Xbox - ako sa dostal tam, kde je dnes?

Kategória: Svet hier | Publikované: 05.08.2019
5
Xbox - ako sa dostal tam, kde je dnes?

Keď sa povie Xbox, myslí sa tým najväčší konkurent značky PlayStation. Síce konzola PlayStation 4 kraľuje na konzolovom trhu v celom svete, avšak nájdu sa aj fanúšikovia konzoly, ktorá vždy hrdo stála a stojí oproti konzolám spoločnosti Sony. Vlastníš nejakú konzolu od spoločnosti Microsoft? Si s ňou spokojný/á? Rád/rada by si sa dozvedel(a) históriu druhej najúspešnejšej konzoly na svete? Poďme sa pozrieť na to, kde to všetko začalo a čo si si mohol ako hráč užiť. 

Xbox - prvá generácia konzol od Microsoftu

Pamätáš sa ešte na originálny Xbox, ktorý mal debut 14. marca 2002 v Európe? Spoločnosť Microsoft touto svojou novinkou vkročila na trh s konzolami. Najväčším konkurentom bola pre túto konzolu najmä konzola PlayStation 2. Avšak ako úplne nové herné zariadenie sa musel Xbox popasovať i s konzolou GameCube od spoločnosti Nintendo. Vieš z čoho vznikol názov pôvodnej konzoly Xbox? Práve z DirectX Box, čo predstavuje grafické rozhranie spoločnosti Microsoft pre programovanie aplikácií. 

Určite poznáš službu Xbox Live, ktorú priniesla práve konzola Xbox v novembri 2002. Xbox Live predstavuje službu, ktorá Ti dovoľuje hrať Tvoje obľúbené hry online. Konkurentnou službou bola i online služba konzoly Dreamcast od spoločnosti Sega, no nakoniec bola najväčším rivalom online služba konzoly PlayStation 2. Služba Xbox Live však na svoje využívanie potrebovala predplatné, pričom dve spomínané služby boli úplne zadarmo. Na druhej strane si spoločnosť Microsoft dala záležať na kvalitnejších a lepších serveroch a iných detailoch, ako napríklad zoznam kamarátov. 

Konzola Xbox

Ktoré hry si si mohol užiť na prvej konzole od spoločnosti Microsoft?

Určite si už mal možnosť vidieť gamepady pre konzoly od Microsoftu. Asi každý si na nich všimne to, že analógové páčky sú umistnené inak - vpravo dolu, ako pri PS, a vľavo hore, čo Xbox-ové ovládače výrazne odlišuje od ovládačov Dualshock. Aj tento malý prvok je charakteristický pre všetky konzoly Xbox, keďže bol prítomný od úplného začiatku.

Xbox 360 - dotiahol sa na PS3

Xbox 360 je druhou generáciou konzol od spoločnosti Microsoft. Jeho hlavnými konkurentmi sú konzoly Sony PlayStation 3 a Nintendo Wii. Konzola Xbox 360 vyšla v roku 2005. K dnešnému dňu predala konzola Xbox 360 viac ako 84 miliónov kusov. Druhá generácia konzol od spoločnosti Microsoft prišla vo viacerých variantoch, ktoré sa menili v priebehu času. 

 • Xbox 360 Premium
 • Xbox 360 S
 • Xbox 360 E

Konzola Xbox 360Konzola Xbox 360 vyhráva nad PS3

Čo Ti priniesla konzola Xbox 360?

Konzoly Xbox neboli nikdy určené iba na hranie hier. 

 • vylepšená služba Xbox Live - dokonca i možnosť hrania online zdarma
 • možnosť streamovať multimediálny obsah z PC
 • možnosť streamovania hudby, televíznych programov či filmov
 • výraznou novinkou bol pohybový senzor Kinect, ktorý bol veľkou revolúciou v hernom priemysle a stal sa obrovským hitom (možnosť využitia v rôznych pohybových hrách

Xbox 360 - Kinect

Aké hry boli najpopulárnejšie na konzolu Xbox 360?

Xbox One - priniesol najvýkonnejšiu konzolu na svete

Xbox One je momentálne najnovšou generáciou konzol spoločnosti Microsoft, ktorá užrela svetlo sveta v roku 2013. Najväčšími konkurentmi tejto konzoly sa stala najpredávanejšia konzola na svete (momentálne) PlayStation 4, prenosná konzola Nintendo Switch či konzola Nintendo Wii U. Zaujímavosťou je, že konzola Xbox One je prvou konzolou, ktorá bola vydaná i v Číne. Výrazným posunom vpred je dizajnové vylepšenie ovládača. Spoločnosť Microsoft sa zamerala hlavne na:

 • cloudový systém
 • možnosť nahrávania a zdieľania videí alebo obrázkov z hry 
 • živé streamovanie priamo na služby ako Twitch či Mixer
 • čítacia mechanika pre Blu-Ray disky

Spolu s konzolou Xbox One prišiel aj nový Kinect pod názvom Kinet 2.0, ktorý bol charakteristický nielen novým dizajnom, ale i zlepšeným snímaním pohybu či vylepšeným hlasovým rozpoznávaním. Spoločnosť si dala záležať taktiež na tichšej a chladnejšej prevádzke zariadenia.

Konzola Xbox One   Xbox One Kinect

S generáciou konzol Xbox One sa spoločnosť Microsoft rozhodla priniesť rôzne modely, ktoré mali potešiť aj tých najnáročnejších hráčov. V roku 2016 vyšiel model Xbox One S, ktorý podporoval 4K rozlíšenie. Výhodami tejto konzoly boli jej malé rozmery či vylepšenia vo vizuáloch.

Xbox One S

V roku 2017 prišla na herný trh najvýkonnejšia konzola na svete s názvom Xbox One X, ktorá ponúka grafické či výkonnostné vylepšenia v rôznych existujúcich hrách. Všimneš si to na označení Xbox One X Enhanced. Dominantou tejto konzoly je však hranie v 4K rozlíšení, ktoré je hodnovernejšie ako pri konzole Xbox One S

Xbox One X - najvýkonnejšia konzola na svete

Najnovší model konzoly Xbox One sa volá Xbox One S All Digital. Z hardvérového hľadiska hovoríme o rovnakých špecifikáciách ako v prípade konzoly Xbox One S. Hlavným rozdielom je však to, že konzola nemá optickú čítaciu mechaniku pre fyzické, teda krabicové hry. Ide o model, ktorý bol výlučne vyvinutý pre hráčov preferujúcich digitálne kópie hier

Xbox One S All Digital - konzola pre digitálne hry na Xbox One

Aké sú najlepšie hry na Xbox One?

Xbox Two (Project Scarlett)

Xbox Two alebo Project Scarlett je najnovšou pripravovanou generáciou konzol od spoločnosti Microsoft. Dátum vydania je naplánovaný na koniec roka 2020, pričom titulnou hrou má byť sci-fi akčná strieľačka Halo Infinite.

Chcel by si vedieť viac? Určite si prečítaj náš článok o novopečenom Xboxe.

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?