Závislosť na hrách - zisti, či si závislý!

Kategória: Svet hier | Publikované: 08.10.2019
5
Závislosť na hrách - zisti, či si závislý!

Ak hraniu venuješ dlhší čas, tak si už určite od rodičov, babky či dedka počul svoju diagnózu - závislosť na hrách. Hranie v rozumnej miere na jednej strane napomáha Tvojim psychickým funkciám, rozvíja rozličné mentálne vlastnosti a schopnosti, pričom na druhej strane ak to preháňaš a hrami tráviš denne dlhé hodiny, môže to viesť k skutočnej závislosti na hrách. Najčastejšie prípady tejto formy závislosti boli spozorované u počítačových hráčov. Poďme si spoločne niečo povedať o závislosti na hrách.

Čo je to závislosť?

V prípade, že niekto niekomu povie, že je závislý na hrách, mal by si byť plne vedomý toho, čo pojem závislosť predstavuje a aká je jeho definícia. Dôležité je uvedomiť si, že napríklad nadmerný počet hodín strávených pri konzole či počítači ešte nemusí znamenať závislosť. Áno, je to už jeden z fenoménov, ktorý môže k vývinu závislosti prispieť, no ako závislosť by sme nadmerné hranie určite neoznačili. Práve veľká skupina hráčov, ktorí hrajú dlhšiu dobu počas dňa, je označovaná za závislú, čo však nie je úplne namieste.

Závislosť, tak ako množstvo iných diagnóz, či už sa jedná o fyzické alebo psychické choroby, má svoje konkrétne príznaky a prejavy. V prípade závislosti na hrách, teda závislosti na konkrétnej aktivite, sú príznaky vymedzené ešte konkrétnejšie a exaktnejšie.

Závislosť na hrách - aké sú príznaky?

Ak Ťa rodičia alebo starí rodičia označujú za závisláka na hrách, tak by si mali uvedomiť, že psychická závislosť sa prejavuje:

  • dôležitosťou - Tvojou hlavnou prioritou (v živote) sú hry a ich hranie, ktorým tráviš denne dlhý čas a máločo je tak dôležité, aby Ťa to dokázalo odtrhnúť od konzoly alebo počítača. Blízki, ktorí Ťa nazývajú závislým, by teda v prvom rade mali zvážiť toto kritérium.
  • zmenami nálad - psychickým príznakom, ktorý je ľahko badateľný sú taktiež nekontrolovateľné emotívne výkyvy, čo by si Tvoji príbuzní taktiež mali ľahko všimnúť. Typickým príkladom môže byť výbušnosť či nervozita.
  • obetovaním času - ide o už spomínyný dlhý čas, ktorý si ochotný stráviť s gamepadom alebo myškou v ruke a vydržať tak dlhé hodiny.
  • rozličnými konfliktami v osobnom živote - najčastejšie sa jedná o konflikty s rodinou alebo inými blízkymi. Tieto hádky a problémy môžu byť vyvolané napríklad aj častými zmenami nálad závislého. Ich príčinou však tiež môže byť to, že v živote hráča sú na prvom mieste hry a ostatné je druhoradé. Niektorí ľudia to môžu brať aj ako urážku, čo môže ľahko vyústiť do konfliktov.
  • relapsom - výskyt problémového správania aj v prípade, že človek (závislý hráč) nemá žiadne problémy.
  • abstinenčnými príznakmi - ide o bežný príznak každého typu závislosti. Keď závislý nemá svoju ,,dávku", prejaví sa to najčastejšie na jeho správaní a psychike. Najčastejšími abstinenčnými príznakmi môžu byť nervozita, nepokoj, netrpezlivosť, agresivita, stres či hnev.

V prípade, že Ťa niekto doma nazve závislákom, určite mu pripomeň, aké sú prejavy a príznaky závislosti. Dozaista zmení pohľad na vec a uzná, že závislý nie si (teda ak opak nie je pravdou).

závislý na hrách

Vedel(a) si, že závislosť na hrách je mentálnou poruchou?

Aj napriek tomu, že nazvať niekoho závislým nie je korektné, závislosť na hrách netreba brať na ľahkú váhu. Svetová zdravotnícka organizácia prehodnotila svoj predchádzajúci pohľad na závislosť na hrách, čo vyústilo v roku 2018 do toho, že ju uznala ako oficiálnu duševnú poruchu. Množstvo ľudí si však stále myslí, že  ide o problém, ktorý sa dá bez komplikácií vyriešiť a nie je nutné ho pomenovať ako diagnózu.

Ak však dodržiavaš primeraný čas strávený pri počítači alebo konzole, nemalo by Ti nič hroziť. Je však dôležité, aby si kvôli hrám nezanedbával bežné povinnosti a fungovanie napríklad v škole, v práci alebo v súkromí. Nemal(a) by si zabúdať športovať, cvičiť, plniť si povinnosti a myslieť aj na iné spôsoby relaxácie, ako sú videohry. Jednoducho, rob všetko, čo Ti prináša radosť, ale s mierou. Mysli na to hlavne pri hraní. Ak Ťa konkrétna hra na PS4, Xbox One alebo PC baví, nie je to dôvod, aby si musel alebo musela pri nej stráviť dlhé hodiny bez prestávky. Hraj primerane, dávaj si pauzy a mysli na to, že táto zábava Ti nikdy nikde neujde. Môžeš si zahrať o 2 dni, o týždeň či o mesiac, prípadne vtedy, keď už všetci spia. Ak máš svoje limity a zásady, závislosť na hrách Ti nehrozí.

Neexistuje teda spojitosť medzi závislosťou na hrách a milovaním najlepších hier, ktoré Ťa bavia. Neznamená to teda, že ak sme hráči a milujeme hry, sme automaticky aj závisláci.

závislá na hrách

Čo robiť, keď je niekto už závislý?

Ak si sám/sama uvedomuješ, že spĺňaš všetky kritériá závislosti na hrách, je to veľmi dobrý signál toho, že sa jej môžeš aj čoskoro zbaviť. Veľkú úlohu hrá aj Tvoja silná vôľa, ktorá môže proces liečby urýchliť. Mal(a) by si si však uvedomiť, že je nutné rozumne hospodáriť s voľným časom, ktorý máš k dispozícii. Hry by mali byť v prvom rade o zábave a regenerácii vo voľnom čase a nie o jedinom zmysle života. Pri hrách by si si mal(a) oddýchnuť po škole či namáhavom dni v práci. Ak však cítiš, že Ti takýto relax stačil, neváhaj vypnúť Tvoj PC alebo konzolu. Veď aj na druhý deň sa nájde čas na hranie.

Môžu pomôcť aj výživové doplnky

Byť závislým na hrách môže priniesť nielen Tebe, ale aj Tvojmu okolí veľa trápenia. Možno si ani neuvedomuješ, ako svojmu okoliu môžeš ubližovať svojím správaním, a to najmä vtedy, ak Ti chýba Tvoja denná ,,dávka". Ako sme už spomínali, prejaviť sa to môže hlavne na Tvojom správaní, a to na nervozite, agresivite, výkyve nálad či dokonca strese.

V takomto prípade určite vyskúšaj výživový doplnok StressFix, ktorý pôsobí nielen proti psychickým príznakom závislosti, ale taktiež navodzuje psychickú pohodu a pocity pokoja. Nejedná sa o žiadnu chémiu, pretože StressFix je založený na prírodnej báze, a tak sa nemusíš báť toho, že do svojho tela dávaš umelé látky. Ide o kapsule s obsahom extraktov z liečivých rastlín, ktoré pôsobia hlavne v oblasti psychického zdravia. Okrem iného obsahuje aj vitamíny a rôzne minerálne látky, z ktorých veľmi dôležitou je magnézium.

Totižto množstvo ľudí využíva hry aj ako nástroj psychického uvoľnenia a ventilácie stresu, a teda si možno ani neuvedomia, ako rýchlo prepadajú závislosti. V prvom rade by mali byť hry prostriedkami zábavy a oddychu a nie čistým zbavovaním sa stresu a nervozity. Výživový doplnok StressFix Ti navodzuje pocit pohody, uvoľnenia a relaxácie. Vieš, čo je na tom najlepšie? To, že takýmto spôsobom si môžeš hry užiť ešte viac, a to hlavne kvôli zábave, skvelému zážitku a psychickej pohode. So StressFixom výrazne znižuješ riziko výskytu závislosti.

videohry uvoľnenie vo voľnom čase

Hrať či nehrať?

Otázka, na ktorú dostaneš od ľudí rôzne odpovede. My sme si však istí, že ak tráviš pri PC alebo pri konzole rozumný čas, žiadna závislosť na hrách nehrozí. Dôležité je brať hry ako formu zábavy, oddychu a vypnutia od každodenných povinností a nie ako prioritu číslo 1, ktorá je nad všetko ostatné. Ak si stanovíš určitý čas, ktorý budeš pri konzole tráviť týždenne, napr. maximálne 10 hodín, a budeš túto zásadu dodržiavať, nič Ti nehrozí. Je to len otázkou sebadisciplíny. Čas pri konzole je síce veľmi príjemne strávený, no treba vedieť, kedy si povedať stop.

Ak však pri konzole alebo PC tráviš denne dlhé hodiny a svoj čas si neustriehneš, treba to zmeniť a určiť si strop. Závislosť môže prísť postupne a Ty si to vôbec nemusíš uvedomiť. V takomto prípade je nutné reagovať na podnety od blízkych, napríklad ak Ti vravia, že si sa zmenil(a) alebo podobne. Ide o to, že príznaky závislosti spozorujú skôr ľudia, s ktorými sa pravidelne stýkaš, a sám ich môžeš prehliadnuť. Jedným s príznakov dokonca môže byť aj to, že sa stretávaš s oveľa menej ľuďmi ako kedysi, čo je horší prípad, pretože v takomto prípade je menšia pravdepodobnosť, že Ťa ľudia upozornia na potenciálne príznaky závislosti.

Určite všetok svoj voľný čas netráv pri konzole, vybehni von s kamošmi, choď si zabehať, venuj sa koníčkom, tráv čas s rodnou a skombinuj tieto aktivity najlepšie ako sa len dá. Uvidíš, že to bude skvelé.

Každopádne, našou odpoveďou je HRAŤ, ALE v rozumnom čase.

Diskusia k článku

Hodnotenia hry môžu písať iba užívatelia Gameroom.sk
Ako to funguje?