Porovnanie: PS4 Slim vs. PS4 Pro

Kategória: Svet hier | Publikované: 11.08.2019
5
Porovnanie: PS4 Slim vs. PS4 Pro

Ak si potrpíš na tie najbombovejšie hry, ktoré Ťa zabavia na dlhé hodiny, tak konzola PlayStation 4 je pre Teba rozhodne tou najlepšou voľbou! Exkluzívne tituly, ako The Last of Us, God of War či Uncharted 4: A Thief's End presvedčili už mnohých o kúpe momentálne najnovšej konzoly od spoločnosti Sony.

Ktorú verziu PS4 si však vybrať? Oplatí sa investovať do PS4 Pro alebo úplne postačí klasické PlayStation 4? Čítaj ďalej, keďže odpovede na tieto otázky nájdeš v nasledujúcich riadkoch. 

Výkon a grafika

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere správnej konzoly je určite výkon. Čo sa týka konzoly PlayStation 4 Pro, tak jej výkon je podľa výrobcov dvojnásobný oproti klasickej verzii PS4. Jedná sa hlavne o výkonnejší grafický procesor, ktorý Ti zabezpečí jasný a plynulejší obraz či rýchlejšie načítanie hier, ktoré sú optimalizované pre PS4 Pro.

Konzola PS4 Pro vďaka vylepšenému grafickému procesoru prináša prirodzenejšie spracovanie vody, trávy, vlasov či iných vizuálnych prvkov. Výrazne vylepšený grafický výkon pocítiš aj na živosti farieb v hrách špeciálne optimalizovaných pre PS4 Pro. Rozsah farieb je podobný ako spektrum farieb, ktoré sú viditeľné ľudským okom. Možno si doteraz nevedel, ale konzola PS4 Pro Ti umožňuje vychutnať si oveľa krajší herný zážitok ako klasická verzia PS4 Slim. Režim supersampling Ti umožní vychutnať si prepracovanejšie detaily i na televízore s rozlíšením HD v optimalizovaných hrách na PS4 Pro.

Ku skvelému hernému zážitku prispeje určite aj nová technológia HDR, ktorá Ti umožní kochať sa živšími a reálnejšími farbami či prepracovanými detailami v konkrétnych hrách. Je veľmi dôležité, aby si mal doma televízor, ktorý podporuje túto technológiu. Technológia HDR je, samozrejme, prítomná aj pri klasickej konzole PS4, no vďaka dvojnásobnej výkonnosti konzoly PS4 Pro ju na tejto konzole pocítiš intenzívnejšie.

PS4 Slim alebo PS4 Pro - grafika a výkon

Vyššia frekvencia snímok

Keďže výkonná konzola PS4 Pro prichádza so strhujúcejším výkonom ako základná verzia PS4, tak sa môžeš tešiť i na vyššiu frekvenciu snímok, čo pocítiš najmä v rýchlych akčných, závodných či dobrodružných hrách. Tento obrovský výkon pocítiš hlavne v hrách, ktoré sú špeciálne optimalizované pre konzolu PS4 Pro

Rozlíšenie 4K

4K rozlíšenie dokáže hráčovi navodiť úžasnú strhujúcu atmosféru. Takýto herný zážitok pocítiš najmä v najlepších exkluzívnych hrách vyvinutých pre PS4. 4K rozlíšenie je na konzole PS4 Pro charakterizované ostrými detailami. Na to, aby si si mohol takýto herný zážitok užiť potrebuješ televízor, ktorý podporuje toto rozlíšenie. 

Na klasickej verzii PS4 Slim si takýto zážitok neužiješ, no na druhej strane, ak nie si vlastníkom televízoru s podporou 4K rozlíšenia, kupovať si výkonnejší variant PS4 Pro iba kvôli 4K rozlíšeniu je zbytočné. 4K rozlíšenie Ti prináša teplejšie odtiene, realistickejšie prevedenie materiálov či prostredia. Možno si doteraz netušil, ale konzola PS4 Pro dokáže vylepšiť hry v nižšom rozlíšení na rozlíšenie 2160p, čo má za následok podobnú ostrosť detailov ako v rámci 4K. 

Konzola PS4 Pro - rozlíšenie 4K

Vylepšené hry pre PS4 Pro

Konzola PS4 Pro je typická aj svojimi exkluzívnymi vylepšenými hrami na toto zariadenie. Vďaka takejto optimalizácii pocítiš zmenu oproti verzii PS4 Slim. Sleduj označenie Enhanced for PS4 Pro. Ak máš teda rád nielen exkluzívne hry na PS4, ale potrpíš si aj na špičkovej grafike a kráse obrazu, tak je pre Teba výkonnejšia verzia konzoly PS4 ako stvorená. 

Ktoré hry sú optimalizované pre nadupané PS4 Pro?

Tento zoznam, samozrejme, nie je kompletný. Vybrali sme len najlepšie úspešné hry, ktoré by sa Ti mohli páčiť. 

Cena

Cena novej konzoly PS4 Pro sa pohybuje okolo 390 €, pričom klasické PS4 Slim kúpiš za 290 € (cena sa líši v závislosti od pamäťovej kapacity a od konkrétneho predajcu). Ako môžeš vidieť, ak by si si rád vychutnal maximálny herný zážitok, budeš si musieť priplatiť 100 € navyše. Je dôležité zvážiť, kvôli čomu by si si radšej kúpil výkonnejší variant menom PS4 Pro. 

Rekapitulácia

Výhody PS4 Pro:

 • 4K rozlíšenie
 • vyšší výkon
 • optimalizované hry

Nevýhody PS4 Pro:

 • väčšie rozmery
 • hlučnejšia prevádzka počas náročnejších herných sekvencií
 • vyššia cena

Výhody PS4 Slim:

 • menšie rozmery
 • tichá prevádzka
 • prijateľnejšia cena

Nevýhody PS4 Slim

 • nepodporuje 4K rozlíšenie
 • nižší výkon

PS4 alebo PS4 Pro - aké sú ich výhody a nevýhody?

Víťaz

Ak máš doma televízor, ktorý podporuje 4K rozlíšenie, tak víťaž je jednoznačný, a nie je ním nikto iný, ako konzola PS4 Pro. Z hľadiska čistého výkonu (najmä grafického) vyhráva PS4 Pro. Výhodou je aj to, že na trhu nájdeš množstvo vylepšených hier na PS4 Pro s označením Enhanced for PS4 Pro

Ak však doma nemáš telku, ktorá podporuje 4K rozlíšenie a chcel by si ušetriť 100 € (napríklad na dalšie hry), základné konzola PS4 Slim Ti určite poslúži viac než dobre. Síce si neužiješ maximálny výkon v optimalizovaných hrách pre PS4 Pro, no budeš mať navyše zopár € na ďalšie TOP hry na PS4. 

Mohlo by Ťa zaujať aj:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?