Porovnanie: Xbox One S vs. Xbox One X

Kategória: Svet hier | Publikované: 13.08.2019
5
Porovnanie: Xbox One S vs. Xbox One X

Xbox One je druhá najpopulárnejšia konzola v rebríčku najlepších konzol na svete. Súčasný Xbox One si získal mnohých priaznivcov po celom svete, za čo sú čiastočne zodpovedné aj exkluzívne hry, ktoré si na TOP konzole PS4 nezahráš.

Ak si fanúšikom konzol od spoločnosti Microsoft, tak určite vieš, že trh Ti ponúka 3 verzie konzoly Xbox One, a to:

 • Xbox One S
 • Xbox One X
 • Xbox One S All-Digital

V tomto článku sa budeme venovať porovnaniu dvoch najpredávanejších modelov, ktorými sú Xbox One S a Xbox One X.

Výkon

Radi by sme Ti predstavili najvýkonnejšiu konzolu na svete, ktorá bola doposiaľ vyvinutá, a je ňou Xbox One X. Vývojári tvrdia, že v porovnaní s ktoroukoľvek inou konzolou má konzola Xbox One X výkon vyšší až o 40 %. Čo sa týka výkonu, tak 8-jadrový procesor AMD Ti ponúka realistickejší zážitok, ktorý robí hru plynulejšou, a postavy s umelou inteligenciou pôsobia taktiež živšie.

Pre hráčov podstatným faktorom je tiež rýchlosť načítavania, ktorá je v prípade konzoly Xbox One X taktiež rýchlejšia. Jednoducho to znamená, že hra bude omnoho plynulejšia, a dočkáš sa prepracovaných detailov.

Xbox One S alebo Xbox One X - výkon

Grafika

Hry na konzole Xbox One X Ti ukážu, čo je to pravé 4K rozlíšenie. Výkon nie je zodpovedný len za rýchle načítavania a plynulosť hier, ale taktiež sa podieľa na vysoko kvalitnom rozlíšení obrazu, keďže najlepšia konzola na svete Ti ponúka tzv. True 4K.

Ako sme už spomínali, detaily sú oveľa prepracovanejšie a ich zobrazenie je veľmi precízne, čo môžeme pripísať grafickej karte s rýchlosťou spracovania 6 teraflopov. Jednoducho povedané, ide o to, že celý obraz sa Ti javí veľmi realisticky a animácie sú ,,hladké" a detailnejšie.

Keď sa už bavíme o grafike, určite je potrebné spomenúť, že obe konzoly z generácie Xbox One podporujú HDR a 4K rozlíšenie. Grafický a výkonnostný rozdiel pocítiš aj v hrách, ktoré sú špeciálne optimalizované pre výkonnú konzolu Xbox One X. Hľadaj označenie ,,Xbox One X Enhanced". Určite to stojí za to!

Pamäť

Vieš, že na konzole Xbox One X si môžeš užiť väčšie svety? Čo sa týka grafickej pamäte najvýkonnejšej konzoly, tak sa môže pochváliť neuveriteľnými 12GB. Tento faktor sa opäť podieľa na vyššom výkone a hrám pridáva na rýchlosti, vďaka čomu má hráč možnosť vidieť väčšie a rozľahlejšie svety, krásne obzory aj z diaľky a grafická pamäť sa opäť preukáže aj na kratšom čase načítavania.

Pri pamäti je dôležité spomenúť aj to, že šírka pásma pamäte je až 326 GB za sekundu, čo je naozaj obdivuhodné, a opäť sa to podpisuje pod plynulosťou hier, vďaka čomu hráč zažíva ešte lepší herný zážitok.

Ak si zvedavý aj na samotnú kapacitu, tak zabudovaný pevný disk disponuje až 1 TB úložného priestoru.

Xbox One S alebo Xbox One X - pamäť

Veľkosť a prevádzka

Čo sa týka veľkosti konzol Xbox One X a Xbox One S, tak nejaké horibilné rozdiely tu nie sú, keďže konzoly majú nasledovné rozdiely:

 • Xbox One S - 29,5 cm x 23 cm x 6,4 cm
 • Xbox One X - 30 cm x 24 cm x 6 cm

Ako môžeš vidieť, vo veľkosti sú zanedbateľné rozdiely. O výraznejšom rozdiele by sme sa mohli rozprávať pri váhe konzol, keďže výkonnejšia verzia konzoly Xbox One S - Xbox One X - váži 3,8 kg, pričom menej výkonná konzola Xbox One S má iba 2,9 kg.

Možno Ťa táto informácia prekvapí, ale aj napriek svojmu obrovskému výkonu konzola Xbox One X neprodukuje takmer žiaden hluk. Možno to znie paradoxne, keďže vyšší výkon so sebou prináša aj vyššiu mieru zahrievania ,,motora". Vieš, prečo to tak je? Chladiaci systém konzoly Xbox One X je veľmi pokrokový, keďže sa jedná o kvapalné chladenie v kombinácii s centrifugálnym ventilátorom, ktorý má mechanicky poháňaný kompresor. Hluku sa teda v prípade konzoly Xbox One X určite nemusíš báť!

Dizajn

Už na prvý pohľad si človek všimne, že konzoly sa líšia hlavne farebným prevedením základných verzií. Pôvodná konzola Xbox One mala základnú farbu čiernu, pričom novší Xbox One S prišiel na trh v bielom prevedení, čo uvítalo množstvo fanúšikov Xbox-u. Čo sa týka profi konzoly Xbox One X, tak tá sa dostala na trh v elegantnom čiernom matnom prevedení. Na konzolách si určite všimneš aj iné dizajnové rozdiely. Aj napriek tomu, že obe konzoly pôsobia minimalistickým dojmom, snáď každý si všimne, že konzola Xbox One X je ešte jednoduchšie dizajnovo navrhnutá ako Xbox One S.

Xbox One S alebo Xbox One X - aký je ich dizajn?

Najlepšie hry - Xbox One X Enhanced

Počul si už o označení Xbox One X Enhanced? Ide o podobné označenie ako v prípade vylepšených TOP hier na výkonnú verziu PS4 Pro. Na výkonnej konzole Xbox One X si teda môžeš užiť určité tituly v ešte krajšom prevedení, to znamená, že Tvoja výkonná konzola dokáže z daných videohier vydolovať maximálny herný zážitok.

Ktoré sú najznámejšie, respektíve najpopulárnejšie hry špeciálne optimalizované pre Xbox One X?

 1. Forza Horizon 4
 2. Assassin's Creed: Odyssey
 3. Zaklínač 3: Divoký Hon
 4. FIFA 19 a FIFA 20
 5. Borderlands 3
 6. Call of Duty: WWII
 7. Far Cry 5
 8. Metro Exodus
 9. Fortnite
 10. Apex Legends
 11. State of Decay 2
 12. Mortal Kombat 11

Vybral si si už jednu z týchto konzol alebo už máš svoj Xbox One S alebo Xbox One X doma? Páči sa Ti generácia konzol Xbox One? Ak áno, prečo? Myslíš si, že konzoly od spoločnosti Microsoft sú lepšie ako PlayStation 4 Slim, respektíve PlayStation 4 Pro?

PS.: Zaujať Ťa môžu aj tieto články zo sveta konzol:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?