Prečo si kúpiť nový gamepad?

Kategória: Svet hier | Publikované: 29.07.2019
5
Prečo si kúpiť nový gamepad?

Základom skvelého herného zážitku je jednoznačne komfortný a ľahko ovládateľný gamepad. Máš doma jeden ovládač ku svojej TOP obľúbenej konzole? Uvažuješ o tom, že by si si kúpil nový, respektíve náhradný? V nasledujúcich riadkoch by sme Ti chceli objasniť, prečo je vhodné si ho určite zaobstarať a aký si vybrať.

Aké sú výhody konzolového ovládača alias gamepadu?

Výhod môže byť, samozrejme, oveľa viac, ale my sme si pre Teba pripravili tie najdôležitejšie a pre konzolových hráčov najkľúčovejšie.

1) Komfort

V prvom rade s nami budeš určite súhlasiť v tom, že gamepad sa v rukách drží lepšie ako klávesnica a myš. V dnešnej dobe sú gamepady navrhnuté tak, aby ideálne zapasovali do Tvojich rúk a aby si mal pocit pohodlia. Čo sa týka komfortu hrania, v tomto prípade taktiež vyhrávajú ovládače, keďže ergonomický úchop Ti umožňuje hrať oveľa dlhšiu dobu bez pocitov nepohodlia, prípadne napätia v rukách.

2) Lepšie ovládanie

Hry založené na nutnosti manuálneho pohybu, ktoré tvoria väčšinu konzolových hier, sa rozhodne ovládajú oveľa ergonomickejšie gamepadom. Predstav si, napríklad, takú TOP závodnú hru Forza Horizon 4 na Xbox One alebo inú pretekársku hru, v ktorej musíš citlivo zatáčať, aby si nestrácal čas, alebo aby si si udržal pozíciu. Skvelou výhodou gamepadu sú analógové páčky, respektíve joysticky, ktoré Ti umožňujú nasmerovať Tvoj pohyb presne tak, ako chceš. Vyzdvihnúť lepšie a ergonomickejšie ovládanie pomocou ovládača je možné aj na príklade dnešných moderných hier s tzv. otvoreným svetom (open-world). Príkladom môže byť Assassin's Creed: Odyssey, Days Gone či Marvel's Spider-Man.

3) Neobmedzenosť

Dnešné ovládače, ktoré sú už hlavne bezdrôtové, Ti ponúkajú obrovskú voľnosť aj vďaka tomu, že si sám môžeš spraviť pohodlie, a nie si ničím obmedzovaný (samozrejme, ak nerátame dosah ovládača). Môžeš hrať posediačky, poležiačky či postojačky, pričom, keď to porovnáme so stolovým počítačom (PC), tak v tomto prípade si výrazne obmedzený. Prečo si teda neurobiť pohodlie a nezahrať si perfektnú hru s gamepadom v rukách?

Gamepad Dualshock 4 (PlayStation 4)

4) Do konzoly si môžeš zapojiť naraz až 4 či 8 gamepadov

Jedna z najväčších výhod konzol je určite lokálny alebo offline multiplayer. Samozrejme, pre viac hráčov je potrebné mať aj viac gamepadov. Ak teda vlastníš iba 1 gamepad, možno by bolo namieste pouvažovať nad ďalšími, ak náhodou prídu k Tebe domov kamoši - hráči. Do najpredávanejšej konzoly na svete PlayStation 4 (PS4) si môžeš zapojiť naraz až 4 gamepady, pričom Xbox One ho v tejto oblasti výrazne prekonáva, keďže umožňuje pripojiť k jednej konzole súčasne až 8 ovládačov.

5) Vibrácie

Dnešné gamepady sú vybavené aj schopnosťou, respektíve technológiou vibrácií, ktoré Ti môžu signalizovať rôzne okolnosti. Dodávajú Ti podnet na rýchlu reakciu alebo prispôsobenie sa situácii. Ak Ti jednoducho Tvoj gamepad vibruje, konzola s Tebou ,,komunikuje" a dáva Ti niečo najavo. Takéto vibrácie môžu priniesť autentickejší alebo hlbší zážitok hráča z konkrétnej hry. Takéto vibrácie ovládačov sú typické najmä v situáciách, ak v strieľačke vybuchne bomba, alebo si omráčený.

Prečo kúpiť nový gamepad? Aké sú rozhodovacie faktory?

Ak si si otvoril tento článok, je vysoko pravdepodobné, že minimálne jeden gamepad už vlastníš. Ak nie, radi Ti odprezentujeme hlavné faktory, na základe ktorých by si sa mal rozhodovať pri kúpe. Ak hľadáš dôvody na kúpu ďalšieho, respektíve nového ovládača, veľmi radi Ti poskytneme dôvody, prečo tak urobiť.

Druhy konzolových ovládačov (gamepadov)

Na hernom trhu nájdeš nielen klasické zaužívané ovládače navrhnuté, respektíve určené na jednotlivé konzoly od výrobcov, ale taktiež od iných značiek, ktoré sa snažia hráčom priniesť určitú alternatívu k zaužívaným gamepadom.

Poďme sa spolu pozrieť na Tvoje najlepšie možnosti kúpy:

  1. Dualshock 4 - Ide o typický ovládač určený na konzolu PlayStation 4. V porovnaní s ovládačom na Xbox One je Dualshock 4 štíhlejší, a teda zapasuje bez problémov aj do menších či stredne veľkých rúk. Dizajnovo ide o veľmi jednoduchý ovládač, ktorý je dostupný vo viacerých variantoch a farbách, a taktiež si ho môžeš vylepšovať bohatým výberom skinov. Výhodou tohto ovládača vyvinutého spoločnosťou Sony je výborná ergonómia a úchop. Veľkou výhodou je aj to, že nepotrebuje batérie a zahrať si môžeš bezdrôtovo. Nezabúdaj na to, že si musíš Dualshock 4 pravidelne nabíjať. Ak si však zvyknutý na káblové ovládače, neváhaj si pripojiť Dualshock 4 ku svojej konzole. Všimni si, že Dualshock 4 má aj dotykový panel a zvukový reproduktor. Okrem toho si môžeš do Dualshocku zapojiť i stereo slúchadlá (3.5 mm jack).PS4 - Dualshock 4
  2. Xbox One S ovládač (controller) - Ak si hráč konzoly Xbox One, tak určite vieš, že jednou z veľkých výhod gamepadu k tejto konzole je výborná ergonómia a drsnejší povrch pre lepšie uchopenie. Do tohto gampepadu si zapojíš aj svoje slúchadlá (3.5 mm jack). Xbox One S ovládač má batériu zabudovanú priamo vo svojom tele, pričom vôbec nevyčnieva, a teda nenarúša ergonomický úchop. Ide o ovládač s moderným dizajnom, ktorý je kompatibilný aj s počítačmi či mobilnými zariadeniami s operačným systémom Windows 10. Gamepad Xbox One S má jednu obrovskú výhodu oproti klasickému ovládaču Xbox One, keďže disponuje dvojnásobným predĺženým bezdrôtovým dosahom.              Konzola Xbox One - gamepad
  3. Nintendo Switch Pro ovládač - Ak sa Ti hrá nepohodlne s ,,provizórnym gamepadom" s Joy-Conmi a chcel by si niečo viac, tak si určite zamiluješ Nintendo Switch Pro Controller. Ide o ovládač so skvelým úchopom, ktorého zaujímavosťou je čiastočne priehľadný plášť. Tlačidlá sú na ňom rozmiestnené rovnako, ako si zvyknutý na konzole Nintendo Switch. Na Tvojej konzole sú šípky ako samostatné tlačidlá, pričom na gamepade Nintendo Switch Pro ich nájdeš zakomponované do smerového kríža. Podobne ako v prípade Joy-Con gamepadu, tak i ovládač Nintendo Switch Pro Ti prináša možnosť čítania obsahu Amiibo figúrok na základe tzv. NFC čítačky.     Konzola Nintendo Switch - gamepad  
  4. Xbox One Elite - Ak to s hrami myslíš naozaj vážne, tak Ti určite odporúčame Xbox One Elite ovládač. Čoho je táto beštia schopná? Tento ovládač sa prispôsobí veľkosti rúk a Tvojmu hernému štýlu, ktorý obľubuješ. Môžeš si ho totižto nakonfigurovať podľa Tvojich predstáv, k čomu Ti dopomôžu aj pribalené pákové ovládače rôznych veľkostí. Tieto pákové ovládače si môžeš kedykoľvek z gamepadu odstrániť alebo vymeniť bez akéhokoľvek potrebného náradia, čo je veľkou výhodou konfigurácie. Tento unikátny elitný gamepad Ti umožní, napríklad, i rýchlejšie či presnejšie strieľať. Výhodou tohto ovládača je v podstate zlepšenie Tvojej šance poraziť iných hráčov v rôznych súťažiach či na profesionálnej úrovni. Gamepad Xbox One Elite zrýchli Tvoj reakčný čas v hre. Nevýhodou však môžu byť batérie, ktoré tento ovládač potrebuje.

 Xbox One Elite - najlepší gamepad na svete

Počet hráčov

Dôležitým rozhodovacím faktorom je aj okruh hráčov, o ktorých vieš, že by mohli mať záujem s Tebou hrať doma. Ak hráš doma úplne sám a konzolu máš sám/sama pre seba, tak si myslíme, že Ti hravo postačí jeden ovládač. Ak je však v Tvojej rodine niekto, kto by si s Tebou rád zahral, určite sa oplatí zvážiť kúpa nového ovládača. V tomto ohľade by sme Ti odporučili určite kúpiť jeden farebne ,,exkluzívnejší". Na trhu nájdeš pomerne veľa farebných kombinácií. Máš niekoho, kto by si s Tebou rád zahral hru v lokálnom mutliplayeri?

Ovládač (gamepad) Dualshock 4 - alpine greenOvládač (gamepad) Xbox One S - modrýOvládač (gamepad) - Dualshock 4 - červený

Ochota investície

Je dôležité položiť si otázku, koľko chcem do nového ovládača investovať. Samozrejme, na trhu je možné kúpiť gamepady v rôznej cenovej relácii, pričom originálne gamepady od výrobcov konzol sú najdrahšie. Existuje však viacero cenovo dostupnejších alternatív, ktoré vyvinuli iné firmy, respektíve značky, a sú rovnako kompatibilné s Tvojou konzolou. Je to už len otázka dizajnu, ergonomického úchopu či preferencií.

Úchop (grip)

Máš doma konzolový ovládač, no nevyhovuje Ti úchop? Chcel by si vyskúšať inú alternatívu? Určite by si mal pouvažovať o zmene, keďže ergonomickým úchopom si pre Tvoju ruku zabezpečíš pohodlie, a teda znižuješ riziko napätia či bolestí v rukách z dlhodobého hľadiska. Ďalším faktorom môže byť aj vôľa vyskúšať iné rozmiestnenie jednotlivých tlačidiel na gamepade. Rozdiel môžeš vidieť na ovládači Dualshock 4 a Xbox One S. Na trhu však nájdeš aj rôzne iné alternatívy, ktoré Ti umožnia kúpiť ovládač s rozmiestnením tlačidiel konkurenčných značiek. Ak máš teda PS4 a rád by si mal rozmiestnenie tlačidiel rovnaké ako na originálnom Xbox One S gamepade, tak určite nájdeš vhodnú alternatívu.

Dizajn

Si zberateľom rôznych ovládačov z rôznych konzol? V takomto prípade Ti herný trh ponúka dostatok možností, variácií a prevedení, takže si určite prídeš na svoje! Dokonca si svoje ovládače môžeš ozdobiť rozličnými skinmi, teda určitými nálepkami alebo poťahmi, ktoré Tvoj ovládač odlíšia od iných hráčov.

Skiny - skrášlia Ti Tvoj ovládač!

Ak si myslíš, že farebných prevedení ovládačov na trhu nie je dostatok, tak myslíme, že sme pre Teba našli vhodné riešenie. Počul si už o tzv. skinoch, teda rôznych farebných aplikáciách určených na ozdobu ovládača? Na trhu nájdeš množstvo variácií a ak si fanúšikom určitej hry, tak si môžeš dokonca zabezpečiť skiny s motívom Tvojej obľúbenej hry.

Ako aplikovať Tvoj novokúpený skin na gamepad? Pomôcť Ti môže video, ktoré Ti prikladáme nižšie.

Zaujať by Ťa mohli aj tieto články:

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?