Prečo hrať na konzole?

Kategória: Svet hier | Publikované: 18.06.2019
5
Prečo hrať na konzole?

Konzolové verzus počítačové hranie hier

Vojna medzi konzolovým a počítačovým hraním snáď nikdy neskončí! Z pohľadu začínajúceho hráča je niekedy veľmi ťažké poznať relevantné dôvody, prečo hrať na jednej či druhej platforme. Na jednej strane neexistuje presné odporúčanie, ktoré by jednoznačne hovorilo v prospech počítačového alebo konzolového hrania. Otázka výberu vhodnej platformy je v najväčšej miere o preferenciách a v trošku menšej aj o exkluzívnych hrách.

Ak hľadáš nejaké vodítko, ktoré by Ti pomohlo pri Tvojom hernom rozhodovaní, tak pevne veríme, že tento článok Ti podá pomocnú ruku, či už si úplný nováčik vo svete hier, alebo hráč, ktorého už hranie na počítači nebaví.

1) Hranie na konzole – stačí Ti konzola a ovládač

Áno, je to tak. V podstate. Ak by si chcel naozaj výkonný počítač, potrebuješ investovať oveľa viac peňazí, čo na druhej strane nemusí byť zlé, keďže Ti môže vydržať nejakú tú dobu. Na to, aby si mal však výkonnú hernú mašinu, potrebuješ komponenty, ktoré si musíš vybrať a vyskladať si ich (alebo si ich necháš vyskladať). Možno pre niektorých ľudí je už aj tento proces odradzujúci. Všetko má každopádne svoje pre a proti.

Konzoly sú naozaj určené v podstate iba na čisté hranie, zatiaľ čo počítače sú univerzálne zariadenia, kde si okrem hrania splníš rôzne povinnosti, či už do práce alebo školy. Najnáročnejším rozhodovaním v prípade konzol je iba samotný výber výkonnostnej verzie konzoly, jej farby a ovládača.

Vybrať si môžeš aj rozličné limitované či špeciálne edície, ktorými sa môžeš odlíšiť od konzol Tvojich kamošov! Nehovoriac o tom, že si môžeš kúpiť rôznorodé skiny na Tvoje ovládače (farebné motívy od výmyslu sveta, ktoré môžu znázorňovať, napríklad, Tvoju obľúbenú hru, ako Fortnite, Halo Infinite, God of War, The Last of Us a podobne), či už máš PlayStation alebo Xbox.

Určite si polož otázku – je pre Teba dôležité to, že sa nemusíš rozhodovať nad rozličnými komponentmi, ktoré sú veľmi skoro nahrádzané lepšími, výkonnejšími? Ak si odpovieš kladne, výber je jasný!

Opäť sa budeme opakovať, ale ide o preferencie!smiley

PS4 controller dualshock 4

2) Konzolové hry – zahráš si aj doma v obývačke!

Opäť jedným z dôvodov, prečo sú konzoly čoraz populárnejšie medzi veľkým množstvom hráčov po celom svete, je oveľa väčšia flexibilita v porovnaní s počítačovým hraním.

Možno by protiargument smeroval k tomu, že si hráč môže celý počítač preniesť niekam do obývačky pred televízor aj s klávesnicou a hernou myškou. Áno. Možné to je. Predstav si však, že máš ťažký výkonný herný stroj, ktorý čo-to váži, a teraz by si ho mal niekam prenášať, nehovoriac o kábloch, ktoré by si musel vždy zapájať a odpájať.

V prípade konzol máš zopár káblov, ktoré musíš zapojiť, a môžeš začať hrať svoje obľúbené hry! A, samozrejme, ešte prejsť základnými nastaveniami, ak máš úplne novučičkú konzolu. Okrem toho je Tvoja konzola v porovnaní s počítačom oveľa ľahšia, takže si ju môžeš v pohode preniesť aj k Tvojmu kamošovi (odkazujeme napríklad na konzolu PlayStation 4 Slim, ktorá je momentálne na hernom trhu).

Samozrejme, kde by si chodil, zavolaj radšej svojho kamoša k sebe domov do obývačky, aby ste si spolu zahrali elitné hry, z ktorých niektoré sú vyslovene exkluzívne na konzoly (hovoríme hlavne o tituloch na PlayStation 4) – napríklad The Last of Us Remastered (PS4), God of War 2018 (PS4), Uncharted 4: A Thief’s End (PS4), Forza Horizon 4 (Xbox One, PC), Sea of Thieves (Xbox One, PC) či Days Gone (PS4). Znie to lákavo, že?

Je preto teda namieste otázka – je pre Teba flexibilita a väčšia voľnosť pri hraní Tvojej obľúbenej hry dôležitá? Odpovedal si si kladne? Tak v tom prípade je to jasné!

xbox one s

3) S konzolami je život hráča/hráčky a ich herných parťákov jednoduchší

Ďalší dôvod, prečo si zvoliť konzolové hranie, je veľmi praktický. Určite Ti hovorí niečo pojem lokálny multiplayer, respektíve hranie s Tvojím kamošom súčasne fyzicky na jednom mieste. Ešte stále aj dnes je takýto typ hier pre viacerých hráčov na trhu. Je vždy skvelé, ak máš svojich herných parťákov po svojom boku! Spoločne môžete prežívať svoj zážitok z hier ešte oveľa intenzívnejšie! Môžete sa podporovať, podpichovať, smiať sa a užívať si čas, ktorý spolu a s vašimi obľúbenými hrami strávite. Na druhej strane je tu potom ,,moderný“ multiplayer, ktorý nie je založený na nutnosti fyzického kontaktu so spoluhráčom alebo protihráčom.

Obrovskou výhodou herných konzol je aj to, že ak aj nemáš navyše ovládač pre svojho kamoša, on si ho môže so sebou priniesť až k Tebe domov. Stačí, ak si ho iba pripojí do konzoly a úžasný herný zážitok môže začať! Možno by však iné argumenty smerovali k tomu, že lokálny multiplayer režim môže fungovať aj na počítači. Áno, je to pravda. Oveľa komfortnejším riešením je v tomto prípade však konzolové hranie.

Konzoly sú však aj výborným riešením v situáciách, ak ste doma viacerí a chcete spolu hrať na väčšej obrazovke, pretože, si dovtedy hral, napríklad, na menšom monitore v jednej izbe. V takomto prípade máte do pár minút prenesenú konzolu do inej miestnosti, kde na Teba a Tvojich kamošov/rodinu čaká skvelý televízor s perfektnou uhlopriečkou! Nehovoriac o tom, že tam pravdepodobne budete mať všetci oveľa viac priestoru a hranie hier bude oveľa komfortnejšie.

Preto by sme sa Ťa radi chceli opýtať – tráviš rád svoj čas hraním hier aj s Tvojimi kamarátmi? Sú pre Teba flexibilita a oveľa jednoduchšie hranie fyzicky s Tvojimi kamarátmi (lokálny multiplayer) dôležitými prvkami? Ak áno, tak si si možno odpovedal na to, či je lepšie počítačové alebo konzolové hranie v Tvojom konkrétnom prípade.

4) Ovládače konzol sú ergonomické

Opäť diskutabilný dôvod, ktorý nemusí byť pre Teba kľúčovým! Konzoly sú však už od svojich počiatkov obľúbené aj vďaka inému, komfortnejšiemu spôsobu ovládania v hrách. Hlavnou výhodou ovládačov je vysoká miera ergonómie a dizajn, ktorý je navrhnutý tak, aby Ťa nebolela ruka aj z dlhých hodín sedenia za konzolou s Tvojimi obľúbenými hrami.

Okrem ergonómie a samotného dizajnu by Ťa ovládače mohli nadchnúť aj svojou praktickosťou. V prípade ovládača Dualshock 4 je to touchpad, s ktorým sa jednoducho ,,prehryzieš“ interface-om alebo užívateľským prostredím. Všeobecne je ovládanie na konzolách oveľa prívetivejšie pre hráčov v akejkoľvek hre. Výnimkou môžu byť pre niektorých hráčov strieľačky a žáner RTS stratégií (stratégie v reálnom čase).

Samozrejme, zovšeobecňovať to takisto nemožno, nakoľko joysticky si v dnešnej dobe ľahko zapojíš do počítača, avšak otázkou je, či je prirodzené hrať s joystickmi na počítači?

Je pre Teba dôležitým faktorom ovládanie v hrách? Preferuješ ergonomický úchop a jednoduchšie ovládanie vo väčšine hier? Odpovedal si si kladne? Tak je všetko jasné!

nintendo switch

5) Najlepšie a najpopulárnejšie herné tituly

Konzoly sú v značnej miere postavené na filozofii čistého hrania, a preto jedine na nich si zahráš tie najexkluzívnejšie herné tituly, z ktorých väčšinu na počítači nenájdeš! Výrobcovia konzol spolupracujú s vývojármi, aby sa na konzoly dostali tie najlepšie a najočakávanejšie tituly!

Je pravdou, že počítačové hranie má svoje perfektné tituly s výbornou grafikou, ale stále je v tomto PC gaming trošku pozadu. Existuje totiž zásada, že väčšinu úplne najlepších herných titulov na trhu si na počítači nezahráš, pričom najobľúbenejšie a najelitnejšie tituly na počítač sa dostávajú aj na konzoly.

Nemôžeme však počítačové hranie zatracovať, pretože ide o jednu obrovskú súčasť herného priemyslu, keďže exkluzívne na počítači si zahráš, napríklad, MMORPG hry, niektoré RPG hry, veľké množstvo strategických hier, dokonca i niektoré strieľačky.

Každopádne misky váh sa prikláňajú ku konzolám a hraniu videohier na nich.

Si zvedavý, aké herné skvosty sa dajú hrať na konzolách? Tak určite čítaj aj ďalej!smiley

Prikladáme Ti aj zoznam TOP exkluzívnych konzolových hier

God of War 2018 (exkluzívna hra pre PS4) – ide o akčný bojový titul, ktorý Ťa nadchne svojím príbehom, hrateľnosťou, efektmi a grafickým spracovaním. Táto skvelá hra je hrateľná z pohľadu 3. osoby, pričom hlavným hrdinom celého dobrodružstva je bojovník Kratos. Ak máš rád severskú mytológiu, tak Tvoj herný zážitok bude ešte o to viac krajší!

Aké sú recenzie na túto hru z pohľadu hráčov, respektíve čo vyzdvihujú?

 • optimalizáciu hry pre výkonnejšiu konzolu PlayStation 4 Pro
 • grafiku
 • príbeh
 • hrateľnosť
 • severskú mytológiu

god of war PS4

Days Gone (exkluzívna hra pre PS4) – Nový survival titul z roku 2019 Ťa otestuje v Tvojich schopnostiach prežiť! Ihneď po vydaní tejto hry sa titul Days Gone vyšplhal veľmi vysoko, a to priamo medzi najlepšie tituly roku 2019! Dominantou tejto hry je okrem výnimočnej motorky, dynamického počasia či striedania dňa a noci i hŕba zombíkov, ktorým budeš musieť čeliť.

Hráčov očarili hlavne tieto herné prvky:

 • krásnu grafiku
 • atmosféru
 • otvorený svet
 • motorku a jej úpravy
 • silný príbeh
 • postavy
 • hrateľnosť
 • postapokalyptický svet
 • vylepšovanie schopností (zručností)

days gone ps4

Marvel's Spiderman (Tento titul je optimalizovaný aj na konzolu PS4 Pro) – Máš rád svet marvel? Do exkluzívnej hernej akcie sa môžeš pustiť aj s obľúbeným Spidermanom! Niektorí hráči tento titul považujú za jeden z najlepších, aký kedy hrali zo série titulov, v ktorých si môžeš zahrať za Spidermana.

Aké sú recenzie hráčov na hru Marvel's Spiderman?

 • viac postáv, ktoré si môžeš zahrať
 • kvalitné zvukové prepracovanie
 • rozsiahle prostredie, v ktorom sa pohybuješ
 • súboje
 • systém oblekov
 • vybavenie a rozličné vylepšenia

Marvel's Spider-Man PS4

Detroit Become Human (Hra je optimalizovaná aj na verziu PS4 Pro) – Chcel by si sa ponoriť do roku 2038? Ak áno, tak na Teba čaká tento exkluzívny titul, ktorý opisuje osudy troch Androidov, ktorí sa rozhodli oslobodiť zo svojho naprogramovania. Ku skvelému zážitku sa pridáva aj fakt, že hra Ti ponúkne rôzne príbehové konce.

Čo na hru Detroit Become Human hovoria hráči?

 • skvelá hrateľnosť
 • možnosť ovplyvňovania deja na základe Tvojich rozhodnutí
 • veľa možností, ako môžeš dokončiť túto hru
 • výborná grafika
 • výborný soundtrack
 • postavy

Detroit: Become Human PS4

The Last of Us Remastered/The Last of Us – Táto hra patrí podľa mnohých hráčov medzi najlepšiu hru všetkých čias. Niektorí ju dokonca považujú za najlepšiu. Tak či onak, táto akčná adventúra Ťa nadchne nielen svojou hrateľnosťou, ale i príbehom a veľkým putom medzi postavami Joel a Ellie. Mimochodom, už teraz sa môžeš tešiť na ďalšie pokračovanie pod názvom The Last of Us Part II.

Hráči Ti túto hru určite odporúčajú a vyzdvihujú nasledujúce herné prvky:

 • príbeh
 • hlavné postavy
 • hrateľnosť
 • skvelé prostredie (lokácie)
 • námet hry
 • grafiku

The Last of Us PS4 gif

Uncharted 4: A Thief’s End (Herný titul je optimalizovaný aj na konzolu PlayStation 4 Pro) – Hra ako stvorená pre veľkých fanúšikov dobrodružstva a dobrodružných hier! Vydáš sa naprieč svetom s Nathanom Drakeom, ktorého hlavným cieľom je nájsť cenný poklad Henryho Averyho. Do cesty sa mu postavia však aj iní, rovnako bažiaci po dobrodružstve a poklade! Si pripravený prekonať nástrahy a užiť si skvelé dobrodružstvo?

Pri Tvojom rozhodovaní Ti môžu pomôcť aj recenzie hráčov, ktorí vyzdvihujú hlavne:

 • grafiku
 • skvelý príbeh
 • hrateľnosť
 • hudbu
 • krásne prostredie

Uncharted 4: A Thief's End

Na herných konzolách sa môžeš tešiť, napríklad, aj na nasledovné tituly:

Forza Horizon 4 (Xbox One) – Ide o jednu z najlepších závodných hier, ktorá je typická úžasnou grafikou. Ak máš konzolu Xbox One X, tak si užiješ výkon tejto hry ešte oveľa viac! Dôraz na detaily, scenériu či množstvo áut, z ktorých si môžeš vybrať, je to, čo robí z tejto hry jednu z najpredávanejších hier na Xbox One a Xbox One X.

Recenzie hráčov hovoria hlavne v prospech týchto výhod:

 • úžasná grafika
 • hrateľnosť
 • ročné obdobia
 • značky áut
 • zaujímavé príbehy mimo závodov
 • úprava avatara

Forza Horizon 4

Ori and the Blind Forest (Xbox One) – Príbeh odvážneho ducha Oriho, s ktorým budeš musieť v tejto plošinovej hre riešiť rozličné ,,problémy“ či ,,hádanky“ súčasne s pohybovaním sa na platformách (plošinách). Ak máš rád hry, v ktorých si môžeš okrem iného aj vylepšovať schopnosti hlavného hrdinu, tak je herný titul Ori and the Blind Forest pre Teba to pravé orechové!

Dávame Ti do pozornosti to, že budúci rok (11. februára 2020) vychádza aj úplne nový titul pod názvom Ori and the Will of the Wisps, v ktorom sa na Teba bude opäť tešiť duch Ori!

Čo oceňujú na tejto hre hráči?

 • štýlovú grafiku
 • výbornú hudbu
 • unikátnu atmosféru
 • tzv. save systém

Ori and the Blind Forest

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo Switch) – Populárny žáner akčných adventúr dorazil aj na platformu Nintendo Switch! Tento titul Ťa prevedie nádherným prostredím kráľovstva Hyrule, ktoré musí hlavný hrdina Link zachrániť pred večnou skazou. Porátať sa musíš s hlavným záporákom zvaným Ganon. Mimochodom, hlavná postava sa zobudila zo 100-ročného spánku.smiley

Po dohraní tohto titulu sa môžeš začať tešiť aj z nadchádzajúceho sľubného pokračovania The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2.

Recenzie hráčov vyzdvihujú nasledovné faktory:

 • krásnu grafiku
 • hrateľnosť
 • zaujímavý príbeh
 • prepracovanosť herných mechaník
 • logické hádanky a úlohy
 • obrovský otvorený svet

The Legend of Zelda Breath of the Wild

Splatoon 2 (Nintendo Switch) – Ak Ťa láka všestranná konzola Nintendo Switch, tak pre Teba herný trh ponúka aj strieľačku Splatoon 2, kde to bude naozaj farebné! V hre strieľaš na svojich oponentov pomocou zbraní, v ktorých zásobníku nie sú náboje, ale farebný atrament! Okrem strieľania po Tvojich nepriateľoch bude Tvojou úlohou aj plnenie iných cieľov, respektíve úloh, v rámci ktorých taktiež využiješ svoj cool farebný atrament.

Odporúčajú túto hru aj iní hráči?

 • skvelá hrateľnosť
 • jednoduché ovládanie
 • zábavný multiplayer

Splatoon 2

Ešte Ti však chýbajú posledné otázky, ktoré by si si mal pre seba zodpovedať.

Ktoré žánre sú pre Teba v rámci hier kľúčové? Páčia sa Ti momentálne exkluzívne herné tituly na konzoly (PS4, Xbox One, Nintendo Switch)? Chcel by si mať u seba doma najexkluzívnejšie hry, ktoré existujú na hernom trhu?

Ak si odpovieš v posledných dvoch otázkach opäť kladne, tak si myslíme, že sme pre Teba našli víťaza súboja konzoly alebo konzolové hranie verzus počítač alebo hranie na počítači.

PS.: Ak Ťa zaujali niektoré hore uvedené top tituly, tak neváhaj a prečítaj si viac informácií v našich článkoch:

Okrem toho máme pre Teba pripravené aj články zo sveta konzol:

Určite nám napíš svoj názor na konzolový svet a exkluzívne tituly na konzoly! Na akej platforme najčastejšie hrávaš hry? PS4, Xbox One alebo Nintendo Switch - ktorá konzola pre Teba vyhráva a prečo?

Tešíme sa na úžasnú diskusiu!smiley

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?