Prečo hrať na počítači?

Kategória: Svet hier | Publikované: 08.06.2019
5
Prečo hrať na počítači?

Aké sú hlavné výhody PC hrania?

Či už si konzolovým alebo počítačovým hráčom, tak sa isto na jednej veci zhodneme, a to na tom, že počítače dali základ pre moderné hranie, ako ho dnes poznáme. Preto mnoho hráčov, najmä veteránov, prvýkrát zažilo hranie hier ako takých práve na stolovom počítači. Samozrejme, dnes máme už rok 2019 a chápanie hier sa neuveriteľným spôsobom zmenilo. Ľudia, ktorých zaujali hry, si môžu vybrať okrem počítačového hrania aj parenie titulov na výkonných konzolách. Ak si si rozklikol tento článok, tak je vysoká pravdepodobnosť, že obľubuješ PC gaming alebo sa jednoducho rozhoduješ, ktorej platforme na hranie Tvojich obľúbených hier dať prednosť. Pozrime sa teda spoločne na hlavné výhody hrania hier na počítačoch, či už stolových alebo notebookoch. 

Počítačové hranie alebo obrovský výkon Tvojej mašiny

Štatisticky by sme mohli povedať, že hranie hier na počítači prevažuje, a to dosť výrazným spôsobom. Za tento fakt, ktorý jednoducho nezmeníme, môže niekoľko dôvodov. Mnohé z nich sú veľmi silné presvedčivé faktory, iné sú minoritné detaily, ktoré nemusia byť pre iných hráčov kľúčové. Jedným z dôvodov preferencie počítačového hrania je aj to, že počítačové hranie je základom hrania ako takého.

gaming pc

Perfektná grafika

Mnohé recenzie a porovnávania titulov, ktoré vyšli nielen na konzoly, ale i počítače, sa vo veľkej miere zameriavajú na porovnávanie grafických detailov, ktoré dotvárajú perfektný herný zážitok pre hráča. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať to, že herné tituly vyzerajú na počítači oveľa lákavejšie a graficky prepracovanejšie. Môže za to niekoľko dôvodov. Tituly na počítače sú jednoducho lepšie optimalizované aj vzhľadom na spoluprácu vývojárov grafických kariet a vývojárov herných titulov. Neustále sú aktualizované ovládače ku grafickým kartám, ktoré v mnohých prípadoch optimalizujú Tvoj grafický zážitok v konkrétnej hre. 

Za vrcholovou grafikou v hrách na počítačoch stoja aj neustále vylepšované herné komponenty, ktoré Ti každoročne dávajú možnosť vyskúšať si len ten najlepší a najkrajší herný zážitok. Na druhej strane, ak nemáš komponentovo výkonný počítač, tak prichádza do úvahy konzolové hranie, ktoré sa každým rokom čoraz viac a viac vylepšuje, a nemôžeme teda do budúcna vylúčiť ani to, že sa výkonnostne dotiahne na počítačové hranie. Všetko je však ešte hudbou budúcnosti.

Lepšia prispôsobiteľnosť 

Obrovskou výhodou počítačového hrania je aj to, že je veľmi flexibilné. Je len na Tebe, aké komponenty si chceš poskladať do svojho počítača. Vo veľkej miere toto rozhodnutie závisí aj od Tvojho rozpočtu, ktorý chceš do Tvojho parenia na počítači investovať. Veľká flexibilita v počítačovom hraní sa prejavuje aj v tom, že môžeš ušetriť, napríklad na menej podstatnom komponente, a vraziť svoje zvyšné finančné prostriedky do komponentov, ktoré výrazne menia Tvoj herný zážitok. Okrem komponentov, bez ktorých by sa počítač nevedel zaobísť, si môžeš dopriať radosť aj kúpou špecializovaných herných myšiek, klávesníc či slúchadiel s mikrofónom. Pre mnohých hráčov je veľmi dôležitý aj zvuk a jeho prevedenie, a preto si určite dopraj aj kvalitnú externú zvukovú kartu. 

Širší výber herných titulov

Či už si fanúšikom konzolového alebo počítačového hrania, tak sa určite všetci zhodneme na tom, že vzhľadom na historický vývoj počítačového hrania si vyberieš z oveľa širšieho spektra hier na počítač. Na druhej strane konzoly sa môžu pochváliť svojimi exkluzívnymi titulmi, ktoré si na počítači nezahráš. Radi by sme spomenuli napríklad jednu z najlepších hier súčasnosti The Last of Us (The Last of Us Part II), titul Uncharted 4: A Thief's End či akčnú bojovku God of War (2018). Na druhej strane, ak si fanúšikom strategických hier, tak väčšina stratégií vyšla a tiež vychádza primárne na počítače, napríklad hra Civilization VI. Exkluzívne na počítači si taktiež zahráš aj niektoré RPG tituly (napríklad World of Warcraft, League of Legends alebo Guild Wars). 

Ovládateľnosť

Mnohé počítačové hry sú známe tým, že sa nemôžu popýšiť príliš dobrou ovládateľnosťou. Ďalej sú tu však také, ktoré si hráč nevie predstaviť hrať inde ako na počítači. Názory na ovládateľnosť sa môžu pri počítačovom alebo konzolovom hraní odlišovať od hráča k hráčovi. Všeobecne však konzoly vyhrávajú nad počítačovým hraním v lepšej ovládateľnosti aj vzhľadom na komfort moderných konzolových ovládačov pri hraní, aj keď stále existuje možnosť využitia joysticku aj pri počítačovom parení. Ovládanie na počítači je na druhej strane perfektné pre hranie strielačiek, či už online alebo pri singleplayeri. Je veľmi ťažké preto subjektívne určiť to, ak si hráč chce užiť perfektnú ovládateľnosť, či ísť iba kvôli tomuto faktoru do konzolového hrania. V každom prípade je otázka ovládateľnosti veľmi subjektívna a nemôžeme ju zovšeobecňovať.

Univerzálna investícia

Ak si plánuješ kúpiť herné PC a rozhoduješ sa nad vhodnými komponentmi, tak Ti určite odporúčame kúpiť radšej tie výkonnejšie, keďže svoj herný počítač nekupuješ iba na jeden rok. Technológie idú každým rokom, najmä čo sa týka komponentov, raketovo vpred, a práve to je jeden z dôvodov, prečo radšej investovať do počítača viac. O pár rokov môžu byť komponenty, ktoré si kupoval už zastaralé, a teda budeš musieť detaily v najvýkonnejších hrách znižovať. Ďalším dôvodom, ktorý hovorí v prospech kúpy nadupaného počítača je aj to, že počítač Ti môže slúžiť nielen na hranie, ale aj úpravu videí, fotiek či na rozbehnutie programov, ktoré potrebujú vyšší výkon. Okrem toho počítač využiješ aj na bežnú prácu či surfovanie na internete. 

Rýchlosť

Obrovskou výhodou počítačov je aj to, že ak si zakúpiš nadupaný počítač a k tomu veľmi rýchle SSD disky, tak môžeš očakávať aj bleskovú rýchlosť v porovnaní s konzolami alebo počítačmi obsahujúcimi výlučne pomalšie HDD disky. Na druhej strane treba určite pochváliť aj vývojárov novej generácie konzol, keďže rok 2020 bude prelomovým aj pre ne. Tu by sme Ťa radi odkázali na článok o novom PlayStation 5. 

Vylepšovanie komponentov

Táto výhoda patrí určite medzi najdôležitejšie faktory, prečo hráči všeobecne preferujú počítačové hranie nad konzolovým. Rozprávame sa v tomto prípade hlavne o hraní hier na stolovom počítači. Je to pravda a nespochybniteľný fakt. To, že sa jeden rok rozhodneš kúpiť si slabší komponent Ťa v žiadnom prípade neobmedzuje v možnosti jeho výmeny v budúcnosti. Samozrejme, možno popri tom budeš musieť vymeniť aj iné komponenty, no vylepšovanie, respektíve výmena komponentov je stále obrovskou výhodou oproti konzolám. Konzolové hranie je v tomto tak trošku odlišné. Musíš sa teda veľmi dobre rozhodnúť, po ktorej konzole siahneš. Na trhu sú spravidla k dispozícii rôzne verzie jednej generácie konzol, a teda je na Tebe, či siahneš po základnej alebo po tej výkonnejšej. U konzolových hráčov býva teda pravidlom to, že po vydaní novej generácie konzol sa mení tá stará.

gaming mouse

Online hranie zdarma

Jednou z najväčších výhod počítačového hrania je aj to, že ak si veľkým fanúšikom online hier, tak si ich môžeš zahrať na počítači úplne zadarmo, zatiaľ čo na konzolách si účtujú za online hranie mesačný poplatok. Na hranie online hier na konzolách potrebuješ PlayStation Plus alebo Xbox Live Gold, prípadne predplatné na Nintendo Switch. Tento faktor môže výrazne odlákať hráčov od konzolového hrania. Počítačové hranie malo v tomto vždy výhodu. Vo väčšine prípadov si za hranie online hier na počítači neplatíš vôbec. Príkladom platených online počítačových hier môže byť napríklad World of Warcraft. 

Si počítačový alebo konzolový hráč?

Výhod počítačového alebo konzolového hrania nájdeš určite aj Ty viac, ale tieto považujeme za tie najpodstatnejšie. Tak či onak, všetci sme hráči a milujeme hry, a preto bez ohľadu na to, či hrávaš na počítači alebo konzolách, Ti želáme najkrajší herný zážitok s akoukoľvek hrou, ktorú sa rozhodneš pariť!

Čo by si ešte na počítačovom hraní vyzdvihol alebo skritizoval? Aké hranie podporuješ Ty a prečo? Čo Ti do rúk pasuje viac - joystick alebo myška s klávesnicou W,A,S,D? 

Tešíme sa na skvelú diskusiu o konzolovom a počítačovom hraní!

PS.: Ak by Ťa zaujímali aj články o konzolovom svete, neváhaj a poď si prečítať aj tie:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?