Škola volá - prečo deti nechať hrať videohry?

Kategória: Svet hier | Publikované: 30.08.2019
5
Škola volá - prečo deti nechať hrať videohry?

Školský rok 2019/2020 je už za dverami, a práve preto sme si pre vás pripravili článok na tému ,,hry počas školského roka". Počas ,,dlhých" letných prázdnin majú deti voľnosť, no začiatkom septembra prichádza drsný školský režim, ktorý prinesie vašim deťom množstvo povinností. Vaši malí i veľkí hráči mali počas prázdnin dostatok času na regeneráciu, napríklad, aj s najlepšími a najobľúbenejšími hrami na konzoly PlayStation 4 či Xbox One.

Je možné však plnenie školských povinností skĺbiť s hraním konzolových alebo počítačových hier? Ak hľadáte odpoveď na túto otázku, myslíme si, že ste na správnom mieste a tento článok vám túto odpoveď rád poskytne!smiley

Príchod nových povinností

Školský rok so sebou prináša nielen kopu času stráveného v kruhu kamarátov a spolužiakov, ale aj množstvo povinností, či už domácich úloh, písomiek alebo skúšania. Každý školák alebo školáčka musí byť takmer 10 mesiacov nonstop vo výkonnom režime, kedy je jeho alebo jej úlohou splniť všetko, čo sa od neho alebo od nej očakáva.

Vyžaduje to nielen značné sústredenie či snahu, ale taktiež množstvo trpezlivosti a chute do týchto povinností. Každým rokom sa na deti v školských laviciach kladie čoraz väčší tlak, ktorý nemusí v konečnom dôsledku vplývať najlepšie na psychiku dieťaťa, a preto je vždy nutné nájsť vhodnú aktivitu, ktorou sa dieťa od každodenných povinností odreaguje.

Možností je viacero, stačí nájsť iba obľúbenú aktivitu dieťaťa a rozumný pomer času stráveného pri nej.

Marvel's Spider-Man na konzolu PlayStation 4 (PS4) - najlepšia spiderman hra

Nechajte svoje deti oddýchnuť pri hrách na PlayStation 4 a Xbox One

Konzolové hry sú v dnešnom svete veľmi populárne, aj napriek tomu, že ľudia z každej strany počúvajú o ich negatívnych vplyvoch na psychické či fyzické zdravie. Na druhej strane málokto zdôrazňuje to, že hry majú na mentálnu vitalitu, či už dospelého človeka alebo dieťaťa, množstvo benefitov.

Ak ste si doteraz mysleli, že hranie konzolových hier vášmu dieťaťu neprospieva, tak nám dovoľte, aby sme vám toto tvrdenie vyvrátili. Počas hrania si vaše dieťa môže vyvinúť alebo zlepšiť svoje psychické vlastnosti či rôzne schopnosti mozgu.

Dovoľte nám, aby sme vám predstavili najvýznamnejšie benefity hrania TOP hier na PS4 a Xbox One.

  1. rozvoj logického myslenia vďaka riešeniu rôznych úloh - takmer v každej hre vaše dieťa musí čeliť určitým úlohám, ktoré musí vyriešiť vlastnou hlavou, čo napomáha rozvoju logického myslenia, a dieťa sa učí na vlastných chybách
  2. zlepšovanie sústredenia - ak máte doma hráča alebo hráčku, tak ste si určite všimli, že na hru sa sústredí stopercentne a takmer vôbec nevníma svoje okolie, čo možno na prvý pohľad nemusí byť žiaduce, no treba si uvedomiť to, že jeho myseľ je koncentrovaná na jeden konkrétny vytýčený cieľ, ktorý chce za každú cenu splniť, a nedá sa ničím vyrušiť; vyzdvihli by sme najmä hry pre dvoch a viacerých hráčov, ktoré si vyžadujú ešte väčšiu sústredenosť, keďže takéto hry sú oveľa viac dynamickejšie a rýchlejšie
  3. zlepšenie schopnosti vykonávať viac vecí naraz (tzv. multitasking) - z hľadiska koncentrácie vášmu dieťaťu dnešné najlepšie hry na konzoly Xbox One či PlayStation 4 prináša aj oveľa viac, a to oveľa lepšiu schopnosť koncentrovať sa na viac vecí súčasne, keďže v moderných hrách je nutné veľakrát plniť viac úloh alebo cieľov naraz; táto schopnosť sa môže hodiť žiakovi alebo žiačke aj do školy, keďže často sa v škole riešia zložité úlohy, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu na viac vecí naraz
  4. rýchle uvažovanie, reflexy a rozhodnutia - každý hráč je v hrách nútený rýchlo reagovať na situáciu, v ktorej sa nachádza, a teda jeho reflexy a odozvy musia byť takmer okamžité; teda dieťa musí vykonať rýchlu analýzu situácie, zvážiť svoje možnosti a schopnosti a rozhodnúť sa, čo bude v danom momente najlepšie
  5. rozvoj priestorového myslenia - tým, že súčasné top hry na Xbox One či PS4 sú typické prvkom zvaným otvorený svet, hráč sa pohybuje vo fiktívnom svete, ktorý musí objavovať; častokrát teda môže navštíviť rovnaké miesta, ktoré si následne zapamätá a dokáže si ich ľahko zobraziť v hlave, čo podporuje priestorovú orientáciu a myslenie; hráč sa častokrát pohybuje okolo rôznych objektov, vidí ich z každej strany, a teda dokáže si predstaviť, ako určitý objekt vyzerá z rôznych uhlov pohľadu; najlepšími hrami, ktoré dokážu najefektívnejšie rozvinúť vo vašom dieťati schopnosť priestorového myslenia, sú tzv. RPG hry (Role-Playing Games), ktoré sa vyznačujú veľkým otvoreným svetom, plnením úloh, progresom postavy či nutnosťou zapojenia i logického myslenia

Ak by ste sa radi dozvedeli viac o tom, aké výhody a pozitívne účinky (na psychické zdravie) majú hry nielen pre deti, ale aj pre dospelých jedincov, radi by sme vás odkázali na tento článok: Hry - skvelý liek - aké sú najlepšie pre deti a dospelých?

NHL 20 - nová hokejová (športová) hra na PS4 a Xbox One

Hry môžu zlepšiť známky v škole

Každý jeden benefit, ktorý vaše dieťa z hier získa, sa môže premietnuť v jeho školskom hodnotení. Každá schopnosť, ktorú mu hranie pomôže zdokonaliť, sa môže uplatniť v inom školskom predmete, prípadne vo viacerých školských predmetoch. Hry vám môžu taktiež odkryť i silné stránky vášho dieťaťa, respektíve v akých oblastiach by potenciálne vaše dieťa mohlo vynikať. Možno zistíte, že mu idú perfektne jazyky, alebo matematika, prípadne sa z neho stane grafický dizajnér či odborník na informačné technológie (IT).

Istotne nám dáte za pravdu, že logické myslenie, ktoré najlepšie konzolové či počítačové hry dokážu zlepšiť, môže vaše dieťa využiť, napríklad, v matematike, fyzike či iných prírodovedných predmetoch.

Keď sa už bavíme o matematike, priestorové myslenie v tejto oblasti taktiež nemusí byť na škodu. Deti môžu v triede zabodovať vďaka schopnostiam, ktoré si osvojilo a vycibrilo hraním hier. Hry preto nemusia byť iba negatívom, o ktorom množstvo ľudí v dnešnej dobe rozpráva.

Ak sa pýtate, či to je všetko, tak my vám odpovedáme ,,nie"! Mnohé súčasné TOP hry sa preslávili svojím unikátnym príbehom a krásnym grafickým, teda vizuálnym, spracovaním. Váš syn alebo dcéra si môže zamilovať herné príbehy, postavy, svety či iné prvky konkrétnej hry, ktoré sa následne môžu prejaviť v oblasti kreativity. V hrách sa človek stretáva s netypickými bytosťami alebo svetmi, ktoré v reálnom živote neexistujú, čo môže viesť k tomu, že dieťa si uvedomí, že fantázii sa medze nekladú a samo môže začať vymýšľať originálne príbehy, obrázky či iné výtvory postavy.

Kreativitu vášho dieťaťa môžu rozviť aj hry zo žánru sandbox, v ktorých je hlavnou úlohou vytvoriť svet podľa predstáv hráča. Najlepším príkladom je jednoznačne úspešná hra Minecraft, ktorý vyšla okrem iného aj na PC, PS4 a Xbox One. Viac informácií o tejto hre nájdete v tomto článku alebo v GameRoom databáze hier.

Hry môžu okrem iného slúžiť aj ako výborný motivátor k lepším známkam. Je dôležité mať nastavené určité pravidlá v zmysle ,,ak sa budeš snažiť mať dobré/lepšie známky, môžeš si oddýchnuť pri hrách". Vaše dieťa bude mať toto pravidlo zafixované, a preto bude mať motiváciu dokončiť si najprv povinnosti a následne mať čas pre seba a relax, napríklad, v podobe hier na PS4 a Xbox One.

Hry na PS4 a Xbox One môžu priniesť deťom dobrú náladu

Je vedecky dokázané, že relaxačné aktivity, respektíve aktivity, ktoré prinášajú človeku isté odreagovanie od bežných povinností, dokážu navodiť dobrú náladu a psychickú pohodu. Je to zapríčinené práve tým, že náš organizmus, konkrétne oblasť centrálnej nervovej sústavy (CNS) vyplavuje chemické látky, ktoré ovplyvňujú našu náladu.

Hovoríme o tzv. ,,hormónoch šťastia", ktoré sú známe pod pojmom endorfíny.

Čo všetko teda ovplyvňujú prítomné enforfíny v tele, ktoré sa vyplavujú aj pri hraní videohier?

  1. pôsobia pozitívne v oblasti spánku, a teda vaše dieťa bude kvalitne vyspaté pred ďalším náročným dňom v škole
  2. navodzujú skvelú náladu, ktorá pretrváva aj po zážitku, ktorý vyvolal vyplavenie endorfínov
  3. podporujú správnu funkciu periférnej nervovej sústavy, ktorá je zodpovedná za prenos signálov z centrálneho nervového systému k cieľovým orgánom (napr. svalom)

Forza Horizon 4 - najlepšia závodná hra všetkých čias na Xbox One

Ak doprajete vašim deťom mega hry na Xbox One či PS4, ktoré momentálne herný trh ponúka, určite sa vám odvďačia dobrou náladou, ktorú môžu následne premietnuť aj do rôznych aktivít s rodinou. Viac informácií o prospešných účinkoch hier na zdravie dieťaťa nájdete aj v iných článkoch:

Jazykové schopnosti a tímová práca

Čoraz väčšiu popularitu získavajú TOP príbehové hry, ktoré sa dajú zakúpiť i v českom jazyku, respektíve v CZ verzii. Čo to ale znamená? Väčšina takýchto hier má k hovorenému anglickému obsahu i české (CZ) titulky, ktoré môžu i hráčovi bez znalosti anglického jazyka pomôcť lepšie pochopiť jeho princípy. Takýmto spôsobom sa už veľké množstvo detí, ktoré predtým nehrávali hry, naučili anglický jazyk na slušnej úrovni.

Môžeme teda povedať, že hry na PS4 alebo Xbox One môžu vášmu dieťaťu pomôcť zdokonaliť si lingvistické schopnosti a celkovú schopnosť komunikácie s ľuďmi. Je pritom nepodstatné, či sa jedná o hry pre dvoch a viacerých hráčov (multiplayer), alebo hry výlučne iba s kampaňou (single-player), teda hry určené iba pre jedného hráča.

Vyzdvihli by sme hry pre dvoch a viacerých hráčov, ktoré vyžadujú od hráča koordináciu a efektívnu komunikáciu s ostatnými hráčmi, aby boli naplnené herné ciele. Ak ide o zahraničných hráčov, ešte lepšie. S nimi si môžu v praxi precvičiť, napríklad, anglický jazyk. Takýmto spôsobom sa ani nenazdáte a vaše dieťa bude zo školy nosiť perfektné známky nielen z anglického jazyka.

Just Dance - hudobná a tanečná hra

  • TOP hry na PS4 či Xbox One, ktoré momentálne frčia a sú najpopulárnejšie, nájdete v našom e-shope. Stačí kliknúť na tento link. Vybrať si môžete z jednotlivých herných žánrov, ktoré by mohli vaše dieťa baviť. Odporúčame sa však vopred opýtať vášho hráča alebo hráčky, o ktorú hru by mal záujem. Okrem toho môžu nielen vás, ale aj vašich hráčov potešiť o roztomilé zberateľské Funko POP! figúrky, ktoré predstavujú hrdinov nielen zo sveta hier, ale aj seriálov, filmov či hudobnej scény. Funko POP! figúrky môžu potešiť nielen srdcia hráčov, ale i ne-hráčov či fanúšikov najznámejších a najpopulárnejších hrdinov či postáv. Môžu byť taktiež skvelým darčekom na VianocePrikladáme link.

Najlepšie hry pre deti na PS4 a Xbox One

Hier, ktoré by mohli zabaviť vaše deti, je rozhodne mnoho, no my vám prinášame zoznam tých najlepších a najpopulárnejších, ktoré sú overené zákazníkmi. Ak máte doma hráča alebo hráčku, a zároveň disponujete konzolou PlayStation 4 alebo Xbox One, myslíme si, že náš zoznam hier vaše dieťa určite poteší! Mnohé z týchto hier vám ponúkame v e-shope buď v anglickej alebo CZ verzii.

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
všade sa o hrách hovorí len v negatívnom slova zmysle, no ,,odborníci" nikdy nepovedia, že následky hrania sú zlé iba keď to človek preháňa a hrá napr. 8 hodín denne, čo je asi už moc... samozrejme, v rozumnom čase teda 1-2 hod denne hry majú pozitívny vplyv... príkladom je môj bratranec, ktorý sa vďaka nim naučil perfektne po anglicky... deťom by sa hry určite nemali zatrhávať
Ako to funguje?