Xbox One alebo veľký konkurent PS4

Kategória: Svet hier | Publikované: 31.05.2019
5
Xbox One alebo veľký konkurent PS4

Microsoft a jeho konzoly

Ak sa rozprávame o svete konzolových hier, vždy je nutné otvoriť tému Xbox verzus PlayStation. Ktorá spoločnosť má navrch? Štatisticky spoločnosť Sony poráža vývojárov z Microsoftu. Čísla nepustia. Predajnosť konzoly PlayStation 4 je o dosť vyššia ako v prípade Xbox-u One. Nemôžeme však v žiadnom prípade povedať, že by generácia konzol Xbox One konkurujúca platforme PS4 (PS4 Slim a PS4 Pro) vyhorela. Prečo by si mal hráč vybrať konzolu Xbox One? Na zúbok konzolovej vlajkovej lodi od spoločnosti Microsoft sa spoločne pozrieme v tomto článku.

Ohromí dizajnom i výkonom - aj to je Xbox One!

Či už si fanúšikom PS4 alebo Xbox One, určite treba uznať to, že dizajnovo sú najnovšie konzoly Microsoftu naozaj prepracované. Samozrejme, to isté platí aj o konzole PlayStation 4. Vývojári stavili na výkon, ktorý poteší nejedného hráča špičkového hrania. Konzola Xbox One X patrí medzi najvýkonnejšiu konzolu, akú kedy svet videl. Je táto konzola a jej výkon to, čím sa môžu popýšiť vývojári? Je v tom ešte niečo viac? A čo herné tituly? Ak si veľkým fanúšikom Xbox-ov, tak Ťa určite poteší každá jedna informácia.

Platforma Xbox One je široký pojem, ktorý si zaslúži bližšie vysvetlenie. Ak čítaš tento článok a si presvedčený o tom, že by si si rád zaparil na platforme Xbox One, tak nasledujúce informácie budú veľmi dôležité. Medzi akými konkrétnymi verziami Xbox One sa môžem rozhodnúť?

 • Xbox One S
 • Xbox One S All-Digital
 • Xbox One X

Xbox One S - aké sú výhody?

Sme na sto percent presvedčení, že si už o tejto verzii Xbox One počul. Možno ju ešte nevlastníš, ale uvažuješ nad jej zapracovaním do Tvojej ,,hernej izby". Tak či onak, táto konzola má veľmi veľa výhod, pre ktoré by Ťa mohla zaujať. 

Na úvod je dôležité povedať, že Microsoft stavil na oveľa širšie využitie tejto konzoly nielen na hranie, čo môže byť aj pre Teba výhodou. Spoločnosť Sony vždy stavila pri svojich konzolách na rýdze hardcore hranie, teda nezameriavala sa príliš na všestrannosť. Aj keď všetci vieme, že na PS4 si užiješ skvelý zážitok nielen z rýdzeho hrania.

Čím by Ťa teda mohla táto konzola osloviť?

 1. Viac ako 1300 herných titulov - Ide o slušný počet, v ktorom nájdeš aj skvelé tituly ako Forza Horizon 4 či Forza Motorsport 7. Tieto hry v 4K rozlíšení na konzole Xbox One sú naozaj úchvatné! Všetci milovníci rýchlych áut by určite mali tieto hry vyskúšať možno aj na Xbox One S.
 2. Tzv. HDR formátom (vysoký dynamický rozsah) - Tento formát podporuje aj konzola PS4. Ide o technológiu, ktorú spozoruješ pri hraní hier najmä v podobe krajších, resp. bohatších farieb. K tomuto však budeš okrem Xbox-u potrebovať aj vhodný televízor. Predstav si využitie HDR v hre, akou je Forza Horizon 4. Určite stojí za to vyskúšať túto technológiu priamo v praxi.
 3. 4K rozlíšenie - Hry či filmy v tomto rozlíšení začínajú byť v dnešnej dobe čoraz bežnejšou praxou, čo je úplne skvelé. Využi preto potenciál Tvojho Xbox-u naplno a vyskúšaj hry, ktoré vývojári nakódovali pre 4K. Ak hra nie je prispôsobená na toto rozlíšenie, nevadí. Xbox začne danú hru, ktorá nie je stavaná na 4K, prepočítavať do 4K rozlíšenia.
 4. Veľmi kvalitný zvuk v priestore - Ak si milovníkom skvelého a realistického zvuku, tak si užiješ atmosféru hry ešte viac vďaka Dolby Atmos a DTS:X.
 5. Xbox Live Gold - Určite si už počul o tejto sieti hráčov. Pre predplatiteľov zo samotného členstva plynú samé výhody. Ak rád hrávaš kooperatívne či súťažné hry, tak si prídeš na svoje! Vyzvi svojho kamaráta na súboj alebo si s ním zahraj svoje obľúbené hry pre viacerých hráčov.

Výhodou a veľkým plusom pre vývojárov zo spoločnosti Microsoft je filozofia prepájania svojich systémov. Máš notebook, stolný počítač či tablet? K hraniu hier Ti stačí Tvoj Xbox ovládač a zariadenie so systémom Windows 10 a svoje hry určené na Xbox One si jednoducho môžeš zapariť na rôznych zariadeniach. Táto možnosť je určite prospešná a poteší nejedného hráča, možno aj práve Teba.

Okrem toho ak máš kamošov, s ktorými rád hrávaš online hry, a jeden z vás má Xbox One a iní, povedzme, stolný počítač so systémom Windows 10, nie je to žiaden problém! Navzájom budete prepojení!

Neznie to zle, že? Konzola Xbox One je slušným konkurentom pre PlayStation 4 nielen vďaka svojmu výkonu, ale aj detailom a prepojenosťou medzi zariadeniami, ktoré majú hráčom trošku uľahčiť a spríjemniť ,,herný život".

Ako funguje 4K na konzole Xbox One?

Rozlíšenie 4K alebo inak 4K Ultra High Definition, respektíve 4K UHD, Ti dokáže priniesť do Tvojej herne ohromujúci zážitok. Jednoducho pôjde o zážitok, z ktorého budeš mať oveľa väčšiu radosť než z toho, na ktorý si bol zvyknutý pri rozlíšení 1080p. Pocítiš to najmä na ostrosti či detailoch.

Ak sa už tešíš na svoju novú konzolu Xbox One S alebo X, tak máme pre Teba dôležitú informáciu ohľadom 4K rozlíšenia. Nastavovať si ho nebudeš musieť vôbec, môžeš si však rozlíšenie zmeniť na 1080p. V takomto prípade môže na druhej strane nastať situácia, že Tvoj Xbox One prepne na 4K režim v prípade, že to bude potrebné pre konkrétnu hru pod podmienkou, že vlastníš 4K televízor.

Možno sa pýtaš, čo bude nasledovať v prípade, ak zistím, že hra, na ktorú som sa veľmi tešil, jednoducho nepodporuje 4K, respektíve je kódovaná na nižšie rozlíšenie? Keďže samotná konzola Ti bude svoj obsah zobrazovať v 4K, čiže v natívnom rozlíšení, aj hry, ktoré nebudú priamo kódované na 4K, sa budú ,,prepočítavať" na 4K. Samozrejme, zázraky nemôžeš očakávať, keďže nepôjde o natívne 4K rozlíšenie, ale v tomto prípade ide o posun vpred oproti klasickému natívnemu rozlíšeniu 1080p.

Nezabúdaj, základom je 4K televízor. Na trhu je dosť pekných a kvalitných kúskov, z ktorých si určite vyberieš.

Sme zvedaví, kde to svet herných konzol v rozlíšeniach do budúcna dotiahne! Čo si myslíš, na aké rozlíšenie si budeme ,,musieť" v budúcnosti zvykať? Tešíme sa už na 8K!

forza horizon 4 xbox one

Xbox One X - najvýkonnejšia konzola na svete

Chalani a baby z Microsoftu si naozaj dali záležať na výkone tejto konzoly. Nájdeš v nej 8-jadrový procesor AMD pretaktovaný na 2,3 GHz. Výkon je približne o 40 % vyšší ako u iných konzol. Samotná pamäť tiež nie je na zahodenie! Tešiť sa môžeš na 12 GB grafickú pamäť, čo pocítiš na:

 • výkone herných titulov
 • rýchlosti načítavania
 • väčších svetoch
 • vzdialenejších obzoroch

Samozrejmosťou v prípade tohto výkonnejšieho brata konzoly Xbox One S je aj:

 1. Rozlíšenie 4K  (True 4K) - Vychutnať si môžeš klasické tituly určené na platformu Xbox One aj v tomto krásnom rozlíšení! Skús si tituly ako Forza Horizon 4, Shadow of the Tomb Raider či NBA 2K19. Na tejto konzole si užiješ 4K ešte viac vďaka True 4K. Vývojári Ti zabezpečili tento herný zážitok prostredníctvom snímkovej medzipamäte, ktoré má rozlíšenie 2160p, a grafickým spracovaním, ktoré má výkon 6 teraflopov.
 2. HDR (vysoký dynamický rozsah) - Túto technológiu spozoruješ hlavne na spracovaní farieb, ktoré sú bohatšie a živšie.

Ak si chceš užiť naozaj najkrajší zážitok v rozlíšení 4K, určite vyskúšaj tieto herné tituly:

Dávame Ti do pozornosti hlavne Metro Exodus, keďže ide o hru špeciálne vylepšenú pre konzolu Xbox One X.

Počul si už aj o hrách s označením Xbox One X Enhanced? Ak nájdeš toto unikátne označenie na vybraných tituloch, tak vedz, že Tvoj zážitok bude ešte kvalitnejší, nakoľko sú priamo optimalizované pre túto najvýkonnejšiu konzolu na svete. Čím sa však tieto hry odlišujú od bežných titulov, resp. takých, ktoré nie sú oštítkované týmto ,,čarovným popisom"?

 1. Vyšší výkon
 2. Prepracovanejšie detaily
 3. Vyššia rýchlosť snímok

Ktoré sú teda tie ,,vyvolené" hry, na ktorých si užiješ plný potenciál konzoly Xbox One X? Uvedený zoznam je len čiastkový:

 • Forza Horizon 4
 • Shadow of the Tomb Raider
 • Assassin's Creed: Odyssey
 • Gears 5 (očakávaná hra roku 2019)
 • Forza 7
 • Shadow of War

xbox one x

Xbox One S-All Digital

Do tímu Xbox One konzol prišiel aj ďalší člen, ktorý je zameraný na digitálne hry. Čo to v praxi znamená? Táto konzola je oveľa lacnejší variant svojich ,,veľkých bratov" Xbox One S a Xbox One X, keďže s ňou už viac nebudeš môcť inštalovať fyzické hry, čo je pre niektorých výhodou, pre iných zasa nie. Faktom však zostáva to, že si môžeš vytvoriť knižnicu digitálnych hier. Tieto digitálne hry sa ukladajú do cloudu. 

Digitálna knižnica a cloud sú skvelé prvky, nakoľko môžeš pariť obľúbené tituly aj na konzole Xbox One S a Xbox One X. Ďalšou výhodou je možnosť predinštalácie hier. Nemusíš teda strácať čas inštalovaním hry po jej vydaní. Bude pre Teba už pripravená v momente vydania, čo Ti ušetrí čas, a Ty sa môžeš ponoriť do sveta Tvojej obľúbenej hry o niečo skôr.

Bezdrôtové ovládače

Microsoft sa v prípade ohromne dôležitej súčasti konzol, akou je ovládač, vydal v šľapajách PS4. Už žiadne káble, takže si môžeš vybrať z ponuky bezdrôtových Xbox One ovládačov. Ak nechceš rušiť nikoho počas toho, ako hráš, kľudne si k nim pripoj aj slúchadlá s mikrofónom!

Ovládačov je na trhu viacero. Taktiež máš k dispozícii širokú ponuku skinov, čiže grafických dizajnových vylepšení Tvojho ovládača, ktorými sa môžeš odlíšiť od iných hráčov. Hlavné je však Tvoje potešenie. Je len na Tebe a Tvojich preferenciách, aký vzhľad Tvojho Xbox One ovládača budeš preferovať. Okrem toho sa nemusíš vôbec báť, že by sa baterka ovládača vybila počas hrania, pretože ju môžeš súbežne s hraním nabíjať. Batéria sa v priemere nabije za menej ako 4 hodiny.

Ovládač Xbox One Elite

Chceli by sme Ti však predstaviť ešte jeden špeciálny ovládač, ktorý je navrhnutý na to, aby Ti pomáhal a zlepšoval Tvoje výkony v hrách. Ak si zakúpiš tento ovládač, tak sa môžeš tešiť hlavne na:

 • 4 lopatkové pákové ovládače - Možnosť ich bez problémov kedykoľvek odobrať, pričom Ti majú pomôcť hlavne v strieľačkách či v akčných hrách, kde využiješ aj, napríklad kombinované skoky.
 • 2 smerové ovládače (fazetový a štandardný)
 • 6 palcových pákových ovládačov (štandardné, vysoké, klenuté)
 • púzdro

Tieto ovládače, ktoré nájdeš v balení, Ti prinesú lepšiu ergonómiu a ovládanie podľa Tvojich potrieb. Na účely ovládača Xbox One Elite a na využitie jej maximálneho potenciálu bola vyvinutá aplikácia, v ktorej si môžeš nastaviť priradenie tlačidiel, citlivosť palcového pákového ovládača a omnoho viac. Nastaviť si môžeš rôzne konfigurácie podľa Tvojich predstáv. Možno neuveríš, ale v hrách si môžeš dané konfigurácie prepínať, teda dve z nich.

Tento ovládač Ti teda má pomôcť stať sa v hrách ešte o niečo lepším a rýchlejším, a teda byť o krok vpred pred Tvojou hernou konkurenciou.

xbox one elite controller

Aj Tebe sa páči tento ovládač ako nám?smiley

Herné tituly exkluzívne pre Xbox One

Hry sú to, čo nás motivuje kúpiť akúkoľvek konzolu. Nielen na konzole PlayStation 4 si zahráš výnimočné tituly. Platforma Xbox One ponúka taktiež niekoľko unikátnych titulov, ktoré si na PS4 nezapneš.

Vyskúšať si môžeš tituly ako:

 • Forza Horizon 4
 • Forza Motorsport 7
 • Halo 5: Guardians
 • Gears of War 4
 • Sea of Thieves
 • Quantum Break
 • Ashen
 • State of Decay 2
 • Killer Instinct
 • Titanfall
 • Halo Wars 2

Aké sú skúsenosti hráčov s konzolami Xbox One?

Hráči si nevedia vynachváliť hlavne nasledujúce prvky:

 • 4K rozlíšenie
 • výkon
 • grafický výkon
 • tichá prevádzka
 • ergonomický ovládač
 • perfektná rýchlosť

To sú názory iných hráčov. Nás zaujíma aj ten Tvoj, ktorý môžeš vyjadriť v komentároch!smiley

Ako sa Ti páči konkurent PS4 - Xbox One? Aké veci by si na konzolách Xbox One vyzdvihol? Čo sa Ti najmenej páči na Xbox One? Aké sú podľa Teba výhody Xbox One oproti PS4? Vlastníš konzolu Xbox One S alebo Xbox One X? Páči sa Ti aj Xbox One S-All Digital? Preferuješ PS4 alebo Xbox One a prečo?

Už teraz očakávame skvelú diskusiu plnú fanúšikov konzol Xbox One!

Príjemné hranie skvelých titulov na Xbox One S, X či S-All Digital!

PS.: Ak by si sa rád pozrel aj na konkurenta Microsoftu v podaní PS4, klikni sem.

 

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?