjané na konzoly, pričom až po nejakom čase sa dostávajú aj na PC. Môžeme teda povedať, že ak hľadáš najlepšie hry na trhu, tak sú v prvom rade určené na konzoly. Spoločnosti Sony a Microsoft, teda i konzoloví giganti, si dávajú záležať na tom, aby boli niektoré TOP hry vyvinuté výlučne pre konzoly. Príkladom môže byť, napríklad, Marvel's Spider-Man či God of War (exkluzívne tituly na PS4). Najlepšie hry na PlayStation 4 a Xbox One nájdeš v našom E-shope.smiley
 • Herný notebook: Herný notebook má mnoho výhod. Jednou z najväčších výhod je možnosť hrania Tvojich obľúbených titulov aj na cestách. Ako je to s hrami na hernom notebooku? Zahrať si môžeš veľké množstvo zaujímavých mega hier, pričom niektoré sú taktiež exkluzívne iba na PC, no existuje zásada, že nájdeš viac exkluzívnych TOP hier práve na konzole (či už PS4, Xbox One alebo Nintendo Switch).

Víťaz: konzola

xbox one x gamepad

Kompatibilita

 • Konzoly: Nasledujúci ukazovateľ je veľmi dôležitým faktorom výberu herného zariadenia pre mnohých hráčov. Čo to vlastne kompatibilita znamená? Laicky povedané, možnosť hrania aj starších titulov na najnovšom zariadení daného druhu. To znamená, ak máš konzolu PS4 alebo Xbox One, naskytá sa otázka, či si na nich môžeš zahrať i staršie hry určené, povedzme, na Xbox 360 či PlayStation 3. Odpoveď znie - čiastočne. Spoločnosť Microsoft so svojou momentálne najnovšou konzolou Xbox One, respektíve konzolami, ponúka hráčom možnosť tzv. spätnej kompatibility. Inak povedané, na Xbox One si môžeš zahrať i hry na Xbox 360. PlayStation 4 takúto možnosť zatiaľ neponúka. No v tejto súvislosti by sme Ťa radi odkázali na najnovšiu očakávanú generáciu konzol PlayStation 5, ktorá už bude ponúkať možnosť spätného hrania PS4 hier.
 • Herný notebook: Z hľadiska kompatibility je na tom niečo lepšie vo všeobecnosti PC. Teda na hernom notebooku si zahráš akúkoľvek staršiu hru bez ohľadu na dátum jej vydania. Nevýhodou môže byť častá nutnosť vymieňať komponenty za výkonnejšie vzhľadom na rýchly technologický pokrok v oblasti komponentov do PC (hovoríme hlavne o stolovom PC, vo väčšine prípadov sa notebook vymieňa za lepší ako celok). Nevýhodou môže byť aj to, že nie všetky hry sú úplne najlepšie vyladené pre PC, a preto môžu niekedy hráči cítiť isté nedostatky (odkaz na rôzne ovládače grafických kariet, ktoré môžu niekedy narobiť poriadne problémy).

Víťaz: zatiaľ herný notebook (rok 2019), v roku 2020 sa bude stav vyrovnávať, keďže spätná kompatibilita prichádza aj na novú generáciu konzol spoločnosti Sony - PlayStation 5 (Xbox One spätnú kompatibilitu podporuje už aj v súčasnosti)

Čo sa viac oplatí - konzola (PS4, Xbox One a Nintendo Switch) alebo herný notebook?

Na túto otázku Ti nevieme jednoznačne odpovedať. Do úvahy prichádza množstvo faktorov a je len na Tebe, ktoré faktory prevažujú.

Odporúčame Ti zodpovedať niekoľko otázok:

 1. Je pre mňa dôležitá cena? Ak áno, tak potom je z dlhodobejšieho hľadiska jednoznačne lepšia konzola.
 2. Je pre mňa dôležitý neustály maximálny výkon? Ak áno, tak potom vyhráva herný notebook, keďže v tomto prípade si vieš zakúpiť veľmi výkonný notebook za pomerne veľkú cenu. Konzoly sa však čoraz viac začínajú výkonnostne približovať PC (odkaz na novú generáciu konzol PlayStation 5 a Xbox Two).
 3. Sú pre mňa dôležité TOP hry na trhu? Ak áno, tak v tomto prípade by si si mal zakúpiť konzolu (najlepšie PS4 alebo Xbox One), keďže trh Ti ponúka najlepšie hry práve na PlayStation 4 a Xbox One. Ako príklad by sme uviedli akčnú hru God of War, RPG hru Zaklínač 3: Divoký Hon, akčnú adventúru Marvel's Spider-Man, akčnú survival hru Days Gone či TOP akčnú hru Assassin's Creed: Odyssey. Chýbať nemôže jedna z TOP závodných hier na Xbox One - Forza Horizon 4.
 4. Je pre mňa na prvom mieste spätná kompatibilita? Ak áno, tak v tomto prípade je pre Teba najlepšia voľba herný notebook, aj keď generalizovať ani tento faktor nemožno, keďže momentálne, napríklad, na konzole Xbox One alebo Xbox One X si zahráš aj staršie videohry. Na budúci rok s vydaním nových konzol začne byť tento faktor v podstate irelevantný.
 5. Je pre mňa komfort v hraní na prvom mieste? Ak áno, tak z čisto objektívneho hľadiska vyhráva konzola. Do úvahy by si taktiež mal brať subjektívne hľadisko. Cítil by si sa komfortnejšie v obývačke na pohovke pred televíziou so svojím gamepadom alebo v izbe so svojím herným notebookom a myškou? Samozrejme, ide o najzákladnejšiu modelovú situáciu, ale takto to v praxi väčšinou chodí. Herný notebook sa z hľadiska komfortu výraznejšie približuje ku konzole, ale mierne je na tom stále lepšie konzola.
 6. Je pre mňa dôležitá prenosnosť? Ak áno, tak má herný notebook navrch. Dýcha mu na krk prenosná všestranná konzola Nintendo Switch, ktorú si môžeš kedykoľvek jednoducho preniesť kamkoľvek. Teoreticky si však môžeš i TOP konzoly PS4 či Xbox One preniesť na miesto, kde je elektrická sieť a televízia či monitor, ale bude to nekomfortnejšie ako v prípade herného notebooku, na ktorom si môžeš v dnešnej dobe zapariť i v aute.
 7. Je pre mňa dôležitá možnosť hrania pre dvoch a viacerých hráčov? Ak áno, tak v tomto ohľade vyhráva jednoznačne konzola. Do svojej konzoly (PS4 i Xbox One) si môžeš zapojiť naraz až 4 ovládače, čo je obrovská výhoda.
 8. Sú pre mňa dôležité výberové faktory ako jednoduchosť a komfort ovládania? V prípade, ak si si na túto otázku odpovedal/a kladne, tak by si mal radšej pouvažovať nad kúpou konzoly. Konzoly z hľadiska tohto faktora jednoznačne vyhrávajú. Gamepady sú vyslovene vyrábané pre komfort hráča. Časom prídeš na to, aké automatické návyky v ovládaní si vieš vybudovať v hraní na konzole. Opäť je táto otázka však pomerne diskutabilná, vo všeobecnosti však konzoly vyhrávajú.
 9. Je pre mňa nutnosť nákupu príslušenstva dôležitý výberový faktor, ktorý ma odrádza od kúpy? V prípade kladnej odpovede by si mal porozmýšľať nad konzolou. Výhodou konzolového hrania nie je iba relatívne nízka cena, ale i takmer nulová nutnosť kupovať dodatočné herné príslušenstvo. Samozrejme, ak nehovoríme, napríklad, o virtuálnej realite a zariadení PlayStation VR, prípadne PS kamere, aby si si mohol užiť krásny herný zážitok vo virtuálnej realite. Na druhej strane pozitívne musíme pochváliť i herný notebook ako zariadenie, ktoré taktiež nepotrebuje k životu hráča takmer nič. V extrémnom prípade stačí myška, no výkonný notebook by mal mať aj chladiacu podložku. Mierne preto vyhráva konzola.
 10. Je pre mňa dôležitá životnosť zariadenia? Odpovedať na túto otázku sa dá viacerými spôsobmi. Ak si si odpovedal/a kladne, mal by si pravdepodobne siahnuť po konzole. Konzoly sú totižto vyrábané na to, aby vydržali minimálne celý životný cyklus jednej generácie konzol. Príkladom môže byť dátum vydania konzoly PlayStation 4. Najpredávanejšia konzola na svete vyšla v roku 2013, nastávajúce nové konzoly majú vyjsť koncom roka 2020, čo je niečo vyše 7 rokov životnosti. Ak teda užívateľ využíval konzolu bežným spôsobom, tak by mala vydržať 7 rokov, čo je v dnešnej dobe v prípade PC a herných notebookov takmer nemožné, keďže technologický vývoj ide rapídnym tempom vpred. Vychádzajú neustále nové komponenty prispôsobované i na konkrétne TOP hry. Nutnosť častejšej výmeny komponentov, respektíve i celého herného notebooku, je teda istá, pokiaľ chce hráč držať krok s vývojom.

gaming notebook

Víťaz - konzola alebo herný notebook?

Z nášho porovnania najdôležitejších faktorov vyhráva konzola v pomere 2:1.

 • Cena: konzola
 • TOP hry: konzola
 • Kompatibilita: momentálne čiastočne herný notebook alebo PC

Z hľadiska vyššie uvedených otázok, ktoré by si si mal zodpovedať, objektívne vyhráva konzola v pomere 7:3. Subjektívne však môže kľudne pre Teba vyhrať aj herný notebook. Herný notebook jednoznačne vyhráva iba v nasledovných faktoroch: maximálny výkon, spätná kompatibilita a prenosnosť. Vo všetkých ostatných faktoroch je na tom konzola o niečo lepšie.

PS.: Možno Ťa budú zaujímať aj tieto články:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?